Norsko má téměř o čtvrtinu levnější léčiva než Švédsko – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Norsko má téměř o čtvrtinu levnější léčiva než Švédsko

Vloženo: 24.07.2018, 06:09 | Čteno: 12980×
FOTO: APATYKÁŘ®

Norská lékárnická asociace pravidelně vyhodnocuje ceny léčivých přípravků v rámci severského regionu. Aktuálně zveřejnila srovnání se Švédskem, ze kterého vyplývá, že pokud by norské léčivé přípravky byly ve stejných cenách jako ve Švédsku, zaplatili by Norové o 24 % více.

Dražší se švédskými cenami

Norská asociace provádí podobné průzkumy dlouhodobě. V letech 2008-2015 ceny srovnávala ještě také s Dánskem, poslední roky však informace o přepočtených cenách z této země nemá. Norsko v tomto srovnání vždy vykazovalo nízkou úroveň nákladů.

Analýza zjistila, že norské lékové náklady by se zvýšily z 11 na 13,6 mld. NOK u léčivých přípravků, které bylo možné porovnat, pokud by v Norsku byly stejné ceny jako ve Švédsku. To odpovídá nárůstu téměř o 24 %.

Jak uvádí asociace, často se objevují pochybnosti týkající se norského trhu s generickými léčivými přípravky, zejména, zda je norský model stanovování cen dostatečně efektivní a přináší dostatečně nízké ceny.

To je patrné zejména na trhu substituovatelných léčiv. Výchozím bodem pro srovnání byla léčiva, která v roce 2016 představovala dohromady více než dvě miliardy NOK.

Pokud se ke srovnání použijí švédské ceny pro tyto cenově zafixované přípravky, náklady Norska se zvýší o 200 mil. NOK, což je téměř 10 %. I tato podskupina trhu je levnější ve rovnání se Švédskem.

Podle lékárnické asociace průzkum jasně potvrzuje, že Norsko má systém, který efektivně snižuje ceny léčiv. To je zvláště důležité v situaci, kdy stát hradí 90 % lékové spotřeby.

Odmítá současně argumenty, které se čas od času objevují, že ceny naopak rostou díky monopolizaci lékárenského trhu.

Srovnání nákupních cen

Pro srovnání se dá použít řada způsobů. Nejjednodušší metodou je srovnání ceny vybraného nákupního košíku v obou zemích. Nicméně tento způsob ignoruje různé potřeby v obou zemích a také cenu práce.

Asociace proto používá obecně uznávanou metodu, kdy se porovnává nákupní hodnotu všech léčivých přípravků při použití nákupních cen lékáren. Při srovnání hodnoty všech srovnatelných léčiv lze získat váhu spotřeby v každé zemi, takže široce užívané přípravky získají větší váhu než ty, které se používají málo.

Je tedy možné zjistit, jak se náklady mění při použití cen z jiné země při spotřebě léčiv v Norsku.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.