Walgreens Boots Alliance zaplatí za klamání investorů 34,5 mil. USD – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Dohodovací řízení k úhradám péče 2019

První část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Walgreens Boots Alliance zaplatí za klamání investorů 34,5 mil. USD

Vloženo: 29.09.2018, 07:14 | Čteno: 11796×
FOTO: Walgreens

Americká Komise pro cenné papíry obvinila farmagigant Walgreens Boots Alliance, jeho bývalého generálního ředitele a bývalého finančního ředitele za klamání investorů ohledně zvýšeného rizika, že by společnost nemusela dosáhnout oznámeného klíčového finančního cíle po fúzi Walgreen s Alliance Boots v roce 2012. Řetězec Walgreens souhlasil s tím, že uhradí pokutu ve výši 34,5 mil. USD, aby urovnal vynucovací opatření Komise.

Problematická fúze

Podle příkazu Komise oznámil Walgreens (nyní součást farmagigantu Walgreens Boots Alliance, který provozuje mj. řetězec lékáren pod celosvětovou značkou Boots a virtuální sdružení lékáren Alphega) v červnu 2012 dvoustupňovou fúzi se společností Alliance Boots.

Současně předpokládal, že ve fiskálním roce 2016 kombinovaná účetní jednotka bude generovat 9-9,5 mld. USD ve společném upraveném provozním výnosu.

Po dokončení prvního kroku fúze interní prognózy společnosti Walgreens ukázaly, že riziko, že se předpokládaný cíl nepodaří v roce 2016 splnit výrazně vzrostlo. Nicméně Walgreens, generální i finanční ředitel opakovaně veřejně původní předpoklad potvrdili bez dostatečného zveřejnění zvýšeného rizika.

Když společnost Walgreens následně oznámila, že v srpnu 2014 pokročila k druhému kroku fúze, oznámila současně nový cílový zisk na akcii, který byl převeden na předpokládaný upravený provozní příjem ve výši 7,2 mld. USD za fiskální rok 2016, což je pokles o 20 % oproti původnímu předpokladu. V den oznámení klesla cena akcií Walgreens o 14,3 %.

Porušení zákona o cenných papírech

Podle Komise tak v průběhu několika vykazovacích období vedoucí pracovníci společnosti Walgreens informovali zavádějícím způsobem investory o veřejných finančních výsledcích společnosti. Komise proto postupovala v souladu se svým závazkem postihovat tvrdě odpovědnost vedoucích pracovníků společností, pokud budou zveřejňovat nepřesné a zavádějící informace.

Společnost Walgreens i oba bývalí ředitelé – bez připuštění či odmítnutí zjištění – souhlasili s příkazem Komise, který konstatoval, že porušili ustanovení o boji proti podvodům obsažené v zákoně o cenných papírech z roku 1933, který zakazuje používání nepravdivých prohlášení nebo opomenutí v nabídce nebo prodeji cenných papírů.

Příkaz Komise vyžaduje, aby každý z dotčených přestal a upustil od dalšího porušování tohoto ustanovení, a také vyžaduje, aby společnost Walgreens Boots Alliance zaplatila pokutu ve výši 34,5 mil. USD a oba ředitelé zaplatili každý pokutu ve výši 160 tis. USD.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.