Finsko chce zjednodušit otevírání nových lékáren, systém je příliš rigidní – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍME PRVNÍ

Finsko chce zjednodušit otevírání nových lékáren, systém je příliš rigidní

Vloženo: 19.07.2018, 06:33 | Čteno: 14824×
FOTO: Fimea

Finská vláda předložila návrh změn, které mají posílit poskytování lékárenských služeb a dodávku léčiv. Cílem je mírně deregulovat stávající rigidní systém, nicméně vlastnit lékárny budou stále výhradně lékárníci.

Více lékáren

Vláda předložila minulý týden ve finském parlamentu své návrhy změn zákona o léčivech a lékové agentuře Fimea. Zákon má vstoupit v platnost 1. října 2018.

Chce posílit a rozšířit pravomoci Fimea ohledně zřizování nových lékáren, aby se počet lékáren výrazně zvýšil. Jak se píše v důvodové zprávě, stávající systém je příliš rigidní a neodpovídá již současným požadavkům.

V budoucnu by tak mělo zřizení nové lékárny víc reflektovat potřebu lékárenských služeb a zabezpečení dostupnosti léčiv pro obyvatele. Nyní je totiž otevření nové lékárny výrazně omezeno a regulováno státem, přičemž lékárník, který má zájem si lékárnu otevřít, musí počkat, až jiný odejde do důchodu, ukončí svou licenci, anebo vznikne velmi opodstatněná potřeba pro vznik nové lékárně v místě, kde dosud není.

Lékový regulátor by navíc mohl rozhodnout o otevření lékárny v sociální a zdravotní jednotce.

Zjednodušení otevření

Podání žádosti a udělení licence k provozování lékárnické praxe se má zjednodušit a majitelé lékáren by tak rychleji mohli novou lékárnu otevřít. Při udělování licence na provozování lékárny se budou brát v úvahu veškeré případné odsouzení za trestné činy.

Vláda navrhuje, aby také centra sociálního bydlení měla v budoucnosti právo udržovat omezené množství léčivých přípravků pro nepředvídané nebo dočasné potřeby obyvatel.

Navíc by nařízení bylo aktualizováno tak, aby odráželo ustanovení správné výrobní praxe Evropské unie, hlášení nežádoucích účinků léčivých přípravků a regulaci ochrany dat o pacientech.

Intenzivnější kontroly a pokuty

Regulátor by v budoucnu mohl zintenzivnit provádění kontrol a udělovat pokuty. Možnost uložení pokut by se vztahovala na všechny činnosti s léčivy.

Regulační orgán by navíc měl právo dočasně uzavřít lékárnu, pokud by její provoz mohl představovat vážnou hrozbu pro bezpečnost pacientů. Jde o reakci na případy z předchozích let podvodů s léčivy.

Současný vládní návrh implementuje některá zjištění z výhledu, který zveřejnila loni na jaře ohledně vývoje lékárenských služeb. Ministerstvo sociálních věcí a zdravotnictví také připravuje opatření pro provádění dalších politik.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.