Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Dánská vláda představila návrh, aby lékárníci mohli vydávat Rx léčiva bez receptu

Vloženo: 24.09.2018, 05:59 | Čteno: 9617×
FOTO: Danmarks Apotekerforening

Dánská lékárnická komora podporuje vládní návrh představený ministryní zdravotnictví, aby v některých případech mohli oprávnění lékárníci obnovit pacientům preskripci a vydat další balení receptových (Rx) léčivých přípravků i bez receptu lékaře.

U stabilních a chronických pacientů

Návrh zákona zaslaný komoře v červenci předpokládá, že speciálně vyškolení lékárníci budou moci i bez lékařského předpisu předepsat některé léčivé přípravky pro pacienty, kteří jsou ve stabilním léčebném režimu, a u nichž už dříve lékař danou léčbu nastavil a předepsal. Využít pro „lékárnickou“ preskripci by bylo možné rovněž telemedicínských služeb (videokonzultace s lékárníkem).

Kromě toho se ministryně domnívá, že lékárníci by mohli vydat více balení léčivých přípravků pacientům, kteří mají nastavenu stabilní léčbu. Na tomto bodě však ještě není dohoda.

Vydat na úhradu ze zdravotního pojištění bude možné pouze nejmenší balení na trhu. To však komora rozporuje s tím, že je to neekonomické jak pro stát, tak pro pacienty.

Nelíbí se jí rovněž, že by se lékárny musely registrovat do rejstříku poskytovatelů zdravotních služeb, což pro lékárnu znamená 4090 DKK ročního poplatku. Již dnes jsou kontrolovány Dánskou lékovou agenturou a pro další registraci (a především poplatky) a kontrolu tak nevidí důvod.

O výdeji pacientovi budou muset lékárníci informovat ošetřujícího lékaře. Forma zpětné vazby je nyní předmětem konzultací, nicméně zvažuje se prostřednictvím online zdravotní karty pacientů (viz níže).

Lepší adherence

Vládní návrh předložený ministryní zdravotnictví Ellen Trane Nørbyovou ale vnímá komora celkově jako velmi pozitivní. Vláda tímto návrhem lépe využívá odborné znalosti profesionálů z různých oblastí zdravotnických služeb, včetně lékových a farmaceutických znalostí příslušných lékárníků v lékárnách.

To zvýší kvalitu léčby a zároveň usnadní život pacientům. Návrh vlády podporuje cíl lepší adherence k léčbě v rámci zdravotnických služeb a spojení s léčbou ve prospěch občanů.

Elektronická zdravotní karta

Nevyhnutelnými předpoklady pro dosažení tohoto cíle je vytvoření společné zdravotní karty (FMK). Ta zajistí, že lékaři, nemocnice, ambulantní sektor péče a lékárny budou pracovat a rozhodovat se na základě stejných informací o léčivých přípravcích a předepsaných receptech pacientů (online databáze).

Dlouhodobým argumentem lékařů proti podobné kompetenci lékárníků je to, že neznají anamnézu a historii pacientů a nevidí tak, jestli nedošlo v medikaci ke změně.

Vládní návrh reaguje mj. na dlouhodobobé výzvy lékárnické komory směřované vládě, aby lékárníci mohli ve specifických případech vydat i léčivý přípravek jinak vázaný na recept. Už nyní mají tuto možnost od roku 2015 zdravotní sestry.

V případě lékárníků se o této možnosti v Dánsku diskutuje od roku 2016, tento rok však konečně získala reálnou podobou. Dánsko by se tak mohlo stát další evropskou zemí, která umožní lékárníkům za specifických podmínek výdej Rx léčiv i bez receptu.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 19 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.