Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Reexporty léčiv po novele zákona o léčivech, přípravy na online ověřování léčiv

První část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Tři roky od částečné deregulace má Dánsko o polovinu více lékáren

Vloženo: 17.07.2018, 06:03 | Čteno: 15600×
FOTO: Danmarks Apotekerforening

Když vstoupil nový zákon o lékárnách měnící mj. podmínky pro provoz a vznik lékáren v platnost, měli Dánové k dispozici 312 lékáren. Nyní jich je po třech letech 466. Mnoho lékáren přitom rozšířilo otevírací dobu.

Nové a rychleji

1. července uplynuly přesně tři roky od doby, kdy změna legislativy usnadnila lékárníkům otevření lékárny, kde chtějí. Zákon umožnil současně rozšířil možnost ke každé hlavní lékárně navázat až sedm pobočkových v okruhu 75 kilometrů od mateřské lékárny.

Cílem této novely bylo rozšířit obyvatelům možnost vyzvednutí jejich předpisů. Získali 154 nových lékáren, ta poslední se v Randers otevřela před 14 dny.

I přesto, že Dánská lékárnická komora rozvolnění pravidel tehdy před přijetím zákon podrobila kritice a varovala před uzavřením desítek lékáren, opak je pravdou. Nyní dokonce hovoří o tom, že se lékárníci nebáli zostřit vnitřní konkurenci, což bylo pro pacienty přínosné.

Podle statistiky komory dokonce vznikaly v zemi nové lékárny podstatně rychleji, než v sousedním Švédsku. Tam rok po deregulaci trhu došlo k nárůstu o 26 % (v Dánsku o 29 %) a dva a půl roku po deregulaci o 34 % (v Dánsku o 45 %).

Oproti Švédsku se nové lékárny nekoncentrují jen ve velkých městech, ale vznikly i ve venkovských oblastech. Konkurenční prostředí následně vedlo k rozšíření otevírací doby a snížení čekací doby na výdej receptu.

Prodloužená otevírací doba

Tak, jak se zvýšil počet nových lékáren, rozšířily lékárny v celé zemi také otevírací dobu. Kromě speciálních lékáren se zákonem upravenou dlouhou otevírací dobou (50) existuje 104 lékáren, které mají otevřeno do 17:30 hod. ve všední dny (před deregulací jich bylo 25).

Stejně tak oproti původně dvěma lékárnám má nyní otevřeno v neděli 41 lékáren, společně s bývalými pohotovostními lékárnami – nyní tzv. lékárny typu A s otevírací dobou 6-24 hod., typu B otevřené od 8-21 hodin a typu C od 8-19 hod. – jich má v neděli otevřeno celkem 90.

Rychlejší výdej

Průměrná čekací doba na výdej receptu se rovněž výrazně snížila, kdy z původních téměř pěti minut v roce 2008 poklesla na aktuální 2 minuty a 9 sekundy. 91 % zákazníků je odbaveno do pěti minut a déle než 10 minut čeká pouze 0,8 %.

To je dáno především tím, že více než 40 % lékáren investovalo do výdejních robotů, což umožnilo rychlejší expedici bez zbytečného hledání léčivých přípravků ve skladu. Současně tento systém už bude připraven na požadavky protipadělkové směrnice a dánské lékárny tak nijak personálně nezatíží.

Dánští lékárníci si spočítali, že investice, na počátku vyšší, do výdejních robotů se jim násobně za krátkou dobu vrátí, přičemž mohou uvolněný čas využít smysluplněji pro jiné farmaceutické činnosti, speciálně poradenství.

Změny v provozu

Jak už dříve informoval portál APATYKÁŘ®, v červenci 2015 začal platit nový zákon o modernizaci lékárenství. Oproti původním úvahám nakonec ponechal lékárenství regulovanou oblastí a lékárny tak i nadále vlastní a provozují pouze lékárníci s příslušným farmaceutickým vzděláním a jejich počet určuje stát podle reálné potřeby.

Současně ale mohou bez omezení vytvářet kromě hlavní lékárny i sedm poboček (včetně veterinárních oddělení či lékárenských výdejen v obchodech) do vzdálenosti 75 km od mateřské lékárny. Pobočku nemusí vést plnohodnotný lékárník, nicméně musí ji nejméně čtyřikrát do roka kontrolovat.

Novela zavedla i čisté internetové lékárny, tj. nemusejí mít kamennou pobočku a zavedla tzv. shop-in-shop lékárny, které fungují nezávisle uvnitř supermarketů, anebo ve vetších nemocnicích.

Naprosto zásadní změny pak novela přinesla ohledně stávajícího dánského dotačního systému, jehož podstatou je dotování malých lékáren v řídce osídlených oblastech, které nedosahují určitý obrat. Nově dotace získají pouze pobočkové lékárny, které jsou od další lékárny vzdáleny minimálně 10 km a odloučená pracoviště do 5 km.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» 400 tisíc lidí bude bez lékárny, varují dánští lékárníci
» Dánská antimonopolní autorita chce do lékárenství pustit řetězce a zrušit pevné ceny
» Dánská vláda chce opět prosadit liberalizaci lékárenství
» Dánské lékárenství zatím boj o liberalizaci přežilo
» Dánské lékárenství zůstane dál regulované, dotace pro venkovské lékárny se výrazně sníží
» Dánsko od nového roku zásadně změní systém lékárenské pohotovosti
» Dánsko opět čelí snahám o liberalizaci lékárenství
» Dánsko plánuje reformu lékárenství – méně dotací, více výdejen, e-lékárny a in-store lékárny
» Dánský antimonopolní úřad chce více konkurence ve farmaceutickém sektoru
» Dánský drogistický řetězec chce v případě zrušení lékárenského monopolu otevřít síť lékáren
» Dánský drogistický řetězec chce zrušit dotační systém lékáren a vydávat léčiva
» Dánský NERV doporučuje liberalizaci lékárenství, prý zvýší efektivitu
» Dánští lékárníci varují před liberalizací lékárenství, o lékárnu přijde až 200 tis. lidí
» Dánští lékárníci: Švédská deregulace děsí lékárníky i pacienty, antimonopolní úřad manipuluje fakta
» Deregulace zvýšila počet dánských lékáren a prodloužila otevírací dobu
» Kvůli omezení dotací skončí v Dánsku téměř dvacítka pohotovostních lékáren
» Nový dánský ministr se opět opřel do lékárenského monopolu
» V Dánsku liberalizace lékárenského trhu nebude, vláda stáhla svůj návrh
» V Dánsku po změně zákona vznikají nové pobočky lékáren
» Vládní komise chce znovu liberalizovat dánské lékárenství

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.