Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Sdílený lékový záznam pacientů – kompletní přehled

Druhá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem mj. o novinkách v elektronické preskripci, proč budou lékárny hlásit koncové ceny, jak bude fungovat sdílený lékový záznam a kdo do něj bude moci nahlížet.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍME PRVNÍ

Lékárníci z dalších dvou francouzských regionů očkují proti chřipce

Vloženo: 06.10.2018, 07:24 | Čteno: 11737×
FOTO: Fimea

Od 6. října 2018 mohou lékárníci ze dvou nových francouzských regionů, Hautsde-France a Occitanie, také očkovat proti sezónní chřipce. Doplňují tak své kolegy z Auvergne-Rhône Alpes a Nouvelle-Aquitaine, kteří začali očkovat v rámci pilotního projektu v loňském roce.

Více lékárníků, nové skupiny obyvatel

Celkově by mohlo být do zlepšení proočkovanosti zapojeno více než 10 tis. dalších lékárníků. Navíc v těchto čtyřech oblastech je cílová populace rozšířena na primární očkování, těhotné ženy a na lidi, kteří jsou imunosupresivní nebo užívající antikoagulancia, což umožňuje očkovat v lékárnách větší počet obyvatel.

V celé Francii současně mohou pacienti, kteří mají opatrovací poukaz, jít přímo do lékárny i pro primární očkování hned, bez předchozího souhlasu lékaře. V souladu s doporučeními Národního úřadu pro zdraví opravňuje vyhláška z 25. září 2018 lékárníky provést primární očkování cílové populaci, těhotným ženám a lidem s oslabenou imunitou nebo užívající antikoagulancia.

Lidé, kteří jsou alergičtí na kteroukoli složku vakcíny nebo mají alergickou anamnézu u očkování, by měli být odeslání ke svému lékaři. Tato populace zůstává vyloučena z pilotního očkovacího projektu v lékárnách.

Kromě toho mohou, podle nové vyhlášky, je dostupnost vakcín pro obyvatele zjednodušena možností podat vakcínu lékárníky bez ohledu na region všem zdravým pacientů, včetně těch, u kterých byl dosud vyžadován předchozí souhlas lékaře. Dále mohou lékárníci nyní očkovat dospělé, kteří jsou držiteli poukazu na péči, bez ohledu na to, zda je část „preskribující“ vyplněna.

Rozšíření očkování o tuto cílovou skupinu představuje značnou míru zvýšení proočkovanosti, jelikož primární očkování představuje asi 6 mil. lidí a k dnešnímu dni je očkováno pouze 10-12 %.

Tato nová opatření připravují půdu pro spuštění standardního očkování proti sezónní chřipce v lékárnách, které je plánováno na rok 2019 v návrhu zákona o financování sociálního zabezpečení a Francouzská lékárnická komora doufá v rozšíření na celou dospělou populaci v rámci strategie ochrany zdraví.

Pilotní projekt ve dvou regionech

Francie spustila pilotní projekt očkování v lékárnách přesně před rokem. Je výsledkem dlouhodobých jednání zástupců lékárníků se zdravotnickými institucemi a ministerstvem a vychází ze zahraničních zkušeností.

Proto je využití lékárníků nasnadě. Jak uvedla tehdy nová presidentka francouzské profesní organizace lékárníků Carine Wolf-Thal, lékárníci jsou přesvědčeni, že tento pilotní projekt bude úspěšný, protože zjednoduší přístup k očkování, motivuje veřejnost a přispěje zásadní měrou k ochraně veřejného zdraví.

Příslušná vyhláška o pilotním projektu očkování proti chřipce v lékárnách byla zveřejněna v Úředním věstníku 11. května 2017. Specifikuje podmínky pilotního projektu (zatím omezen na tři roky), schvalovací postupy v regionech, podmínky realizace očkování, speciální edukaci lékárníků provádějících očkování, stejně jako podmínky hodnocení očkování. Definuje také odměnu za výkon očkování.

Lékárnická komora loni pro potřeby lékárníků vyvinula internetovou platformu napomáhající lékárníkům ve všech fázích péče o pacienty. To zahrnuje zejména přístup k legislativě a vzdělávacím materiálům. V této platformě nejsou uložena žádná data o pacientech.

Teoretické a praktické školení farmaceutům poskytly počáteční vzdělávání v souladu se vzdělávacími cíli definovanými v předpisech farmaceutické fakulty a další vzdělávací organizace.

Pilotní projekt je průběžně vyhodnocován. Zdravotnické orgány následně na základě shromážděných údajů (lékárníci zaznamenávají přesně provedené činnosti) mohou vypracovat hodnocení a regionální lékárnické organizace připraví podklady pro odměnu lékáren za účast v pilotním projektu.

Seznam lékárníků, kteří jsou proškoleni a projektu očkování se účastní je i s adresou lékárny zveřejněn na stránkách regionálních zdravotnických úřadů příslušných regionů. Lékárny, které se projektu účastní, jsou označeny na dveřích příslušnou etiketou, aby lidé věděli, že je zde služba očkování dostupná.

Rozšíření projektu

Dnešním dnem tak dochází k přelomovému kroku v oblasti veřejného zdraví a pilotní projekt se dále rozšiřuje na další dospělé osoby. L0kárníci věří, že dojde k rozšíření na celou populaci, protože do projektu očkování v lékárnách investovali mnoho peněz a značné úsilí, aby se mohli podílet na očkovací kampani (vzdělávání, vývoj platformy pro monitorování a sběr anonymních údajů s cílem vyhodnoti experiment) a tím přispět ke zlepšení zdraví francouzských obyvatel.

Profesní zástupci proto budou i nadále vyvíjet co největší úsilí na podporu lékárníků v této nové službě pro obyvatelstvo, aby se zvýšil počet pilotních regionů, rozšířila cílová populace, stejně jako umožnilo všem lékárníkům očkovat.

Mezinárodní zkušenosti

Jak vyplývá z mezinárodních zkušeností, hodnota očkování v lékárnách spočívá zejména v dosahu široké populace díky dostupnosti lékáren co se týče očkování a tak zajištění vyššího proočkování populace.

Důležitost zahrnutí lékárníků do procesu očkování navíc zdůraznila i Světová zdravotnická organizace ve zprávě své komise za rok 2016. Služba očkování je nejvíce rozšířena ve Spojených státech (již více než 20 let) či Kanadě. Zde očkují lékárníci nejen proti sezónní chřipce, ale i proti mnoha dalším onemocněním, mj. proti TBC, haemophilu influenzae typ B, hepatitidě A a B, pásovému oparu, lidskému papillomaviru, japonské encefalitidě, meningokokovým onemocněním, pneumokokovým onemocněním, vzteklině, břišnímu tyfu, planým neštovicím a žluté zimnici.

Pilotně se zkouší očkování proti klíšťové encefalitidě ve Švédsku, proti chřipce, klíšťové encefalitidě a hepatitidě A a B ve většině kantonů ve Švýcarsku. Očkovat proti chřipce začaly v roce 2016 také první dánské lékárny.

Řadu let je pak očkování dostupné v lékárnách ve Spojeném království, Irsku a Portugalsku.

V rámci francouzského pilotního projektu očkování proti chřipce bylo v loňské sezóně v cca 2500 lékárnách ve francouzských regionech Auvergne-Rhône Alpes a Nouvelle-Aquitaine naočkováno cca 27 tis. osob ve věku 65 let a starších.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 19 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.