Celoevropská pracovní skupina má zlepšit dostupnost léčivých přípravků v EU – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Celoevropská pracovní skupina má zlepšit dostupnost léčivých přípravků v EU

Vloženo: 02.09.2018, 07:16 | Čteno: 12541×
FOTO: EMA

Evropští regulátoři vytvořili pracovní skupinu, aby lépe řešila potenciální problémy s dodávkami léčivých přípravků a zabránila výpadkům. Klíčovou prioritou evropské sítě v rámci pracovního programu na rok 2019/2020 je zlepšení dostupnosti humánních a veterinárních léčivých přípravků schválených v EU. Pracovní program obsahuje seznam opatření pro regulační orgány a průmysl, aby byla zajištěna dostupnost léčiv ve prospěch pacientů v EU.

Celoevropská pracovní skupina

Skupina byla zřízena Evropskou lékovou agenturou a řediteli lékových agentur e zástupci Evropské komise a příslušných vnitrostátních orgánů, předsedy Koordinační skupiny pro vzájemné uznávání a decentralizaci postupů humánních a veterinárních léčiv, pracovní skupinou inspektorů GMP/GDP, pracovní skupinou odborníků pro komunikaci a pracovní skupinou pro evropskou strategii dohledu.

Rozvíjí a koordinuje opatření pro lepší prevenci, identifikaci, správu a komunikaci v otázkách, které mohou ovlivnit dostupnost léčivých přípravků, s cílem zlepšit kontinuitu dodávek humánních a veterinárních léčiv v celé Evropě.

Klíčové priority

Cílem pracovní skupiny je hledat způsoby, jak minimalizovat přerušení dodávek a zabránit výpadků zjednodušením schvalování a uvádění léčivých přípravků na trh s využitím stávajícího regulačního rámce (např. pomocí sdílení práce a zkrácených rozvrhů, pokud je to možné).

Skupina dále vypracovává strategii pro zlepšení prevence a řešení výpadků způsobených narušením dodavatelského řetězce (např. vypracování pokynů pro držitele rozhodnutí o registraci o hlášení výpadků). Současně podporuje osvědčené postupy v rámci průmyslu, aby se zabránilo výpadkům.

Díky zlepšení sdílení informací a osvědčených postupů mezi regulačními orgány EU má zlepšit koordinaci činností v celé EU. Konečně, chce posílit spolupráci se zúčastněnými stranami a komunikaci o problémech s dodávkami léčivých přípravků občanům EU.

Workshop k dostupnosti

Pracovní skupina uspořádá ve dnech 8.-9. listopadu 2018 workshop s řadou zainteresovaných stran, aby shromáždil perspektivy zúčastněných stran o tom, jak řešit problémy s dostupností a zahrnout jejich vklad do výstupů pracovní skupiny.

Sjednotí tak všechny zainteresované strany, včetně pacientů, spotřebitelů, zdravotnických pracovníků, průmyslu, velkoobchodníků/distributorů, paralelních distributorů, akademické obce a regulačních orgánů.

Vystoupení Spojeného království z EU pravděpodobně ovlivní dostupnost léčivých přípravků v EU. V této souvislosti poskytuje pracovní skupina platformu pro usnadnění a koordinaci činností mezi členskými státy, EMA a Evropskou komisí.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.