Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Sdílený lékový záznam pacientů – kompletní přehled

Druhá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem mj. o novinkách v elektronické preskripci, proč budou lékárny hlásit koncové ceny, jak bude fungovat sdílený lékový záznam a kdo do něj bude moci nahlížet.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Irská profesní organizace chce prosadit biosimilární substituci na úrovni lékáren

Vloženo: 10.08.2018, 05:55 | Čteno: 11563×
FOTO: APATYKÁŘ®

Stále více zahraničních profesních organizací podporuje a prosazuje generickou substituci na úrovni lékáren. Po Litevské lékárnické komoře ji nejnověji podpořila Irská lékárnická unie (IPU), která chce substituci i na úrovni biologických léčivých (ta je populární především ve Spojených státech).

Úspora 800 mil. EUR

IPU vyzvala vládu, aby umožnila farmaceutům nahrazovat biologické léčivé přípravky za biosimilars (tj. biosimilární substituci) a tím pomohli Ministerstvu zdravotnictví snížit extrémní výdaje. Nedávno se ukázalo, že překročení výdajů na zdravotní péči sníží přebytek rozpočtu, což by mohlo negativně ovlivnit možnosti snížení daní.

Lékárníci jasně prokázali, že lze dosáhnout úspor, pokud jsou podniknuty kroky k řešení rostoucích výdajů na biologické léčivé přípravky, ale i přes konkrétní návrhy, které IPU předložila už v září 2017, nebylo dosud přijato žádné opatření.

Generální tajemník IPU a bývalý president PGEU Darragh O’Loughlin prohlásil, že neuskutečnění tohoto návrhu stojí týdně daňové poplatníky 2 mil. EUR potenciálních úspor. Pokud by vláda následovala doporučení IPU, mohlo se dosud ušetřit přibližně 80 mil. EUR.

Irská profesní organizace proto dlouhodobě prosazuje náhradu drahých biologických léčivých přípravků nákladově efektivnějšími biosimilars. To by však vyžadovala legislativní změnu, ke které se vláda zatím stále neodhodlala.

Jak uvedl Darragh O’Loughlin, tento krok by však mohl státní pokladně až na 800 mil. EUR během 5 let. Podle něj se jedná o nejrychlejší a nejúčinnější způsob, jak zajistit rychlé a smysluplné zvýšení používání biosimilars.

Pokud nebudou přijaty konkrétní kroky ke zlepšení finanční dostupnosti biologik, předpokládá se, že výdaje na ně z rozpočtu zdravotní služby HSE dosáhnou do roku 2020 cca 900 mil. EUR. V případě, že bude provedena legislativní změna umožňující biosimilární substituci na úrovni lékáren, může přinést v příštích třech letech úsporu 370 mil. EUR a v průběhu pěti let až 800 mil. EUR.

V roce 2017 k této problematice uspořádalo Ministerstvo zdravotnictví veřejnou konzultaci k národní politice biosimilars. Protože IPU podporuje využití odborného potenciálu lékárníků k možným úsporám pro pacienty i systém, předložila své návrhy v září 2017.

Lékárníci aktivní v generické substituci

V roce 2013 začali lékárníci pomáhat s prosazováním vládní politiky týkající se širšího používání generických léčiv. V důsledku toho se jejich využití v Irsku pětinásobně zvýšilo, což státu ušetřilo do konce roku 2017 více než 667 mil. EUR.

Jak prokázala zkušenost s generickou substitucí, umožnění náhrady na úrovni veřejných lékáren je nejrychlejší a nejúčinnější způsob, jak zajistit rychlé a významné zvýšení využití biosimilars.

Proto irská profesní organizace vyzývá resortního ministra, aby změnil příslušný zákon o cenotvorbě a dodávkách léčivých a zdravotnických prostředků z roku 2013 a umožnil lékárníkům nahrazovat biologické léčivé přípravky za nákladově efektivnější biosimilars.

Evropské asociace GS podporují

Podobně se snaží posílit kompetence lékárníků právě využitím generické a biosimilární substituce řada lékárnických asociací v různých zemích. Kromě posílení odborného vnímání lékárníků navíc mohou dosáhnout i další přísun financí do veřejných lékáren.

Ostatně určitou možnost zmínil v rozhovoru pro portál APATYKÁŘ® i náměstek ministra zdravotnictví Mgr. Filip Vrubel. Konkrétně ministerstvo zvažuje možnost cenové soutěže zdravotních pojišťoven, přičemž o získanou úsporu a preferenci generik by se mohly podělit s lékárnami.

Tím by lékárny získaly další příjem, který by saturoval tvrdý dopad cenových revizí SÚKL z posledních let a pomohlo by to ekonomice zejména menších lékáren.

Pro prosazení podobných změn je však nutný vstřícný přístup samotných lékárníků. Bohužel, na rozdíl od sesterských evropských profesních organizací ta česká zastává u generické substituce výrazně negativní názor.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 19 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.