Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Za většinou výpadků v dnešní době vidím výrobní či logistické problémy

Třetí část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

DHL otestovala ve východní Africe dodávku léčiv pomocí dronů

Vloženo: 08.10.2018, 06:08 | Čteno: 11433×
FOTO: DHL

V průběhu šesti měsíců otestovaly tři společnosti úspěšně dodávku léčiv pomocí dronů na ostrov ve Viktoriině jezeře. Celkem provedly více než 180 vzletů a přistání a nalétaly více než 2200 km a přibližně 2000 letových minut.

Pilotní projekt v Africe

DHL dále proniká do oblasti dodávek do odlehlých oblastí pomocí dronů. Aktuální pilotní projekt Deliver Future dokazuje, že to není jenom sen o budoucnosti, ale revoluce v zásobování.

Projekt realizují společně tři odborníci ve svém oboru – logistická služba DHL, Německá asociace pro mezinárodní spolupráci GIZ jménem německého Ministerstva pro rozvoj a německý výrobce dronů Wingcopter. Během šesti měsíců úspěšně testovali dodávky léčiv pomocí dronů na ostrově ve Viktoriině jezeře.

Bezpilotní letoun DHL Paketkopter 4.0 překonal 60km trasu z pevniny na ostrov v průměru během 40 minut. Celkově bylo v pilotním projektu nalétáno více než 2200 km a asi 2000 letových minut.

Vzorky, léčiva

Dron otevírá nové možnosti, protože v mnoha oblastech Afriky je logistika ve zdravotnictví, zejména zdravotnické zásobování venkovských nemocnic a lékáren, obrovskou výzvou. Důvodem jsou často špatná infrastruktura a obtížný terén.

Lékařská péče o přibližně 400 tis. obyvatel ostrovní oblasti Ukerewe v jezeře je například značně omezená. Na dopravu po pevnině je zapotřebí potřeba 6 hodin na 240 km dlouhou trasu. Zásobování zdravotnických zařízení v případě nouzové péče o obyvatele léčivými přípravky s krátkou použitelností či chlazenými tak není možná.

Výhodou dronu nové generace je, že startuje a přistává svisle a vyžaduje proto malou infrastrukturu a minimální přistávací prostor. Dron může při zpáteční cestě transportovat krev a laboratorní vzorky.

Budoucí využití dronů by však mohlo vyřešit nejen problém dodávek léčiv do zdravotnických zařízení. Mají rovněž potenciál přispět k prevenci globálních krizí. Šíření virových onemocnění, jako je například Ebola, by tak mohlo být potlačeno hned v počáteční fázi.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.