AstraZeneca zaplatí 110 mil. USD za podvodný marketing přípravků Seroquel a Crestor – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

AstraZeneca zaplatí 110 mil. USD za podvodný marketing přípravků Seroquel a Crestor

Vloženo: 11.08.2018, 07:31 | Čteno: 11429×
FOTO: AstraZeneca

Farmagigant AstraZeneca souhlasil s zaplacením 110 mil. USD za urovnání soudních sporů dvou informátorů podaných americkým státem Texas podle zdejšího zákona o předcházení podvodů v systému Medicaid.

Případ Seroquel

První urovnání ve výši 90 mil. USD řeší obvinění, že společnost AstraZeneca v letech 2007-2010 zacílila na zdravotní program Medicaid státu Texas podvodný marketing svých dvou drahých a silných atypických antipsychotik Seroquel IR a Seroquel XR.

Druhá dohoda o urovnání ve výši 20 mil. USD řeší obvinění, že AstraZeneca nesprávně interpertovala a skrývala informace o bezpečnosti, účinnosti a vhodném použití svého dalšího léčivého přípravku Crestor.

Seroquel je antipsychotikum schválené FDA pro použití u dospělých pacientů v roce 1997. Vzhledem k jeho závažným vedlejším účinkům omezila FDA jeho použití na krátkodobou léčbu závažnějších psychiatrických poruch, jako je schizofrenie a bipolární porucha.

Podle žaloby státu Texas poskytla společnost poskytovatelům spadajícím pod Texas Medicaid nepravdivé informace o účinnosti přípravku Seroquel při neschváleném použití, nesprávně interpretovala silné a nežádoucí účinky léčiva, nezákonně podporovala jeho použití u dětí mladších 18 let a byla nevhodně ovlivňovala a zneužívala texaské státní úředníky s cílem usnadnit podvodné jednání.

Žaloby informátorů

Stát Texas podal žalobu proti AstraZeneca na základě žalob informátorů, bývalých zaměstnanců společnosti, podaných na základě zákona o nepravdivých nárocích. Ustanovení qui tam tohoto zákona umožňuje soukromým osobám podat žalobu jménem vlády a podílet se na případném vyrovnání.

Na první případ upozornil bývalý obchodní zástupce společnosti, podle něhož využila společnost k prodeji antipsychotika děti z rozvrácených rodin, které jsou z nežádoucího prostředí nebo zanedbaných domovů umístěny do pěstounské péče a často trpí nějakým stupněm traumatu, což může vést k depresi.

Případ Crestor

Druhou žalobu původně podali dva bývalí prodejní specialisti společnosti AstraZeneca, podle nichž jejich zaměstnavatel nelegálně prodával hypolipidemikum Crestor v rámci programu Texas Medicaid.

Vzhledem k obavám ohledně toxicity přípravku omezila FDA způsob preskripce už při schválení v roce 2003. Až do roku 2007 tak nebyl Crestor schválen k léčbě progrese aterosklerózy.

Podle žaloby však společnost AstraZeneca nelegálně podporovala používání přípravku i v této indikaci, přičemž argumentovala nepodloženými tvrzeními ohledně je účinnosti a bezpečnosti.

To vedlo k tomu, že státní zdravotní program vynaložil zbytečně peníze daňových poplatníků, protože tato nesprávná informace ovlivnila rozhodování příslušných účedníků o úhradě přípravku.

V obou případech AstraZeneca popřela jakékoli protiprávní jednání.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.