FDA chce dále omezit prodej a reklamu e-cigaret mladistvým – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dávkování léčiv pro pacienty 1.

První část rozhovoru s Mgr. Ľubošem Doršicem, hlavním farmaceutem sítě nemocnic a poliklinik Svet Zdravia a ProCare, o inovativním projektu individuálního dávkování léčiv v nemocnici ve slovenských Michalovcích.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

FDA chce dále omezit prodej a reklamu e-cigaret mladistvým

Vloženo: 15.09.2018, 07:32 | Čteno: 10584×
FOTO: FDA

Americká FDA oznámila souhrn zásadních opatření pro vynucení práva týkající se marketingu a prodeje elektronických cigaret u dětí. V rámci nejrozsáhlejší donucovací akce letos v létě rozeslala více než 1300 varovných dopisů a civilních žalob prodejcům, kteří nelegálně mladistvým prodávali elektronické cigarety.

E-cigarety – problém u mladých

Na základě výsledků mohutné razie mezi prodejci FDA zjistila, že problém používání e-cigaret mladistvými dosáhl epidemie a proto hodlá přijmout nové významné kroky.

Jedním z nich je oznámené omezení prodeje e-cigaret mladistvým. Chce také přehodnotit pravidla, která prodloužila termíny pro výrobce některých ochucených e-cigaret, aby podaly žádosti o povolení před zahájením prodeje. Podle všeho jsou totiž příchutě jednou z hlavních motivací pro nezletilé vyzkoušet tyto produkty.

FDA i nadále podporuje e-cigarety jako alternativu pro dospělé kuřáky, kteří potřebují nikotin, avšak bez škodlivých vedlejších produktů, to však nesmí být na úkor mládeže. Podle komisaře FDA dr. Scotta Gottlieba není přípustné si takto vychovat novou, na nikotinu závislou generaci.

1300 akcí

V rámci toho FDA od června do konce srpna provedla masivní razii u maloobchodních i online prodejců a zslala jim více než 1300 varovných dopisů a pokut (převážná většina se týkala pěti produktů Vuse, Blu, JUUL, MarkTen XL a Logic, které tvoří 97% trhu).

Aktuálně pak rozeslala dalších 12 varovných dopisů prodejcům, kteří prodávají klamavě označené produkty či jsou inzerovány v podobě cukrovinek a sušenek. Takový prodej a reklamu hodnotí FDA jako klamavé a zakázala je.

Velmi intenzivně pak zkoumá, zda výrobci uvedli na trh po 8. srpnu 2016 určité e-cigarety, které mohou být předmětem uplatnění nových marketingových pravidel, bez předchozího schválení prodeje.

FDA provedla do 1. září 2018 celkem 978290 kontrol maloobchodních prodejců a vydala 77180 varovných dopisů a iniciovala celkem 18560 řízení o udělení pokuty. Součástí opatření bylo i 135 zákazů prodeje tabákových výrobků.

Během posledních několika byly podle zjištění agentury nejčastěji užívanými tabákovými výrobky mezi mládeží e-cigarety (v roce 2017 to bylo 2 mil. žáků základních a středních škol). Proto se domnívá, že jde již o rozsah epidemie.

FDA vytvoří celkový akční plán, jehož cílem bude reagovat na tento trend a podpořit inovativní formy a potenciálné méně škodlivé formy dodávání nikotinu. Součástí plánu je zneatraktivnit tabákové výrobky pro mládež a omezit propdej a reklamu na e-cigarety se zacílením na mládež.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.