Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dávkování léčiv pro pacienty 3.

Třetí část rozhovoru s Mgr. Ľubošem Doršicem, hlavním farmaceutem sítě nemocnic a poliklinik Svet Zdravia a ProCare, o inovativním projektu individuálního dávkování léčiv v nemocnici ve slovenských Michalovcích.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Indie zakázala výrobu a prodej 328 kombinovaných léčivých přípravků

Vloženo: 21.09.2018, 05:51 | Čteno: 9246×
FOTO: APATYKÁŘ®

Indie zakázala výrobu a prodej 328 kombinovaných léčivých přípravků z důvodu jejich nebezpečí pro pacienty. Indické Ministerstvo zdravotnictví shledalo, že tyto kombinace jsou iracionální a nebezpečné. Zákaz schvalují zdravotní aktivisté, kteří řeší zneužívání léčiv a šíření rezistence na antibiotika.

Zbytečné a nebezpečné

Seznam zakázaných kombinací léčiv obsahuje např. cefixim+azithromycin, ofloxacin+ornidazol, metronidazol+norfloxacin, paracetamol+propyfenazon+kofein a mnoho dalších.

Neshody mezi výrobci léčiv a ministerstvem začaly v roce 2016. V té době bylo zakázáno nebo omezeno používání přibližně 350 kombinovaných léčivých přípravků s fixními dávkami účinných látek.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že kombinace účinných látek v těchto přípravcích nemá žádnou terapeutickou hodnotu a naopak přinese více škody než užitku.

Nicméně podle rozhodnutí indického Nejvyššího soudu byla daná záležitost odeslána k přezkoumání Technickému poradnímu výboru pro léčivé přípravky.

Na základě přezkumu ministerstvo zjistilo, že kombinace účinných látek 328 léčivých přípravků nemají žádné terapeutické opodstatnění a mohou naopak představovat zvýšené riziko pro pacienty. Výroba a prodej těchto léčivých přípravků proto musí být okamžitě ukončena.

Ohrožení pro farmafirmy

Podle prezidenta Indické asociace farmaceutických výrobců bude mít toto rozhodnutí významný dopad na výrobce, neboť objem prodeje léčivých přípravků uvedených na seznamu zakázaných činí zhruba 16 mld. INR (222 mil. USD) ročně.

Obecně se kombinované léčivé přípravky používají ke zlepšení adherence pacientů k léčbě, protože je pro pacienta snazší užívat jeden přípravek, místo dvou nebo tří.

Nicméně nekonzistentní uplatňování zákonů o léčivech v Indii vedlo k rozšíření iracionálních kombinací.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.