Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Za většinou výpadků v dnešní době vidím výrobní či logistické problémy

Třetí část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Americký kongresmen a jeho syn obviněni z insider tradingu

Vloženo: 09.08.2018, 05:45 | Čteno: 11108×
FOTO: APATYKÁŘ®

Americká Komise pro cenné papíry obvinila z insider tradingu člena amerického Kongresu za Republikánskou stranu, jeho syna a třetí osobu. Souběžně podalo žalobu Státní zastupitelství státu New York.

Insider trading

Kongresmen, který působil jako nezávislý ředitel australské biotechnologické společnosti Innate Immunotherapeutics, je obviněn z poskytování tipů svému synovi poté, co obdržel důvěrné informace o negativních výsledcích klinického hodnocení přípravku MIS416 vyvíjeného pro léčbu roztroušené sklerózy.

Kongresmenův syn a otec jeho přítelkyně jsou pak obviněni z obchodování a poskytování tipů na obchody na základě neveřejných informací.

V říjnu 2014 zahájila společnost Innate fázi IIb klinického hodnocení tohoto léčiva. Úspěšné dokončení bylo nezbytným předpokladem pro komercializaci MIS416. Vzhledem k tomu, že společnost Innate neměla žádné další významné produkty ve vývoji, cena akcií byla vázána právě na úspěch MIS416.

Výsledky klinického hodnocení se očekávaly v létě 2017. Dne 9. června 2017 rozeslal generální ředitel email, ve kterém členy představenstva informoval, že výsledky budou známy 22. června.

Žaloba regulátora uvádí, že se kongresmen dozvěděl o negativních výsledcích klinických studií večer 22. června 2017 v e-mailu generálního ředitele společnosti Innate představenstvu, který uváděl, že generální ředitel má „mimořádně špatné zprávy“, které naznačují, výsledky lékových studií „docela jasně naznačují klinické selhání“.

Komise tvrdí, že kongresmen odpověděl na email generálního ředitele během několika minut, vyjádřil své překvapení nad výsledky a poté zavolal a mluvil se svým synem o několik minut později.

Podle žaloby ještě tentýž večer později odjel kongresmen do domu otce přítelkyně svého syna a informaci mu sdělil. Druhý den ráno, téměř dvě hodiny před otevřením trhu, zadali jeho syn a otce přítelkyně příkaz k prodeji vlastních akcií, který byl proveden těsně po otevření trhu.

Během příštích dvou obchodních dnů prodal kongresmenův syn údajně celkem bezmála 1,4 mil. akcií Innate. Podle žaloby jen několik hodin po posledním prodeji společnost Innate veřejně oznámila negativní výsledky klinického hodnocení.

Cena akcií společnosti pak klesla o více než 92 %. Díky prodeji se oba vyhnuli ztrátám bezmála 700 tis. USD. Žaloba také tvrdí, že neveřejnou informaci předali i dalším osobám, přátelům a členům rodiny, kteří rychle akcie prodali.

Rodina přítelkyně kongresmenova syna již souhlasila s vrácením získaných peněz ve výši 19440 USD, plus úroky a zaplacením pokuty ve stejné výši. Jakékoli protiprávní jednání však popřela a veškerá obvinění odmítla.

Další žaloba

Současně s žalobou Komise pro cenné papíry všechny tři hlavní aktéry zažalovalo i Státní zastupitelství New York. V rámci této žaloby hrozí všem tresty v rozmezí odnětí svobody 5-20 let za každý z celkem 13 trestných činů (spiknutí, insider trading, falešná prohlášení, podvod ad.).

Všichni tři hlavní obvinění rovněž v dubnu 2017 vypovídali před FBI, kde uvedli klamavá prohlášení ohledně své účasti na insider tradingu.

Až do definitivního rozhodnutí soudu jsou uvedená obvinění pouze tvrzení.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.