Francouzští lékárníci získali nové kompetence v péči o zdraví obyvatel – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍME PRVNÍ

Francouzští lékárníci získali nové kompetence v péči o zdraví obyvatel

Vloženo: 15.10.2018, 06:08 | Čteno: 11902×
FOTO: Giphar

Dne 3. října 2018 vešla ve Francii v platnost nová vyhláška o poradenství a službách, které mohou lékárníci nabídnout, aby podpořili zlepšení nebo udržení zdravotního stavu obyvatel. Její vydání lékárníci velmi přivítali, protože ji očekávali už od přijetí zákona o zdravotních službách v roce 2009.

Nové kompetence

Podle presidentky francouzské Národní rady lékárníků Carine Wolf-Thal tato vyhláška představuje významný krok pro podporu veřejného zdraví. Lékárníci by se nicméně mohli ještě více zapojit do prevence a péče. Proto se těší na nadcházející zásadní reformy příslušných zákonů o poskytování zdravotních služeb a sociální péči, které mají zajistit vyšší příspěvek lékárníků k péči.

Aktuální nová ustanovení ve vyhlášce rozšiřují úlohu lékárníků v oblasti prevence, screeningu a koordinace péče, a uznávají tak úlohu veřejných lékárníků při vytváření nových úkolů v systému zdravotní péče.

Jedná se o vyhodnocování aktuálně užívaných léčiv, zdravotnických prostředků a terapeutických inovací; screening infekčních a nepřenosných onemocnění a účast na koordinaci péče.

Předzvěst rozšíření kompetencí

Text vyhlášky odráží pokyny definované prezidentem republiky, které podporují spolupráci mezi zdravotníky. Všechny sekce národní organizace lékárníků vyjádřily podporu novým ustanovením, protože umožňují řešit zdravotní problémy veřejnosti.

Nové kompetence kladou na lékárníky, jak majitele, tak i zaměstnance, nové nároky. Jejich zvládnutí bude otázkou počátečního a průběžného vzdělávání.

V tomto směru bude aktivní i nadále profesní organizace, aby lékárníci mohli nabídnout v budoucnu i další služby veřejnosti. Mj. i rozšíření okruhu očkování prováděného v lékárnách.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 19 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.