Německý ministr lékárníkům: Nečekejte, že za vás někdo něco udělá, přijďte s návrhy sami – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dávkování léčiv pro pacienty 1.

První část rozhovoru s Mgr. Ľubošem Doršicem, hlavním farmaceutem sítě nemocnic a poliklinik Svet Zdravia a ProCare, o inovativním projektu individuálního dávkování léčiv v nemocnici ve slovenských Michalovcích.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Německý ministr lékárníkům: Nečekejte, že za vás někdo něco udělá, přijďte s návrhy sami

Vloženo: 10.10.2018, 17:11 | Čteno: 12163×
FOTO: APATYKÁŘ®

V bavorském Mnichově dnes začaly Lékárnické dny, největší akce německých lékárníků. Na zahájení zazněl rovněž s napětím očekávaný projev ministra zdravotnictví. Byť dal lékárníkům určitou naději ohledně udržení regulace vlastnictví, v oblasti digitalizace je příliš nepotěšil.

Zákaz Rx online ve hvězdách

Německý spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn MdB dnes na zahájení německých Lékárnických dnů v Mnichově ve svém projevu sice uvedl, že dokud bude ministrem zdravotnictví, žádné uvolnění zákazu cizího a vícečetného vlastnictví lékáren se konat nebude.

Současně však uvedl, že s lékárníky přišel diskutovat a v následujícím půlroce musí vyřešit otázku zásobování léčivy. Konkrétně neslíbil zákaz zásilkového obchodu s receptovými léčivy. Je to prý téma, kterým se vládní koalice aktuálně velmi zabývá. Lékárníkům se může tento způsob výdeje léčiv nelíbit, ale vláda musí brát v úvahu evropské právo.

Již před konáním Lékárnických dnů se nechala slyšet Evropská asociace zásilkových lékáren, že v případě, že německá vláda zákaz zásilkového obchodu s léčivy schválí, vyvolají členské lékárny (vesměs zahraniční vlastníci) s Německem arbitráže. Finanční dopad by v tomto případě byl značný a nedá se proto příliš očekávat, že by plný zákaz skutečně byl prosazen.

Podle ministra by naproti tomu měli lékárníci sami přijít se svými návrhy a ne jen čekat, že problémy za ně vláda vyřeší. Konkrétně se bude určitě zabývat rozšířením telemedicínských služeb či donáškové služby pro starší a imobilní pacienty.

„Chtějí lékárníci očkovat? Musí si o to říct,“ vyzval ve svém projevu lékárníky ministr.

Buď se hádejte, nebo konstruktivně jednejte

Stejně tak je, podle ministra, nutné diskutovat o rozsahu fondu pro pohotovostní služby, struktuře lékárenské odměny a dalších tématech. V nejbližších týdnech už chce v Bundestagu představit konkrétní kroky, které sice všechny lékárníky nepotěší, nicméně je bude moci předložit s klidným svědomím.

„Můžete se se mnou přít jak chcete, ale můžete být také konstruktivní a hodně pro svou profesi udělat. Chci změnit současný stav a dále jej neudržovat. Pokud jste ke změně ochotni, těším se na spolupráci,“ uvedl ministr.

Další oblastí, kterou se chce zabývat je i profese PTA (obdoba českých farmaceutických asistentů), jejichž studium chce revidovat, protože již nereflektuje aktuální situaci v lékárnách. Namísto výroby a přípravy chce posílit poradenskou část.

Konec povinných kvót?

Ministr reagoval i na aktuální stesky lékárníků a hodlá revidovat zákon o léčivech v souvislosti s aktuálním skandálem paralelního obchodníka Lunapharm či kontaminovaného valsartanu. V prvním projevu na Lékárnických dnech totiž opakovaně odmítl předseda Německého svazu lékárníků Dr. Fritz Becker povinné kvóty na importovaná léčiva a vyzval Ministerstvo zdravotnictví, aby zastaralý model povinných kvót na paralelně importovaná léčiva zrušilo.

Jak uvedl, tento model nemá v době rabatových smluv žádný potenciál úspor a zbytečně vyvolává nedostatek léčiv pro pacienty v jiných zemích, odkud se vyvážejí. Němečtí lékárníci rovněž považují paralelní importy za bránu padělků do legálního distribučního řetězce.

V současné době musí v obratu všech německých lékáren podle Sociálního zákoníku tvořit paralelně dovezené léčiva 5 %. Do kvóty se počítají přípravky, které jsou buď o 15 % nebo 15 EUR levnější než domácí originální přípravek.

Přizpůsobte si digitalizaci

Ministr se současně obrátil na lékárníky i s otázkou budoucí digitalizace. Jak uvedl ve svém projevu, lékárníci by se měli ptát, jestli ji chtějí utvářet, anebo jen přihlížet a trpět ji. Otázka zní, zda budoucnost digitalizace mají nastavit lékárníci, nebo někdo jiný.

V roce 2020/2021 by už rád konečně po letech viděl i reálné fungování elektronické preskripce a elektronický záznam pacientů. V této souvislosti podpořil snahu lékárníků o prosazení lékového plánu, který převzali lékaři a je stále „jen na papíře“.

Německé Lékárnické dny jsou již tradičně součástí německého odborného veletrhu Expopharm, který se letos koná ve dnech 10.-13. října 2018, a účastní se jich více než 300 delegátů ze 17 lékárenských komor či svazů. Celý oficiální program lze sledovat již třetí rok online na stránkách ABDA. Lékárníci v celé zemi tak mají možnost slyšet projev všech diskutujících naživo.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.