FIP ocenila singapurský program pro pečovatelské domovy, belgického rodinného lékárníka či americký model zlepšující proočkovanost – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

FIP ocenila singapurský program pro pečovatelské domovy, belgického rodinného lékárníka či americký model zlepšující proočkovanost

Vloženo: 08.09.2018, 08:29 | Čteno: 8625×
FOTO: FIP

Letošní ceny Mezinárodní farmaceutické federace (FIP) udělované za posilování lékárenské praxe či zdravotní propagační kampaně získaly tři projekty – singapurský program pro domovy s pečovatelskou službou, belgický projekt rodinného lékárníka cíleně vytvořený pro chronické pacienty a americký projekt, který má umožnit lékárnám přístup k historii očkování pacientů a lépe tak zacílit potřebu dalších očkování.

Singapurský projekt

Letošní cenu FIP udělovanou za zlepšení lékárenské praxe získala iniciativa, která vedla k tomu, že se 80 % pečovatelských domů v Singapuru rozhodlo využít přínosů vyplývajících z farmaceutické péče.

Cena byla Singapurské farmaceutické společnosti udělena u příležitosti letošního 78. Světovém kongresu farmacie a farmaceutických věd, který se konal ve skotském Glasgow, a je sdílena s Asociací amerických lékárníků (APhA) za model péče, který maximalizuje příležitost pro lékárníky přispět k proočkovanosti.

Cílem singapurského programu pro domovy s pečovatelskou službou je přinést strukturovaný, konzistentní a vysoce kvalitní přístup ke zlepšení léčby v těchto domovech.

Program zahrnuje lékový audit (kde lékárníci identifikují oblasti zlepšení během návštěv domovů a úzce spolupracují s ošetřovatelským personálem na zlepšení); lékové revize pro pacienty nejméně jednou za šest měsíců; školení a vzdělávání (poskytované lékárníky k posílení znalostí a dovedností v oblasti léčivých přípravků pro pracovníky domovů); a informace o léčivech (lékárníci poskytují poradenství a své odborné znalosti).

V prvním roce lékárníci identifikovali a řešili 451 problémů souvisejících s léčivy v 11 pečovatelských domovech. Zpětná vazba od ošetřovatelského personálu a dalších zdravotnických pracovníků byla pozitivní.

Singapurská farmaceutická společnost od té doby spolupracuje s Agenturou pro integrovanou péči v zemi, aby rozšířila rozsah tohoto programu, který nyní zahrnuje přibližně 60 domovů s pečovatelskou službou.

Program také posílil vztahy mezi Singapurskou farmaceutickou společností a regulačními orgány Ministerstva zdravotnictví.

Americký projekt

Společným vítězem ceny FIP za zlepšení lékárenské praxe za rok 2018 je projekt IMPACT nadace APhA o dopadu očkování, což je model, který má umožnit lékárnám přístup k historii očkování pacientů, pokud byli očkováni proti chřipce.

Historie je přístupná prostřednictvím softwaru, který generuje „prognózu očkování“ založenou na doporučeních amerického Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění, kterou může lékárník využít pro doporučení dalších očkování a aplikovat je přímo v místě poskytování péče (lékárně).

Program vedl ke 41% nárůstu počtu podaných vakcín a současně potvrdil, že očkování dospělých obyvatel je možné lépe zacílit v případě, kdy lékárníci mají obousměrný přístup k záznamům o očkování.

Výsledky projektu potvrzují, že lékárníci mohou pomoci identifikovat a doplnit nekompletní očkování tím, že doporučí vhodné vakcíny. A to na základě individuálních potřeb konkrétního člověka, zejména za pomoci inovativních technik, které podporují efektivní péči.

Belgický projekt

Asociace belgický lékárníků pak získala letošní cenu FIP za zdravotní propagační kampaň za práce na představení myšlenky „rodinného lékárníka“ pro belgické obyvatelstvo a aby veřejnost smluvně stmelila tento zvláštní vztah se svým vybraným lékárníkem.

Smlouva je otevřená všem, ale je cíleně zaměřena na pacienty s chronickým onemocněním, u kterých jsou náklady kryty ze zdravotního pojištění. Rodinný lékárník udržuje aktualizovaný lékový plán pacienta a zpřístupňuje ho zdravotnickému týmu a pacientovi.

V důsledku kampaně s názvem Můj lékárník mě zná, přihlašuji se poskytuje tuto službu v Belgii už více než 80 % lékárníků a bylo podepsáno 400 tis. smluv. Asociace požádala a získala podporu od mnoha zúčastněných stran, včetně Ministra zdravotnictví, které se smluvně zavázaly na tiskové konferenci.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.