Řetězec CVS zaplatí další 1 mil. USD za machinace s návykovými látkami, tentokrát v Alabamě – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Řetězec CVS zaplatí další 1 mil. USD za machinace s návykovými látkami, tentokrát v Alabamě

Vloženo: 24.08.2018, 06:03 | Čteno: 13053×
FOTO: CVS

Největší americký lékárenský řetězec CVS Pharmacy zaplatí 1 mil. USD za urovnání obvinění z porušování federálního zákona o návykových látkách a jeho prováděcích předpisů ve svých lékárnách ve státě Alabama.

Zmatky v evidenci

Podle podmínek dohody s americkým Ministerstvem spravedlnosti zaplatí CVS Spojeným státům pokutu ve výši 1 mil. USD v rámci civilního řízení. Jedná se o největší takovou pokutu zaplacenou v Alabamě subjektem registrovaným Protidrogovou agenturou DEA.

Jak uvedl státní zástupce, všechny subjekty by si měly uvědomit, že licence DEA je výsadou, nikoli právem. V případě, že je tato výsada zneužívána, přijme ministerstvo veškerá nezbytná opatření, aby zajistilo její odebrání.

Zdejší prokuratura se podobnými případy zabývá velmi intenzivně, neboť zneužívání receptových léčiv proti bolesti je v tomto státě v regionu Northern District skutečnou krizí veřejného zdraví.

Každá lékárna CVS Pharmacy, která se nachází v tomto regionu je samostatně registrována u DEA a je jí přiděleno jedinečné registrační číslo DEA, které jí povoluje vydávat návykové látky podle ustanovení zákona o návykových látkách.

Vyšetřování DEA zjistilo porušování zákona a jeho prováděcích předpisů týkajících se vedení záznamů lékárnami CVS (evidence příjmů a výdejů). Civilní pokuta, kterou společnost CVS zaplatila, zahrnuje všechny případy porušování záznamů zjištěné v regionu Northern District v Alabamě do 29. července, kdy byla uzavřena dohoda o urovnání.

Ministerstvo spravedlnosti bude i nadále aktivně sledovat dodržování zákona o kontrolovaných látkách společností CVS a ostatních žadatelů o registraci v Severní Alabamské oblasti.

Dlouhodobý problém

V případě řetězce CVS nejde zdaleka o ojedinělý případ. DEA jej vyšetřovala v posledních letech poměrně často a za urovnání závažných pochybení ať již samotných lékárníků či obecného zacházení s návykovými látkami zaplatil už více než 50 mil. USD.

Jen v roce 2016 urovnal několik obvinění z machinací s návykovými látkami. V únoru souhlasil se zaplacením 8 mil. USD, v červenci s 3,5 mil. USD za urovnání obvinění, že v 50 jeho lékárnách vydávali lékárníci padělané recepty na návykové látky – většinou proti bolesti – ve více než 500 případech.

Naposledy zaplatil 600 tis. USD v říjnu 2016 za to, že nedodržoval evidenci receptů a dokladů k návykovým látkám podle zákona ve státě Connecticut.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.