FIP ocenila singapurský program pro pečovatelské domovy, belgického rodinného lékárníka či americký model zlepšující proočkovanost – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Legislativní změny v oblasti reexportů léčiv, cenové soutěže zdravotních pojišťoven

Čtvrtá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

FIP ocenila singapurský program pro pečovatelské domovy, belgického rodinného lékárníka či americký model zlepšující proočkovanost

Vloženo: 08.09.2018, 08:29 | Čteno: 12486×
FOTO: FIP

Letošní ceny Mezinárodní farmaceutické federace (FIP) udělované za posilování lékárenské praxe či zdravotní propagační kampaně získaly tři projekty – singapurský program pro domovy s pečovatelskou službou, belgický projekt rodinného lékárníka cíleně vytvořený pro chronické pacienty a americký projekt, který má umožnit lékárnám přístup k historii očkování pacientů a lépe tak zacílit potřebu dalších očkování.

Singapurský projekt

Letošní cenu FIP udělovanou za zlepšení lékárenské praxe získala iniciativa, která vedla k tomu, že se 80 % pečovatelských domů v Singapuru rozhodlo využít přínosů vyplývajících z farmaceutické péče.

Cena byla Singapurské farmaceutické společnosti udělena u příležitosti letošního 78. Světovém kongresu farmacie a farmaceutických věd, který se konal ve skotském Glasgow, a je sdílena s Asociací amerických lékárníků (APhA) za model péče, který maximalizuje příležitost pro lékárníky přispět k proočkovanosti.

Cílem singapurského programu pro domovy s pečovatelskou službou je přinést strukturovaný, konzistentní a vysoce kvalitní přístup ke zlepšení léčby v těchto domovech.

Program zahrnuje lékový audit (kde lékárníci identifikují oblasti zlepšení během návštěv domovů a úzce spolupracují s ošetřovatelským personálem na zlepšení); lékové revize pro pacienty nejméně jednou za šest měsíců; školení a vzdělávání (poskytované lékárníky k posílení znalostí a dovedností v oblasti léčivých přípravků pro pracovníky domovů); a informace o léčivech (lékárníci poskytují poradenství a své odborné znalosti).

V prvním roce lékárníci identifikovali a řešili 451 problémů souvisejících s léčivy v 11 pečovatelských domovech. Zpětná vazba od ošetřovatelského personálu a dalších zdravotnických pracovníků byla pozitivní.

Singapurská farmaceutická společnost od té doby spolupracuje s Agenturou pro integrovanou péči v zemi, aby rozšířila rozsah tohoto programu, který nyní zahrnuje přibližně 60 domovů s pečovatelskou službou.

Program také posílil vztahy mezi Singapurskou farmaceutickou společností a regulačními orgány Ministerstva zdravotnictví.

Americký projekt

Společným vítězem ceny FIP za zlepšení lékárenské praxe za rok 2018 je projekt IMPACT nadace APhA o dopadu očkování, což je model, který má umožnit lékárnám přístup k historii očkování pacientů, pokud byli očkováni proti chřipce.

Historie je přístupná prostřednictvím softwaru, který generuje „prognózu očkování“ založenou na doporučeních amerického Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění, kterou může lékárník využít pro doporučení dalších očkování a aplikovat je přímo v místě poskytování péče (lékárně).

Program vedl ke 41% nárůstu počtu podaných vakcín a současně potvrdil, že očkování dospělých obyvatel je možné lépe zacílit v případě, kdy lékárníci mají obousměrný přístup k záznamům o očkování.

Výsledky projektu potvrzují, že lékárníci mohou pomoci identifikovat a doplnit nekompletní očkování tím, že doporučí vhodné vakcíny. A to na základě individuálních potřeb konkrétního člověka, zejména za pomoci inovativních technik, které podporují efektivní péči.

Belgický projekt

Asociace belgických lékárníků pak získala letošní cenu FIP za zdravotní propagační kampaň a práci na představení myšlenky „rodinného lékárníka“ pro belgické obyvatelstvo, v rámci níž veřejnost smluvně stvrdí tento zvláštní vztah se svým vybraným lékárníkem.

Smlouva je otevřená všem, ale je cíleně zaměřena na pacienty s chronickým onemocněním, u kterých jsou náklady hrazeny ze zdravotního pojištění. Rodinný lékárník udržuje aktualizovaný lékový plán pacienta a zpřístupňuje ho zdravotnickému týmu a pacientovi.

V důsledku kampaně s názvem Můj lékárník mě zná, přihlašuji se poskytuje tuto službu v Belgii už více než 80 % lékárníků a bylo podepsáno 400 tis. smluv. Asociace požádala a získala podporu od mnoha zúčastněných stran, včetně Ministra zdravotnictví, které se smluvně zavázaly na tiskové konferenci.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.