Litevská lékárnická komora vyzvala pacienty, aby využívali generickou substituci – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Litevská lékárnická komora vyzvala pacienty, aby využívali generickou substituci

Vloženo: 08.08.2018, 05:54 | Čteno: 10985×
FOTO: APATYKÁŘ®

V Litvě začal platit nový číselník hrazených léčiv, který dále snižuje spoluúčast pacientů. Litevská lékárnická komora při této příležitosti vyzvala pacienty, aby se obraceli na své lékárníky a využívali více generické substituce.

Vyšší úhrady

Podle ministra zdravotnictví Dr. Aurelija Verygy byl nový číselník připraven v souladu s doporučením WHO. Ta uvádí, že léčivé přípravky v ambulantní péči jsou hlavní příčinou nejvyšších nákladů pro pacienty. Mnozí z nich pak léčbu odmítají, anebo nedodržují.

Nový číselník proto dále snižuje spoluúčast pacientů, která nyní není odvislá od ceny výrobce. Podle propočtů Ministerstva zdravotnictví lidé ušetří až 7,3 mil. EUR ročně.

V blízké budoucnosti se tak zvýší úroveň úhrady u léčiv ze současných 80 % na 90 %, popř. 100 %, s výjimkou kardiovaskulárních léčiv, kde to bude z 80 % na 90 %.

Komora prosazuje GS

Krok ministerstva přivítaly jak pacientské organizace, tak i Litevská lékárnická komora. Ta vyzvala pacienty, aby přišli do lékárny a spolupracovali se svými lékárníky na volbě preferovaného a cenově výhodného přípravku, dle jejich finančních možností.

Jak uvádí komora, lékárníci mají odbornou kompetenci k provádění generické substituce (odborná záměna léčivých přípravků se stejnou účinnou látkou). Lidé by proto lékárníky měli k jejímu uplatnění využívat a šetřit tak své finanční prostředky.

Litva současně upravila pravidla pro úhradu léčiv, na seznam hrazených se tak dostane 7 zcela nových látek z oblasti cytostatik. Zvýšen byl i počet inkontinečních plen, které je možné předepsat na úhradu.

Úspor bylo dosaženo především v rámci konkurenčního tlaku, kdy většina firem předložila ceny, které se vešly do úhrady. U léčiv, kde je stanoven strop spoluúčasti zaplatí lidé nově maximálně 4,11 EUR.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 19 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.