Farmaprůmysl investuje intenzivně do výzkumu ve Švýcarsku – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Farmaprůmysl investuje intenzivně do výzkumu ve Švýcarsku

Vloženo: 07.07.2018, 08:31 | Čteno: 13672×
FOTO: APATYKÁŘ®

V roce 2017 vynaložilo na výzkum a vývoj 24 inovativních farmaceutických společností více než 96 mld. CHF, z toho přibližně 7 mld. CHF jen ve Švýcarsku. Tím se investice do výzkumu a vývoje ve Švýcarsku více než zdvojnásobily. Vyplývá to z 25. vydání statistické zprávy Pharma-Markt Schweiz vydávané oborovým sdružením inovativních společností Interpharma.

Švýcarsko hnacím motorem

Vysoká úroveň finančních investic do výzkumného sektoru Švýcarska v hodnotě zhruba 7 mld. CHF potvrzuje význam lokality z hlediska farmaprůmyslu a demonstruje inovativní drive v rámci společností.

Zejména společnosti se sídlem ve Švýcarsku, jako jsou Novartis nebo Roche, značně investovaly do výzkumu a vývoje. Nicméně i firmy sídlící mimo Švýcarsko (např. Johnson & Johnson) investovaly do výzkumu a vývoje.

Vedle výdajů na výzkum a vývoj vynaložily různé společnosti sdružené v Interpharma ve Švýcarsku zhruba 0,5 mld. CHF do vybavení, jako je technické vybavení a strojní zařízení či rozšíření či výstavba budov a zázemí.

Oboje se odráží ve vysoké úrovni pracovní síly, čehož důsledkem je klíčové postavení farmaceutického průmyslu v rámci švýcarské ekonomiky.

Farmaprůmysl žene export

Velké investice do výzkumu a vývoje jsou možné pouze díky vysokému objemu vývozu farmaceutického průmyslu. V roce 2017 byly vyvezeny farmaceutické přípravky v hodnotě téměř 84 mld. CHF, což představuje nárůst o 4,3 % oproti předchozímu roku.

Proto byl farmaceutický průmysl s objemem vývozu na úrovni 38 % celkového vývozu důležitou podporou švýcarského zahraničního obchodu. S podílem téměř poloviny veškerého vývozu farmaceutických přípravků je Evropa nadále nejvýznamnějším vývozním trhem pro farmaceutické přípravky ze Švýcarska.

Patentová ochrana

Velmi důležitá je v této oblasti patentová ochrana. Patenty totiž chrání investice do výzkumu a vývoje a poskytují pobídky pro další inovace, neboť vývoj nových léčiv je časově náročný a nákladný a farmaceutické společnosti nesou plně riziko výzkumu.

Zvláště v zemi, jako je Švýcarsko, které nemá žádné suroviny, jsou znalosti a know-how důležitým přínosem pro zajištění prosperity. Ve farmaceutickém výzkumu bylo ze Švýcarska od roku 2012 do roku 2016 registrováno více než 86 patentů na milion zaměstnaných osob. To je dvakrát více než v Dánsku a téměř pětkrát více než v Německu.

Trh roste díky inovacím

Švýcarský lékový trh vzrostl v roce 2017 o 4,1 % oproti předchozímu roku na přibližně 5,8 mld. CHF. Je to o něco méně než v roce 2016. Tento nárůst je způsoben zejména uvedením nových, inovativních léčiv proti rakovině, které představují přibližně polovinu růstu.

Navíc rostl nadprůměrně také segment přípravků na autoimunitní onemocnění, jako je roztroušená skleróza.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.