FDA vyzvala Kalifornii k odstranění varování, že káva způsobuje rakovinu – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Legislativní změny v oblasti reexportů léčiv, cenové soutěže zdravotních pojišťoven

Čtvrtá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

FDA vyzvala Kalifornii k odstranění varování, že káva způsobuje rakovinu

Vloženo: 01.09.2018, 09:06 | Čteno: 14252×
FOTO: FDA

Americká FDA je hluboce znepokojena nedávným rozhodnutím soudu, že kalifornský zákon (tzv. Proposition 65) může vyžadovat, aby káva prodávaná v Kalifornii byla označena varováním před rakovinou kvůli přítomnosti chemické látky akrylamid. Vyzvala kalifornskou vládní agenturu, aby varování u kávy vyřadila.

Porušení federálního zákona

Součástí poslání FDA je zajistit, aby označování potravin neobsahovalo falešná nebo zavádějící tvrzení o bezpečnosti nebo výživových hodnotách. To zahrnuje prohlášení, která výrobci potravin uvádějí z vlastní iniciativy, ale rovněž prohlášení, která mohou být vynucena podle státního práva.

Agentura je proto velmi znepokojena, když soud nedávno rozhodl, že kalifornský zákon může vyžadovat, aby káva prodávaná v Kalifornii byla označena varováním před rakovinou kvůli přítomnosti akrylamidu. Podle zákona musejí některé přípravky obsahovat varování před rakovinou, pokud jsou spotřebitelé vystaveni chemikáliím, u kterých kalifornské zdravotnické orgány zjistily, že způsobují rakovinu.

Je-li však vyžadováno varování před rakovinou u kávy kvůli přítomnosti akrylamidu, je pravděpodobné, že spíše uvádí spotřebitele v omyl, než aby je informovalo.

Akrylamid běžně v potravinách

Akrylamid se může vytvářet v mnoha potravinách během vaření při vysokých teplotách, například při smažení a pečení. Akrylamid se v potravinách vytváří z cukrů a aminokyseliny, které jsou přirozeně přítomny v potravinách. Nepochází z balení potravin ani z vnějšího prostředí.

V kávě pak vzniká během pražení kávových zrn. Přestože má akrylamid ve vysokých dávkách souvislost s rakovinou u zvířat a káva obsahuje akrylamid, současná věda naznačuje, že konzumace kávy nepředstavuje významné riziko rakoviny. Toto zjištění se odrazilo v komplexní zprávě Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny Světové zdravotnické organizace.

Dobrou zprávou je, že na základě těchto důkazů kalifornská agentura, která administruje Proposition 65, navrhla nařízení o vynětí kávy z varování před rakovinou.

Neškodí, naopak pomáhá

FDA tento návrh silně podporuje. Jako agentura založená na vědeckých důkazech zajišťuje, že informace uvedené na etiketách potravin budou přesné a nezavádějící. Odeslala proto dopis Kalifornskému úřadu pro posuzování vlivů na životní prostředí v oblasti zdraví, kterým vyjádřila podporu navrhovanému nařízení, které by vyňalo požadavek na varování před rakovinou u kávy.

Nejnovější výzkum v oblasti kávy a rakoviny nepodporuje varování před rakovinou. Ve skutečnosti by tedy takové varování mohlo spíše mylně vést spotřebitele k tomu, aby věřili, že by pití kávy mohlo být pro jejich zdraví nebezpečné, ačkoli ve skutečnosti je to spíše naopak (mírná konzumace kávy tří až pěti šálků denně může být považována za zdravé stravování).

Zavádějící označení na potravinách porušuje federální zákon o potravinách, drogách a kosmetice. Žádný státní zákon proto nemůže vyžadovat, aby potraviny nesly varování, které porušuje federální zákon.

Není to zdaleka poprvé, co FDA rozporovala kalifornský zákon. Již dříve vyjádřila obavy z upozornění na akrylamid, protože může spíše spotřebitele vyděsit a mylně informovat. Prvním příkladem byly celozrnné potraviny, i ty mohou obsahovat tuto látku, přitom jsou přínosné pro zdraví.

FDA proto i nadále podporuje, aby měli spotřebitelé přístup k transparentním vědeckým informacím o výživě. Konkrétně v případě kávy dlouhodobý výzkum zjistil nedostatečné důkazy prokazující, že káva způsobuje rakovinu. Naopak řada důkazů naznačuje, že káva může dokonce snížit riziko některých druhů nádorů.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.