Už 260 norských lékáren letos nabízí očkování proti chřipce – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

E-preskripce, hlášení ceny léčivých přípravků, převod listinných receptů do digitální podoby

První část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem mj. o novinkách v elektronické preskripci, proč budou lékárny hlásit koncové ceny, jak bude fungovat sdílený lékový záznam a kdo do něj bude moci nahlížet.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Už 260 norských lékáren letos nabízí očkování proti chřipce

Vloženo: 02.10.2018, 06:36 | Čteno: 11088×
FOTO: Vitusapotek

Dostupnost očkování proti chřipce se letos v norských lékárnách dále zvýší. Loňský pilotní projekt ve dvacítce lékáren měl úspěšnou odezvu, proto se lékárny rozhodly nabídku výrazně rozšířit.

Pozitivní přijetí

Podle statistik má téměř 1,5 mil. lidí v Norsku zvýšené riziko výskytu chřipkových komplikací. Z nich 900 tis. je v rizikových skupinách, protože jsou ve věku 65 let nebo starší. Proočkovanost rizikové skupiny přitom byla v sezóně 2016/17 pouze 28 % (záměr zdravotních úřadů je 75 %).

V průzkumu, který si nechala zpracovat Norská asociace lékáren, uvedlo 32 % respondentů, že by měli zájem o očkování, pokud by bylo možné nechat se očkovat na více místech.

V současné době už proto očkování proti chřipce, po úspěšném loňském pilotu, nabízí 260 lékáren lékáren řetězců Apotek1, Vitusapotek a Dittapotek.

Jak dříve informoval portál APATYKÁŘ®, očkování proti chřipce pilotně testovalo 23 lékáren řetězce Vitusapotek a Dittapotek. Očkování v lékárně bylo lidmi velmi pozitivně přijato, přičemž zájemci oceňovali především velmi dobrou dostupnost lékáren, dlouhou otevírací dobu a dobře vyškolený personál se zázemím připraveným i na případnou alergickou reakci.

Řada z nich uvedla, že právě tyto aspekty je motivovaly k tomu se nechat očkovat. K lékaři se musejí objednat předem, přičemž ordinační hodiny nejsou vždy přátelské zejména k pracujícím lidem. Proto zvolili lékárnu.

Očkování v lékárně

Služba funguje tak, že si zájemci vakcínu objednají prostřednictvím webové stránky. Lékař rozhodne, zda jim může být podána a do vybrané lékárny zašle elektronický recept. Pro očkování není nutné žádné předběžné objednání.

Samotné očkování trvá pět minut. Lékárník nejprve vyhodnotí se zájemcem některé kontraindikace a informuje jej o vedlejších účincích. Pak postupuje podle předem schválených pokynů pro očkování.

Poté sedí naočkovaná osoba ještě nejméně 30 minut v lékárně, aby se lékárník ujistil, že nedošlo k žádné alergické reakci. Oproti očkování u lékaře je doba po očkování o 10 minut delší z důvodu vyšší bezpečnosti. Cena služby včetně e-receptu, vakcíny a očkování je 350 NOK.

Od září 2017 do konce ledna 2018 využilo nabídku očkování proti chřipce ve 23 lékárnách celkem více než 1300 lidí. Jediný problém někteří viděli v tom, že vakcínu nedostali hned, ale až po 24 hodinách po objednání. Řada lidí by si dokázala představit, že by dostali vakcínu už po odsouhlasení lékařem a bez čekání. Nikdo si nestěžoval na cenu služby.

Řetězce nezaznamenaly žádné kritické ohlasy na pilotní službu. Neobjevil se rovněž ani v jednom případě anafylaktický šok či jiná závažnější reakce po očkování. Lékárny jsou i přesto na tyto situace proškoleny, mají k dispozici adrenalinový autoinjektor, popř. volají rychlou zdravotnickou pomoc.

Řetězce přitom tuto službu nijak cíleně nepropagovaly, protože se jednalo o pilotní projekt. Upozorňovaly na ni jen lékárny poskytující očkování a to informačním letákem v nákupním košíku.

Certifikace lékárníků i farmaceutických asistentů

Podobně jako ve Švédsku nemohou vakcínu podle zákona lékárníci přímo aplikovat, to je vyhrazeno pouze lékařům. Nicméně pod dohledem lékařů ji může podat i další zdravotnický pracovník, ať již zdravotní sestry, ošetřovatelé či právě lékárníci.

Např. řetězec Vitusapotek spolupracoval v rámci pilotního projektu se dvěma lékaři, kteří předtím, než vystaví pro lékárnu elektronický předpis posoudí, zda může být vakcína podána. Za certifikaci lékárníků pro očkování jsou zodpovědní lékaři.

Lékárníci musejí projít edukačním kurzem, který se kromě výuky aplikace injekce skládá z teoretických poznatků a praktické části a poskytnutí první pomoci pro případ nutnosti či alergické reakce. Pro očkování jsou v rámci řetězce školeni jak lékárníci tak i farmaceutičtí asistenti.

Rozšíření služby

Lékárny jsou obecně nejlépe etablovány pro poskytování rozšířené primární péče vzhledem k tomu, že řada z nich má dlouhou otevírací dobu. Řetězec loňský pilotní projekt vyhodnotil jako úspěšný a rozhodl se jej v tomto roce rozšířit.

Podobně jako v dalších zemích ale nechce zůstat jen u očkování proti chřipce, rád by tuto službu rozšířil o nabídku očkování o různé očkování na cesty, proti HPV a klíšťové encefalitidě, popř. o vakcíny proti meningokokům a pneumokokům.

V ČR, bohužel, není zatím pro podobnou službu ze strany lékařů pochopení. Namítají nepřipraveností lékárníků řešit případné komplikace a nedostatečným vzděláním v této věci. Jejich argumenty podpořila nedávno také Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Nicméně tento argument, jak vyplývá ze zahraničních zkušeností, nemá v reálných podmínkách oporu, protože všichni lékárníci, kteří očkování poskytují, dostatečný speciální trénink mají a rovněž lékárny disponují speciální místností pro aplikaci, návazností na lékaře ad.

Právě z důvodu lepší dostupnosti lékáren jiné země (nejen Spojené státy, ale i řada evropských) očkování v lékárnách podporují, neboť podle statistik prokazatelně zvyšuje proočkovanost obyvatel.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 19 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.