Phoenix buduje ve Finsku řetězec prostřednictvím partnerství s lékárníky – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)spolupráce s lékárenským terénem, mezinárodní spolupráce

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
VÍME PRVNÍ

Phoenix buduje ve Finsku řetězec prostřednictvím partnerství s lékárníky

Vloženo: 05.10.2018, 05:48 | Čteno: 11176×
FOTO: Tamro

Finský zdravotnický sektor se mění a pravděpodobně dozná změn, včetně lékáren. Vláda představila svou vizi určité liberalizace lékárenského trhu, včetně provozu lékáren a cenové konkurence. Jak zjistil portál APATYKÁŘ®, na změny se připravuje i Tamro, finská distribuční divize nadnárodního koncernu Phoenix.

Částečná liberalizace

Finské parlamentní volby se blíží a s tím se otevírají i nová témata. Nejnověji představilo Ministerstvo zdravotnictví a sociálních věcí liberalizační návrhy obsahující mj. uvolnění pravidel pro zakládání nových lékáren, cenovou konkurenci volně prodejných léčivých přípravků či snížení povinné taxy odváděné lékárnami do fondu, ze kterého se dotují venkovské lékárny, dle svého obratu.

Kromě rozšíření možnosti zřizování lékárenských výdejních míst (pick-up) se počítá s širším prodejem OTC léčiv v supermarketech. U těch by si lékárny mohly nově tvořit cenu (tj. marže by nebyla pevná jako dosud, ale bylo by možné ji snížit).

Spolupráce s lékárníky

I přesto, že vlastnictví lékáren zůstane s největší pravděpodobností i nadále plně v rukou lékárníků, v určité změny a částečné rozvolnění trhu věří i distribuční divize nadnárodního koncernu Phoenix/Tamro a sází na spolupráci s lékárnami, které zůstanou ve vlastnictví lékárníků. Na základě toho Tamro nyní pracuje na etablování nové koncepce lékárenského řetězce ve Finsku.

Cílem je poskytnout větší portfolio služeb v lékárnách, kde je zdůrazněna preventivní zdravotní péče a rozvíjena zákaznická zkušenost a efektivita cesty pacienta na základě potřeb zákazníků.

Koncept je založen na řetězcovém obchodním modelu, společné provozní společnosti a lékárnách vlastněných lékárníky. Akcionáři a partnery společnosti budou Tamro, lékárníci a poskytovatelé zdravotní péče. Z tohoto důvodu byl v rámci společnosti Tamro jmenován nový ředitel pro maloobchodní aktivity Aleksi Routama, bývalý šéf globálního maloobchodu domácího designu a vybavení Marimekko.

Jak uvedl, samostatný lékárník se nemůže dostatečně rozvíjet, protože má pouze omezené možnosti investic do dalšího vývoje. Sází proto na úzkou spolupráci s lékárnami vlastněnými lékárníky. Tamro by mělo poskytnout v rámci celoevropského zázemí koncernu Phoenix zkušenosti a nová řešení. V průběhu několika let chce vytvořit řetězec o 200 lékárnách.

Řetězcový obchodní model, podle něj, přinese prostředky a investiční kapacitu pro digitalizaci a design lékárenských služeb a významně zlepší nákladovou efektivitu podpůrných funkcí. Phoenix lékárníkům nabídne osvědčené postupy předního poskytovatele farmaceutických služeb v Evropě, které budou přizpůsobeny potřebám finských spotřebitelů.

Personál lékáren bude mít více času na své pacienty a zákazníky, kteří budou profitovat z širší nabídky služeb a výběru produktů. Tato spolupráce může nabídnout i nové příležitosti pro rozvoj inovativních digitálních zdravotních služeb.

Nabídka evropského modelu

Organizace řetězce, který bude provozován jako samostatná společně vlastněná provozní společnost, bude upřesněna do konce roku. Začala však již nabírat personál na klíčové pozice a současně oslovuje první lékárny.

Název řetězce bude zveřejněn v roce 2019, nicméně předpokládá se podobný formát jako má Phoenix v ostatních evropských zemích, tj. nabízí se brand BENU, popř. celoevropský partnerský program Phoenix Pharmacy Partnership (v ČR běží od roku 2012 pod názvem PharmaPoint).

Již počátkem roku portál APATYKÁŘ® informoval o snaze finské distribuce Tamro o větší propojení s lékárníky a pomoci finským lékárníkům rozvíjet jejich činnost do budoucnosti.

V prvních pilotních lékárnách byly spuštěny programy péče o pacienty, rozvoj služeb lékárenské péče a výběr produktů a rozvojové projekty na zlepšení dostupnosti a objednávání léčivých přípravků. Do budoucnosti zvažují několik možností pro implementaci. Distributor a lékárníci již úspěšně spolupracují na jednodávkových systémech v rámci společně vlastněné společnosti Pharmac Finland Oy.

Lékárníci otevřeni spolupráci

Jak informoval portál APATYKÁŘ®, společnost Tamro diskutovala během roku 2017 s lékárníky o různých možnostech rozvoje lékáren. Na setkáních uspořádaných po celém Finsku vyjádřilo velké množství lékárníků přání spolupráci rozšířit.

Lékárny jednoznačně chtějí vylepšit svou činnost i v rámci stávající regulace lékárenství. Už tehdy se uvažovalo právě o uvedeném modelu franšíz jako v jiných zemích, kde Phoenix působí a kdy zůstává vlastníkem lékárny i nadále lékárník, popř. o virtuálních nákupních sdruženích.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 19 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.