Francouzští lékárníci získali nové kompetence v péči o zdraví obyvatel – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍME PRVNÍ

Francouzští lékárníci získali nové kompetence v péči o zdraví obyvatel

Vloženo: 15.10.2018, 06:08 | Čteno: 12083×
FOTO: Giphar

Dne 3. října 2018 vešla ve Francii v platnost nová vyhláška o poradenství a službách, které mohou lékárníci nabídnout, aby podpořili zlepšení nebo udržení zdravotního stavu obyvatel. Její vydání lékárníci velmi přivítali, protože ji očekávali už od přijetí zákona o zdravotních službách v roce 2009.

Nové kompetence

Podle presidentky francouzské Národní rady lékárníků Carine Wolf-Thal tato vyhláška představuje významný krok pro podporu veřejného zdraví. Lékárníci by se nicméně mohli ještě více zapojit do prevence a péče. Proto se těší na nadcházející zásadní reformy příslušných zákonů o poskytování zdravotních služeb a sociální péči, které mají zajistit vyšší příspěvek lékárníků k péči.

Aktuální nová ustanovení ve vyhlášce rozšiřují úlohu lékárníků v oblasti prevence, screeningu a koordinace péče, a uznávají tak úlohu veřejných lékárníků při vytváření nových úkolů v systému zdravotní péče.

Jedná se o vyhodnocování aktuálně užívaných léčiv, zdravotnických prostředků a terapeutických inovací; screening infekčních a nepřenosných onemocnění a účast na koordinaci péče.

Předzvěst rozšíření kompetencí

Text vyhlášky odráží pokyny definované prezidentem republiky, které podporují spolupráci mezi zdravotníky. Všechny sekce národní organizace lékárníků vyjádřily podporu novým ustanovením, protože umožňují řešit zdravotní problémy veřejnosti.

Nové kompetence kladou na lékárníky, jak majitele, tak i zaměstnance, nové nároky. Jejich zvládnutí bude otázkou počátečního a průběžného vzdělávání.

V tomto směru bude aktivní i nadále profesní organizace, aby lékárníci mohli nabídnout v budoucnu i další služby veřejnosti. Mj. i rozšíření okruhu očkování prováděného v lékárnách.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 19 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.