Německý regulátor chce slevy v lékárnách, Rx online či konkurenční poplatek za výdej – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Irena Storová

SÚKL a Brexit, inspekční činnost v lékárnách, výpadky léčiv

Druhá část exkluzivního rozhovoru s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Mgr. Irenou Storovou nejen o novinkách v e-preskripci, výpadcích léčiv, inspekční činnosti a postihování nezákonné reklamy na léčiva.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Německý regulátor chce slevy v lékárnách, Rx online či konkurenční poplatek za výdej

Vloženo: 10.09.2018, 06:00 | Čteno: 11849×
FOTO: APATYKÁŘ®

Německá antimonopolní komise, nezávislý poradní orgán, který zveřejňuje doporučení spolkové vládě, vydala svou pravidelnou zprávu. V ní mj. doporučuje radikální reformu německého lékárenství, v rámci níž mají být povoleny slevy na recept, posílen online obchod s léčivy nebo zaveden administrativní poplatek za výdej léčiv, ale konkurenčně vyjednávaný s pojišťovnami.

Nárůst digitalizace

Digitalizace se neustále rozšiřuje v mnoha ekonomických oblastech. Ceny jsou stále více založeny na různých algoritmech. Německá antimonopolní komise proto vydala svá doporučení, která se mj. týkají významně i lékárenství.

Komise konstatuje, že stejně jako streamingové služby stále častěji doplňují či nahrazují klasickou televizi, doplňují i online lékárny stále více služby klasických kamenných lékáren. Výsledné strukturální změny mají být navrženy ve prospěch spotřebitelů a musí být dodržena spravedlivá pravidla pro tradiční a nové dodavatele.

Antimonopolní komise proto ve své zprávě z roku 2018 doporučuje, aby byl digitální transformaci přizpůsoben právní rámec. Tuto zprávu předala spolkovému ministru hospodářství a energetiky.

Algoritmická cenotvorba

Trhy s tvorbou cen založenou na algoritmech je potřeba systematicky kontrolovat z hlediska poškozování konkurence. Aby to bylo možné, měl by se úřední nástroj pro odvětvové šetření kartelů využívat ve větší míře, což umožňuje poukázat na chybný vývoj.

Online hráči využívají algoritmů pro automatizaci stanovování cen a reakce na konkurenční nabídky. To spotřebitelům vyhovuje, protože to vyvolává tlak na cenu. Nicméně nesmí dojít ke koordinovanému stanovování cen různými hráči, protože to naopak vede k eliminaci konkurence.

Změny pro audiovizuální služby

Měl by se rovněž zjednodušit regulační rámec pro audiovizuální mediální služby a omezit online nabídky veřejnoprávních vysílacích společností na společenské a kulturně relevantní obsah, který soukromí poskytovatelé neposkytují. Sjednotit by se měly např. podmínky pro regulaci reklamy, tj. zrušit omezení reklamních časů.

Konečně, komise navrhuje reformovat systém odměňování v oblasti dodávek léčiv a politici by se rozhodně měli vzdát nápadu zákazat zásilkový obchod s léčivými přípravky na předpis.

Administrativní poplatek předmětem soutěže

V oblasti zásobování léčivy doporučuje antimonopolní komise postupnou adaptaci systému úhrad. V lékárnách by měla být v budoucnu cena za služby u léčiv na předpis stanovena z pevné, mezi lékárníky a pojišťovnami vyjednané odměny za poradenské služby, stejně jako lékárnou v rámci soutěže pevně vyjednaného servisního (administrativního) poplatku.

Servisní poplatek by namísto předchozí spoluúčasti pacientů závisel na výhodách poskytnutých lékárnou, jako je obzvláště výhodné místo, krátké čekací doby nebo různé doplňky pro pacienty, jako jsou lékárenské časopisy individuálně rozdávané lékárnami, a jehož výše by byla omezená.

Poplatek by tedy nebyl pevně stanoven, ale byl by předmětem soutěže lékáren, které by svou nabídku překládaly pojišťovnám. Ostatně na tom je obecně ve světě založen výkonový systém. Každá lékárna by tak měla poplatek jiný podle její schopnosti si jeho výši dohodnout s pojišťovnou.

Slevy na Rx léčiva

V rámci této transformace má být lékárnám v prvním kroku povoleno snížit spoluúčast pacientů účastnících se veřejného zdravotního pojištění poskytnutím slevy na léčivé přípravky na předpis.

Podle komise to jednoznačně přinese výhody pro spotřebitele, zejména v metropolitních oblastech, kde je mnoho konkurenčních lékáren, zatímco strukturální zlepšení v systému odměňování současně napomůže zásobování venkovských oblastí, jak se to ukazuje v řadě jiných zemí.

Rx online obchod

Zásilkový obchod s léčivými přípravky na recept, který je v Německu povolen od roku 2004, pak nabídku doplňuje odpovídajícím způsobem. Podle komise by nebyl diskutovaný zákaz zásilkového prodeje z hlediska zajištění dodávek ve venkovských oblastech ani užitečný, ani žádoucí a stojí v protikladu k využití výhod digitalizace zdravotnictví.

V rámci obecné digitalizace společnosti nelze bránit digitalizaci také v sektoru zdravotnictví.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.