FDA: Boom a označování „rostlinných“ produktů je pro spotřebitele matoucí – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Připravované změny v elektronické preskripci, lékový záznam

Třetí část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

FDA: Boom a označování „rostlinných“ produktů je pro spotřebitele matoucí

Vloženo: 30.09.2018, 08:34 | Čteno: 11392×
FOTO: FDA

Americká FDA si stanovila za jednu z priorit zavedení transparentních etiket a tvrzení o potravinách, aby si spotřebitelé mohli rychle zkontrolovat, jaký typ produktu nakupují a zda má např. „rostlinné mléko“ stejné nutriční hodnoty jako klasické. Tyto cíle nastínila v inovativní strategii týkající se výživy, která byla zveřejněna počátkem roku.

Rostlinný není mléčný

Součástí strategie je i řešení otázek týkajících se modernizace zastaralého rámce pro potravinové standardy, aby umožnil flexibilitu průmyslu pro inovace, například vyrábět zdravější potraviny, při zachování základní povahy, základních vlastností a nutriční integrity klíčových potravinářských výrobků.

Široká škála rostlinných potravin, které jsou uváděny na trh jako náhrady standardizovaných mléčných výrobků, byla v úvodu prací na inovativní strategii v oblasti výživy předmětem mnoha diskuzí. Rostoucí poptávka po rostlinných produktech, jako jsou alternativy sýru a mléka založené na sóji, vytvořila v supermarketech stále větší volbu v oblasti potravin.

Nicméně, tyto produkty nejsou potraviny, které byly standardizovány pro názvy „mléko“ a „sýr“. FDA má výraznou obavu, že takové označování některých výrobků na rostlinné bázi může spotřebitele mýlit, že tyto výrobky mají stejné nutriční vlastnosti jako mléčné výrobky, ačkoli se tyto produkty mohou výrazně lišit v jejich nutričním obsahu.

Mnoho mléčných výrobků, jako je mléko, jogurt a některé sýry, mají standardy totožnosti zavedené nařízením, které vyžaduje určité složení těchto potravin. Názvy jako „mléko“, „jogurt“ a „sýr čedar“ vnímají američtí spotřebitelé již dlouho jako mléčné potraviny popsané ve standardech.

Nedávno se však tyto názvy objevily u rostlinných produktů jako součást jejich názvu. Některé příklady zahrnují „sojové mléko“ nebo „mandlové mléko“ a „vegetariánský sýr mozzarella“. Tyto produkty rostlinného původu jsou někdy zabaleny velmi podobně, jako standardní mléko nebo jogurt, a prodávají se v supermarketech v sektoru mléka a mléčných výrobků.

Tyto rostlinné produkty však nemusí být vhodnou a plnohodnotnou náhražkou mléka. A některé nemusejí být ani nutričně ekvivalentní, což může mít významné zdravotní důsledky – např. přispívat k nedostatečnému přísunu klíčových živin, jako je vápník a vitamin D, u kterých jsou mléčné výrobky dobrým zdrojem.

Výživové riziko

Riziko nedostatečného doplnění základních živin může být vyšší u dětí, pokud rodiče nahrazují mléko určitými rostlinnými nápoji, protože děti mají méně různorodou stravu než dospělí a mají tak méně příležitostí si potřebné látky doplnit jinými potravinami.

FDA sice podporuje možnost výběru a inovací na trhu a uznává, že někteří spotřebitelé mohou raději používat rostlinné produkty namísto mléčných výrobků z různých důvodů, včetně alergie nebo životnímu stylu. Nicméně je nutné zajistit, aby označování takových výrobků nebylo pro spotřebitele matoucí, zejména pokud by to mohlo ohrozit jejich zdraví.

Proto modernizuje své standardy, které definují určité vlastnosti, složky a kvalitu konkrétních potravin. Tyto standardy pomáhají např. zajistit, že pokud spotřebitelé kupují „vanilkový extrakt“, bude tento vždy vyráběn z vanilkových bobů a ne z umělých náhražek určených k aromatizaci.

Žádost o informace

První krok v tomto procesu je vydání žádosti o informace (RFI) ve Federálním rejstříku, prostřednictvím níž žádá FDA veřejnost o komentáře a zpětnou vazbu, abych získala více informací o tom, jak spotřebitelé používají rostlinné alternativy a jakým způsobem rozumějí výrazům jako „mléko“ a „sýr“, pokud jsou používány k označování produktů vyrobených například ze sóji či dalších rostlinných surovin.

Chce také zjistit, zda jsou spotřebitelé informováni o nutričních vlastnostech a rozdílech mezi těmito produkty a mléčnými výrobky, pokud se rozhodnou pro dietní změnu u sebe a své rodiny.

Tyto žádosti jí následně pomohou lépe nastavit vhodnější označování rostlinných alternativ a změnit etikety těchto potravin tak, aby spotřebitelé nebyli mateni, že rostlinný nápoj je maskovaný mléčný výrobek.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.