Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Sdílený lékový záznam pacientů – kompletní přehled

Druhá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem mj. o novinkách v elektronické preskripci, proč budou lékárny hlásit koncové ceny, jak bude fungovat sdílený lékový záznam a kdo do něj bude moci nahlížet.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Polská regulace v praxi VI – Franšízy, aneb legální řetězce

Vloženo: 22.08.2018, 06:03 | Čteno: 13345×
FOTO: CEPD N.V.

Jak exkluzivně zjistil portál APATYKÁŘ®, v Polsku se po loňské novele farmaceutického práva zvýšil počet zájemců o franšízové provozování lékáren. Ani po změně legislativy regulující vlastnictví lékáren tak k omezení sítí lékáren zatím příliš nedochází, naopak se může paradoxně jejich pozice dále posílit.

(Ne)lékárnická legislativa

Portál APATYKÁŘ®, jako jediný odborný web, dlouhodobě přináší detailní informace o polské cestě ke zpětné regulaci vlastnictví a provozu lékáren do rukou lékárníků. Již dříve v této souvislosti upozornil na rizika prosazené legislativy, a to především s ohledem na samotné lékárníky.

Aktuální vývoj potvrzuje predikci portálu, že pouhá změna vlastnictví nemusí být vždy správným řešením. Existuje totiž možnost podnikání formou franšízy, na kterou portál po schválení upozornil, a ta de facto umožňuje řetězení samostatných subjektů. A právě výrazným nárůstem počtu franšízantů (či zájemců o franšízu), což vede k posílení pozice řetězců na úkor skutečně samostatných lékárníků, se nyní zabývá i Polská lékárnická komora.

Jak portál uvedl dříve v souvislosti s prosazováním zpětné regulace vlastnictví v Maďarsku a Polsku, může nová legislativa paradoxně ohrozit samostatně podnikající lékárníky. Důvodem je skutečnost, že změny v obou zemích se váží pouze na vlastnictví, nicméně nemohou omezit formy sdružování vlastníků.

Právě franšíza je jednou z dlouhodobých forem podnikání především v oblastech, kde podnikatel sdílí známý brand a je ochoten za určité snížení míry svobodného rozhodování získat veškerý komfort péče o značku, služby, marketing, výhodné nákupy apod. V řadě oborů to ani není jinak možné, protože se podnikatel jinak nedostane k určitému výhradnímu zboží, anebo konkurenceschopné ceně.

Lékárny lékárníkům

Podle nové polské legislativy platné od června 2017 získá nově povolení k provozování lékárny výhradně lékárník. Buď jako samostatný podnikatel (OSVČ) nebo ve společnosti, jejímž jediným oborem podnikání je provoz lékárny a partnery jsou pouze lékárníci, kteří mají právo výkonu profese.

Tímto ustanovením, které do zákona prosadila komora, se mělo docílit eliminace komerčního a neetického jednání některých subjektů, které lékárny pouze vlastní z obchodních účelů bez patřičného zdravotnického účelu poskytování lékárenské péče.

Novelizace zákona zavedla také omezení počtu lékáren podle počtu obyvatel – na jednu lékárnu maximálně 3 tis. obyvatel (nová lékárna musí vzniknout nejméně 500 m od stávající). Toto pravidlo se nebude uplatňovat v oblastech, kde je lékáren nedostatek. Zde by bylo možné otevřít lékárnu, pokud je nejbližší lékárna vzdálena více než 1 kilometr.

Konečně, podle nového znění může jeden provozovatel (samostatný lékárník či společnost) provozovat maximálně čtyři lékárny. Povolení k provozu není uděleno v případě, že partner, akcionář či společník již je partnerem v jiné společnosti, která lékárny vlastní. Tj. maximální počet je platný absolutně na osobu, nikoli počet společností.

Franšíza – legální řetězec

Podobně jako v Maďarsku není omezena forma obchodních sdružení (virtuální sdružení) či podnikání (franšíza). Právě franšíza zažívající v poslední době v Polsku boom nicméně de facto umožňuje řetězení lékáren.

Ponechává vlastnictví majiteli, tj. lékárníkům, nicméně franšízant se musí řídit podmínkami poskytovatele franšízového konceptu. Zákon tedy porušen není, lékárník ale fakticky dodržuje řetězcová pravidla. O tom, že nová legislativa nefunguje dle původního předpokladu ani v Maďarsku informoval portál jako jediný již letos v únoru.

Polská lékárnická komora nyní ve svém stanovisku vyzývá lékárníky, aby si důkladně podmínky franšízy zvážili a vyhodnotili. Zejména s ohledem na skutečné poplatky, v jaké výši a za jaké služby budou platit, zda budou napojeni na IT systém poskytovatele franšízy, zda si poskytovatel vymiňuje konkrétní výši obratu či zalistování sortimentu.

Komora důrazně varuje lékárníky, aby si zkontrolovali, jak jsou řešeny vztahy mezi poskytovatelem franšízy a franšízantem, zda budou skutečně nezávislí apod. Nicméně pokud chce lékárník zůstat na omezeném trhu konkurenceschopný (novela de facto posílila roli řetězců na trhu zabetonováním jejich pozic), je mnohdy vstup do virtuálního sdružení či přijetí franšízy jedinou možností.

Komora sice v nejnovějším stanovisku považuje franšízy za formu obcházení zákonných podmínek (max. 1 % lékáren daného provozovatele v daném vojvodství), nicméně to u franšíz neplatí. Majitelem podniku totiž zůstává stále lékárník a není tak nijak se zákonem v rozporu.

To, že lékárník přijme podmínky franšízy (používá stejný brand, marketingové nástroje či nákupní podmínky) nijak nenaplňuje ustanovení zákona, že by se stal osobou/subjektem přímo ovládaným kapitálovou skupinou. Komora si to zjevně uvědomuje a proto velmi emotivně ve svém stanovisku vyzývá lékárníky, aby si podpis pod franšízovou smlouvou důkladně rozmysleli.

Podle komory podobné smlouvy výrazně omezují autonomii lékárníka, který se stává vazalem třetí osoby. Nicméně řada samostatně podnikajících lékárníků se díky nové legislativě dostala paradoxně do neřešitelné situace, kdy jejich lékárna může být neprodejná a díky zabetonování tržních pozic řetězců tito lékárníci nedokáží samostatně konkurovat nákupním cenám řetězců či virtuálních sdružení.

Navíc, jak už dříve informoval portál APATYKÁŘ®, ani geografická a demografická pravidla vždy neplatí. Soud v precedentním rozsudku rozhodl, že již započatá licenční řízení před legislativní změnou zůstávají platná a nové podmínky se na ně nevztahují. Řetězce se přitom na tuto situaci připravily a v období před platností novely si intenzivně zažádaly o vznik nových lékáren ve městech, mnohdy jen na základě stavebního povolení či koupeného pozemku, aniž by fyzická lékárna vůbec stála.

„Prolékárnická“ opatření proti lékárníkům

Na problematické prosazování zpětné regulace upozorňuje portál APATYKÁŘ® opakovaně, protože i v Česku se objevují podobné nekritické snahy. Lékárníci by však měli mít pro posouzení skutečného dopadu na jejich pozici co nejvíce relevantních informací, tj. i o reálných důsledcích.

Situace jak v Polsku tak Maďarsku totiž ukazuje, že původně dobře míněný záměr dopadá negativně především na samostatně podnikající lékárníky. Jakékoli případné změny by proto měly být nejprve důkladně zváženy.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 19 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» Cesta k „polské revoluci“ volná – senátoři přijali regulaci lékárenství
» Novela farmaceutického práva zveřejněna v polské Sbírce zákonů
» Novela polského farmaceutického práva jde do druhého čtení bez vlastnictví lékáren lékárníky
» Polská regulace v praxi – Lékárníci nemohou zapůjčit pacientům inhalátory, byla by to reklama
» Polská regulace v praxi II – Limitace vlastnictví lékáren může učinit lékárnu neprodejnou
» Polská regulace v praxi III – Demografická a geografická pravidla platit nemusejí
» Polská regulace v praxi IV – Koupená licence platí, nemusí splňovat 1% pravidlo
» Polská regulace v praxi V – Regulátor pokutoval lékárnu za informace o generické substituci
» Polská regulace v praxi VII – Po dvou letech přišlo 83 měst o lékárnu, dostupnost péče na venkově se snížila
» Polská revoluce dokončena – Senát schválil „lékárny lékárníkům“
» Polská revoluce: Lékárny lékárníkům, maximálně čtyři na provozovatele a demografická kritéria
» Polské MZ bude zvažovat povinný 51% podíl lékárníků v lékárně
» Polské MZ chce změny v provozování pouze u nových lékáren
» Polské MZ vyhlásilo boj dumpingovým cenám sítí a zvažuje stanovení sortimentu lékáren
» Polské senátní výbory doporučily schválit novelu farmaceutického práva beze změn
» Polsko má nakročeno k revoluční změně – poslanci schválili lékárny pouze pro lékárníky
» Polsko nevylučuje moratorium na vznik nových lékáren, sítě rostou alarmujícím tempem
» Polský president podepsal novelu farmaceutického práva
» Polský Sejm schválil revoluční novelu upravující vlastnictví lékáren
» Polští lékárníci lobbovali u presidenta
» Polští lékárníci provozovatelé doporučují radikálně snížit počet lékáren
» Polští majitelé lékáren budou chtít 10 mld. PLN po Státní pokladně v případě omezení trhu
» Polští poslanci chtějí odvolat ministra zdravotnictví, mj. i kvůli změnám v lékárenství
» Polští poslanci podpořili změny v provozování lékáren
» Provozovatelé polských rodinných lékáren nechtějí regulaci lékáren, mladí v malých pracovat nechtějí
» Revoluční novela měnící polské lékárenství oficiálně předložena v Sejmu
» V Polsku vrcholí boj o „lékárny lékárníkům“

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.