Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Lékárníci jsou profesionálové a nejdou do něčeho, co jde proti jejich přesvědčení

Druhá část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Norská studie: Poradenství k inhalátorům v lékárnách funguje

Vloženo: 29.08.2018, 05:46 | Čteno: 14696×
FOTO: Apotek 1

Pacientům s astmatem a CHOPN je v norských lékárnách od roku 2016 nabízeno poradenství v oblasti inhalačních technik. Nová norská výzkumná studie nyní dokládá, že poradenství má efekt – dokonce už po třech měsících. Výsledky zveřejnil renomovaný odborný časopis.

Studie účinnosti

Od září 2016 do března 2017 se lékárníci ve 42 norských lékárnách zúčastnili výzkumné studie, která posoudila účinek inhalačního poradenství. Výsledky studie ukazují, že inhalační technika pacientů se po cílené edukaci v lékárně výrazně zlepšila. To se týká jak nových, tak zkušených uživatelů.

Když lékárníci v lékárně požádali pacienta, aby jim předvedl svou techniku správné aplikace inhalačních přípravků, pouze 3 z 10 provedli všechny důležité kroky při inhalaci správně. Na základě cíleného poradenství v lékárně byla technika provedena správně u 9 z 10 pacientů.

Cílem studie bylo podle Norské lékárnické asociace zjistit, zda se inhalační technika u pacientů s astmatem a CHOPN po edukaci zlepšila, stejně jako vnímání a hodnocení služby ze strany pacientů a lékárníků.

Znalost správné techniky se hodnotila po třech měsících. Výsledky ukazují, že edukace má dlouhodobý účinek, protože technika pacientů byla správná. Podle výsledků asi 8 z 10 pacientů stále provedli správně všechny kritické kroky.

Podle asociace studie jasně prokazuje, že lékárny jsou vhodné pro poskytování odborné služby a že je možné v lékárně provést poradenství vedle dalších úkolů.

Protože příslušné úřady požadovaly pro hrazení poradenské služby z veřejných prostředků, aby byla vyhodnocena a zdokumentována. Studie byla nyní publikována v mezinárodně uznávaném odborném časopise Patient Education and Counseling.

Nevýhodou již dříve provedených studií bylo, že se zaměřovaly pouze regionálně nebo na menší rosah používaných inhalátorů. Tato studie je jedinečná v tom, že byla provedena na celostátní úrovni a zahrnuje všechny typy inhalátoru, které se v současnosti používají.

Jak vyplývá z výsledků, dříve pacienti přeceňovali vlastní techniku ​​a často dělali chyby, ačkoli byli přesvědčeni, že vše dělají správně. Nyní, po dokončení nácviku správné inhalační praxe, se pacientovo vnímání vlastní techniky velmi přiblížilo hodnocení farmaceuta.

Jedním z důvodů, proč pacienti měli lepší představu, pokud jde o vlastní techniku, může být to, že prostřednictvím edukace inhalace jsou vedeni k tomu, aby si více uvědomovali, co je zapotřebí pro správnou techniku.

Hlavní výsledky

Studie jednoznačně prokázala, že inhalační technika pacientů může být výrazně zlepšena pomocí cíleného poradenství, inhalace. Dokonce pacienti vykazují správnou inhalační techniku ​​i po 3 měsících.

Lékárna byla současně vyhodnocena jako vhodné místo pro poskytování služby, kdy lékárníci mohou poskytovat poradenství v běžném pracovním čase, přičemž mohou vykonávat standardní pracovní úkoly.

Údaje byly shromážděny lékárníky, kteří se účastnili studie v běžném pracovním čase. Na studii se podílelo 42 lékáren – 12 z každého řetězce (Apotek1, Boots a Vitusapotek), 5 nemocničních a 1 nezávislá lékárna. Studie byla provedena v období od září 2016 do března 2017. Celkově bylo realizováno 488 inhalačních poradenství u 405 pacientů.

Podrobnější poradenství

Služba poradenství pacientům s astmatem a CHOPN zahrnuje podrobnější edukaci o použití inhalátorů. Lékárník při rozhovoru vyhodnotí, zda pacient skutečně pochopil pokyny lékaře, popř. co je potřeba, vysvětlí znovu.

Pokud pacient inhalátor nikdy předtím neměl, lékárník mu důkladně vysvětlí princip a správnou inhalační techniku. Ukáže mu také, jak poznat, kdy je inhalátor prázdný, jak jej uchovávat (popř. čistit) a upozorní jej také na nutnost důkladného vypláchnutí úst po použití.

Za každé takové poradenství u nového pacienta dostávají lékárny od roku 2016 částku 80 NOK. Odměna sice zůstává pro lékárny nastavena, nicméně parlament jim v rámci obecných škrtů snížil marži. Podle Norské lékárnické asociace tak fakticky lékárny za poradenství obdrží jen dvě třetiny částky.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» Cílené poradenství pro astmatiky využilo v norských lékárnách už 200 tis. pacientů
» Do norské studie efektivity lékárenského poradenství se zapojí 130 lékárníků
» Do norské studie efektvity lékového poradenství se zaregistroval 1000. pacient
» Do norské studie lékárenského poradenství se zapsalo již více než 200 pacientů
» Norská studie ověří efekt lékárenského poradenství u nově užívaných léčiv
» Norské lékárny provedly za první měsíc v rámci nové placené služby 470 konzultací
» Norské lékárny spustí od května další hrazenou odbornou službu
» Norské lékárny spustily další hrazené poradenství, tentokrát pro pacienty s kardiovaskulárním onemocněním
» Norské lékárny spustily studii na ověřění lékárenského poradenství
» Norské lékárny spustily za účasti ministra nové poradenství pro astmatiky
» Norské lékárny vyhodnotí účinnost nového poradenství k inhalátorům
» Norsko bude lékárnám platit další službu – rozšířené poradenství k novým léčivům
» Norsko proplatí lékárnám poradenství k inhalátorům i příští rok, výrazně jim však zkrátí marži
» Norský regulátor chce tříletý odklad pro vyhodnocení lékárenských služeb
» Placené poradenství v norských lékárnách i bez doporučení lékaře
» Poradenství k inhalátorům má smysl, 70 % pacientů je používá nesprávně
» Poradenství k inhalátorům využilo více než 40 tis. pacientů, lékárníci žádají navýšení odměn
» První výsledky z norské studie potvrzují, že poradenství v lékárně může zvýšit kompliance
» Službu speciálního poradenství pro pacienty s astmatem a CHOPN využilo už 15 tis. lidí
» Švédsko se chce v lékárenském poradenství inspirovat Norskem
» V norské studii efektivity lékárenského poradenství zapsáno požadovaných 1500 pacientů, výsledky budou příští rok
» Za dva měsíce se do norské studie lékárenského poradenství zapojilo více než 500 pacientů
» Za první měsíc využilo poradenství k inhalátorům více než 4 tis. pacientů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.