FIP: Do roku 2030 bude celosvětově pracovat v lékárnách 72 % žen – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Emergentní systém, změna kompetencí odborného zástupce, povinné pohotovostní služby

První část pravidelného podcastu s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem nejen o emergentním systému, povinné lékárenské pohotovostní službě či benchmarkingu lékáren o využití generické substituce.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

FIP: Do roku 2030 bude celosvětově pracovat v lékárnách 72 % žen

Vloženo: 09.09.2018, 07:56 | Čteno: 12379×
FOTO: FIP

Na 78. Světovém kongresu farmacie a farmaceutických věd, který se konal ve skotském Glasgow, byly ve zprávě Mezinárodní farmaceutické federace (FIP) zveřejněny závěry z největší retrospektivní studie o kapacitě pracovníků lékáren, jaká kdy byla jakoukoli organizací provedena.

Poroste počet pracovníků lékáren

Údaje byly shromážděny v letech 2006-2016 z několika členských organizací FIP v celkem 75 zemích a následně analyzovány pro zjištění trendu vývoje. Zpráva mapuje globální kapacitu pracovníků lékáren a její růst z pohledu regionálních a ekonomických ukazatelů na úrovni každé země.

Počet lékárníků (na 10 tis. obyvatel) se od roku 2006 zvýšil a mezi lety 2016-2030 se očekává celosvětové zvýšení počtu pracovníků v lékárnách až o 40 %. Země s nízkými příjmy však zaznamenaly nejpomalejší růst a autoři zprávy varují před pokračujícím zvětšováním kapacitních rozdílů mezi zeměmi na základě příjmů.

Nárůst počtu žen

Další klíčové trendy popsané ve zprávě zahrnují stálý nárůst podílu žen mezi pracovníky lékáren a autoři předpovídají, že do roku 2030 budou globálně 72 % všech pracovníků v lékárnách tvořit ženy.

Navrhují, aby se tento fakt vzal v mnoha zemích v úvahu jako významný faktor při plánování pracovních sil. Rostoucí podíl žen bude mít komplexní důsledky pro manažery v oblasti plánování pracovních sil ve zdravotnictví, což bude zahrnovat nekompromisní pohled na otázky rovnosti žen a mužů, kromě většího odborného a ekonomického zaměření na to, jak je podporován návrat do praxe po přerušení kariéry.

Světová zdravotnická organizace předpovídala nedostatek 18 mil. zdravotnických pracovníků v zemích s nízkými a středními příjmy. Tato zpráva, podle autorů, významně přispívá k lepšímu pochopení přetrvávajících nerovností mezi pracovníky v globálním pohledu na rozložení pracovníků v lékárnách.

Zpráva naznačuje naléhavou potřebu další cílené analýzy zaměřené na pracovní síly, aby bylo možné lépe porozumět jednotlivým trendům podle regionů, pohlaví, praxe a dalších pracovníků, jako jsou například farmaceutičtí vědci a pracovníci v oblasti podpůrných služeb pro lékárny.

Prostřednictvím aktivit pro lepší pochopení trendů v oblasti pracovní síly bude FIP i nadále sledovat a vyhodnocovat globální zaměstnanost v lékárnách s cílem rozvíjet pracovní síly a kapacity, čímž dosáhne rozvojových cílů v oblasti lékárenství v souladu s celosvětovou agendou Světové zdravotnické organizace WHO týkající se pracovních sil v oblasti zdravotnictví.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.