Očkování proti chřipce ve švýcarských lékárnách se rozmáhá – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

E-preskripce, hlášení ceny léčivých přípravků, převod listinných receptů do digitální podoby

První část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem mj. o novinkách v elektronické preskripci, proč budou lékárny hlásit koncové ceny, jak bude fungovat sdílený lékový záznam a kdo do něj bude moci nahlížet.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Očkování proti chřipce ve švýcarských lékárnách se rozmáhá

Vloženo: 25.08.2018, 06:23 | Čteno: 13453×
FOTO: APATYKÁŘ®

Poptávka po očkování proti chřipce ve švýcarských lékárnách roste. Podle informací švýcarské profesní organizace pharmaSuisse se v poslední chřipkové sezóně nechalo v lékárnách naočkovat téměř 20 tis. zájemců. Lékárny tak významně přispívají ke zvýšení proočkovanosti a tím k ochraně zranitelných skupin, jako jsou senioři, kojenci a chronicky nemocní.

Meziročně nárůst o 135%

Očkování proti chřipce v lékárnách dosáhlo v krátké době vysokého stupně rozšíření a známosti. Většina zájemců se rozhodla pro očkování, aby snížila osobní riziko infekce.

V chřipkové sezóně 2016/17 bylo umožněno očkování v lékárnách bez lékařského předpisu v 15 švýcarských kantonech, v sezóně 2017/18 již v 18 kantonech. Nabídka v lékárnách meziročně výrazně zvýšila – počet lékáren, kde byla nabízena služba očkování, vzrostl z 316 na asi 470 (+48 %) a počet provedených očkování proti chřipce se zvýšil z 8366 ne téměř 20 tis. (+135 %).

Průměrný počet očkování provedených v jedné lékárně se zvýšil o 56 %, což je známkou toho, že nabídka byla ze strany zákazníků více známá.

Asi 30 % očkovaných osob je starších 65 let. Téměř 20 % těch, kteří byli očkováni v lékárnách, byli očkováni proti chřipce poprvé a asi 15 % všech lidí by nebylo bez nabídky v lékárnách nikdy očkováno.

Lékárna – ideální místo

Podle prezidenta pharmaSuisse Fabiana Vauchera studie jasně prokazuje, že lékárny se službou očkování proti chřipce se stále častěji stávají místem poskytování zdravotní péče. Očkování také posiluje vazbu se zákazníky a významně přispívá ke zvýšení míry očkování v populaci.

Profesní organizace předpokládá, že už v sezóně 2019/2020 bude očkování proti chřipce bez lékařského předpisu dostupné v polovině všech švýcarských lékáren.

Očkování proti chřipce je ve švýcarských lékárnách dostupné od roku 2015 a provádějí jej speciálně proškolení lékárníci. Nabídka oslovuje především zdravou dospělou populaci, která je příliš zaneprázdněna a nemá čas dojít se naočkovat k lékaři, nebo svého lékaře nemají.

V současnosti už službu poskytuje 590 lékáren v 19 kantonech, bez čekání, bez objednání a bez lékařského předpisu. Ve Švýcarsku má nyní více než 1260 lékárníků certifikát pro očkování a odběr krve.

Lékárny jsou také zapojeny do poradenství ohledně očkování a do kontroly stavu očkování, zejména prostřednictvím elektronického očkovacího průkazu.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.