Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Systém ověřování léčiv může mít pro lékárny i poměrně zajímavý finanční přínos

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Rusko chce změnit patentové právo ve farmaprůmyslu

Vloženo: 22.09.2018, 07:20 | Čteno: 9755×
FOTO: APATYKÁŘ®

Ruské Ministerstvo hospodářského rozvoje chce zamezit tzv. „evergreenovým patentům“ ve farmaceutickém průmyslu a tím zamezit firmám, aby patentovaly jen minimální změny ve složení či vlastnostech s cílem prodloužit svou exkluzivitu na trhu a získat více peněz.

Nepatentovatelné minimální změny

Ministerstvo provedlo příslušné změny v rámci stávajících dokumentů „Pravidla pro vytvoření, podání a hodnocení dokumentů, které jsou základem pro provedení právně závazných akcí pro státní registraci vynálezů, jakož i jejich forem“ a „Požadavky na dokumentaci k žádosti o patentování vynálezu“, schválené v květnu 2016.

V praxi patentování vynálezů ve farmaceutickém průmyslu existují vynálezy, které jsou označovány jako „evergreenové patenty“. Jedná se o ty, které zahrnují více méně stejné farmaceutické složení, ale vyznačují se některými dalšími znaky. Tj. liší se od těch, které jsou již známé jenom jedním nebo více znaky.

Podle pozměňovacích návrhů tedy není nutné používat jako charakteristiku látky informace, které s ní přímo nesouvisí (například podmínky a způsoby použití látky v jakémkoli procesu, metodě) jako charakteristiku složení; kvantitativní (měřený nebo vypočítaný) parametr charakterizující jednu nebo více vlastností této látky, v případě, že tento parametr je charakteristickým znakem látky v samostatném patentovatelném tvrzení (např. parametry pevnosti, odolnosti vůči trhlinám při napětí, farmakokinetický profil, ad.); technický parametr, který se projevuje při výrobě nebo použití látky.

Podle navržených změn nebudou tyto charakteristiky zohledněny při posuzování patentovatelnosti pro splnění podmínky patentovatelnosti jako „nová“ nebo „inovativní“.

Ministerstvo hospodářského rozvoje se domnívá, že navrhovaný přístup zabrání dublovanému patentování již známých látek nebo jejich použití. Firmy tak nebudou cíleně patenty následným patentováním „novinek“ prodlužovat a čerpat tak ze státního rozpočtu více peněz.

Velkým problém jsou především vysoce inovativní drahá léčiva, ke kterým díky vysoké ceně nemá přístup celá řada pacientů.

Veřejné připomínkové řízení k návrhu potrvá do 27. září 2018.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.