Irsko spouští pilotní projekt ověřování léčiv pro lékárny a kliniku – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)spolupráce s lékárenským terénem, mezinárodní spolupráce

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Irsko spouští pilotní projekt ověřování léčiv pro lékárny a kliniku

Vloženo: 13.08.2018, 06:10 | Čteno: 12618×
FOTO: APATYKÁŘ®

Irsko připojuje k pilotnímu projektu serializace Irské organizace pro ověřování léčiv (IMVO) 15 lékáren a jednu kliniku. Prostřednictvím nově připojené sítě následně nabídne řadě nemocnic, lékáren a klinik připojení k irskému systému ověřování léčivých přípravků (IMVS).

15 lékáren a klinika

Společnost TraceLink, největší monitorovací síť pro připojení life science dodavatelského řetězce poskytující sdílení informací v reálném čase, se připojila k pilotnímu projektu serializace Irské organizace pro ověřování léčiv (IMVO). Tím nabídne řadě nemocnic, lékáren a klinik připojení k irskému systému ověřování léčivých přípravků (IMVS).

Společnost prošla certifikačními testy IMVO, které potvrdily, že se její lékárenský systém správně připojuje k IMVS. Zabezpečuje podporu pro 16 lékáren a klinik v celém Irsku během pilotního projektu, jehož cílem je shromažďování důležitých údajů a získat pohled konečných uživatelů na každodenní provoz služby serializace pro dodržování směrnice EU o padělaných léčivých přípravcích.

V rámci pilotního projektu bude 15 lékáren a jedna soukromá klinika používat lékárenské aplikace založené na platformě Android nebo iOS a bluetooth skener pro testování čárových kódů léčivých přípravků a jejich ověření v IMVS.

Cílem je flexibilní integrace do libovolného lékárenského workflow. Lékárenská aplikace je dostupná prostřednictvím smartphonu, tabletu nebo sady API. Tyto API mohou být integrována se všemi lékárenskými systémy, které umožňují každému lékárníkovi, klinice nebo nemocnici v Irsku splnit požadavky na ověřování a vyřazení léčivých přípravků v intencích směrnice.

Veškeré vybavení zajišťuje po dobu trvání pilotního provozu společnost TraceLink. Ta je plně propojena se společností SolidSoft, poskytovatelem služeb IMVO.

Irsko před termínem

Podle nařízení 2016/161 musejí lékárníci a poskytovatelé zdravotní péče v Evropě přijmout systém ověřování léčiv zavést nové postupy. Před každým výdejem léčivého přípravku pacientům musejí ověřit jeho pravost v národních systémech ověřování léčiv.

Irsko je jednou z prvních zemí, které budou mít zavedenu funkční serializační službu ještě před termínem spuštění povinného ověřování 9. února 2019.

Podle směrnice jsou všechny národní systémy povinny připojit se do evropského hubu. Výrobci léčivých přípravků jsou povinni odeslat serializační údaje do tohoto EU hubu, který je poté distribuuje příslušnému NMVS pro ověření.

Společnost TraceLink vyvinula zjednodušený program pro více než 190 svých zákazníků z řad výrobců, kteří jsou povinni plnit požadavky směrnice, aby rychle dokončili testování shody a úspěšně obdrželi schválení Evropskou organizací pro ověřování léčiv (EMVO) a mohli údaje zadávat do EU hubu.

V tuto chvíli dokončilo testy shody 42 společností, přičemž 21 již bylo schváleno EMVO.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.