Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD.: Nechceme chápat internet jako konkurenční nástroj printovému médiu

První část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Ve Spojených státech probíhá 16. sběr nepoužitých a prošlých léčiv

Vloženo: 27.10.2018, 07:36 | Čteno: 11115×
Montáž: APATYKÁŘ®

Ve Spojených státech dnes od 10 do 14 hod. probíhá 16. National Prescription Drug Take Back Day. Jedná se o celonárodní aktivitu protidrogové agentury DEA a dalších úřadů, v rámci níž mohou obyvatelé na více než 5400 místech po celých Spojených státech odevzdat zdarma své prošlé či nepoužívané léčivé přípravky, aby mohly být správně zlikvidovány.

Dvakrát ročně

Akce se koná pravidelně vždy ve dvou termínech ročně (na jaře a na podzim) a jejím smyslem je upozornit na správnou a ekologickou likvidaci starých a nepoužitelných léčiv.

Ve Spojených státech nemají lékárny ani města povinnost od obyvatel odebírat stará či nepoužitelná léčiva, jako je tomu např. v ČR, a tak i díky tomu země čelí řadě problémů s jejich zneužíváním. Zejména v případě opiátů.

Proto pořádají pravidelně příslušné úřady v jednotlivých státech v koordinaci s DEA tyto akce od roku 2010, kdy tehdejší americký president Barack Obama podepsal zákon o bezpečné a zodpovědné likvidaci likvidaci léčiv.

Letos na jaře akce proběhla na více než 6000 místech a shromáždilo se rekordních 475 tun prošlých a nepoužitelných léčiv. DEA při ní spolupracovala s více než 4300 státními i lokálními úřady. Celkově se pak od podzimu 2010, kdy se akce konala poprvé, shromáždili 4982 tun.

Hrozba pro zneužití

Akce má od podzimu 2017 navíc větší důležitost i v souvislosti s vyhlášením opiátové krize za „národní stav nouze“ presidentem Donaldem J. Trumpem. Opatření, které je obvykle vyhrazeno pro přírodní katastrofy, rozsáhlé epidemie infekčních nemocí a teroristické útoky.

Problémem jsou zejména receptově vázané opiáty, jejichž množství legitimně vydaných se v letech 1999-2010 zvýšilo čtyřnásobně. Hlavní příčinou úmrtí v USA dnes je předávkování léčivými přípravky obsahující opiáty.

Nepoužité léčivé přípravky uložené v domácnostech představují významnou hrozbu zneužití. Např. v roce 2015 téměř 4 mil. lidí, kteří zneužívali receptová léčiva proti bolesti, je získaly od rodinných příslušníků nebo přátel.

Je dobře zdokumentováno, že zneužívání těchto léčiv může vést ke zneužívání nelegálních omamných látek. Podle Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění umírá každý den více než 90 Američanů na předávkování opioidy.

Někteří lidé zneužívající léčivé přípravky proti bolesti náslědně přecházejí na heroin – čtyři z pěti nových uživatelů heroinu začali užívat drogy tak, že užívali právě receptová léčiva na bolest.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí zemřelo v roce 2014 téměř 30 tis. lidí na předávkování receptovými léčivy proti bolesti nebo heroin.

Právě proto je důležité lidem vysvětlit, jak správně nepoužitelná léčiva likvidovat, že je nelze splachovat do záchodu, nebo hromadit v běžném odpadu. Tím, že ve Spojených státech neexistuje povinný systém bezpečné likvidace léčiv, je přístup k nim ze strany organizovaných skupin daleko snazší.

Opatření lékáren

Do boje proti zneužívání receptových léčiv se již pravidelně zapojují rovněž lékárenské řetězce. Např. největší Walgreens bezpečně zlikvidoval od zahájení svého programu pro bezplatný sběr léčiv od pacientů v únoru 2016 již více než 400 tun léčiv.

Řetězec také rozšiřuje instalace speciálních bezpečnostních boxů pro sběr nepoužívaných nebo prošlých léčiv, v příštím roce je chce mít už ve svých 1500 lékárnách ve 46 amerických státech. Aktuálně počátkem října instaloval dalších 14 ve státě Missouri.

Také další přední řetězec CVS disponuje po celých Spojených státech více než 750 lékárnami, které jsou vybaveny sběnými boxy na prošlá či nepoužívaná léčiva. Dosud od obyvatel vybral a zlikvidoval více než 217 tun těchto léčiv.

Do konce příštího roku chce instalovat dalších 1100 boxů tak, aby jich celkem bylo v lékárnách, na policejních stanicích a dalších místech, kde je dosud instaloval, už více než 2700.

Maximálně na 7 dní

Letos v létě navíc zavedly všechny lékárny Walmart a Sam’s Club ve Spojených státech a v Portoriku další opatření. Konkrétně omezují počáteční recept na akutní dávku opioidů na maximálně sedmidenní zásobu (definovanou jako dávku odpovídající max. 50 miligramů morfinu za den).

Tato pravidla jsou v souladu s pokyny Centra pro kontrolu a prevenci nemocí pro užívání opiátů. Pokud stanoví příslušný zákon v konkrétním státě méně než sedm dní, budou se lékárníci řetězce řídit tímto zákonem.

Pouze elektronicky

Od 1. ledna 2020 pak navíc budou lékárny Walmart a Sam’s Club vyžadovat na návykové látky elektronické předpisy, které jsou prokazatelně méně náchylné k chybám, nemohou být měněny ani kopírovány a jsou elektronicky sledovatelné.

Online sledování, naloxon

Ve státech, které to umožňují, pak mají lékárníci přístup k nástroji NarxCare pro sledování návykových látek. Ten poskytuje lékárníkům v reálném čase (online) přehled o vydaných návykových látkách ve všech státech, kde systém funguje.

Lékárníci také mají k dispozici naloxon používaný jako antidotum při předávkování opioidy a budou jej na požádání vydávat tam, kde to povoluje zákon daného státu (většina). Lékárníci současně poskytnou doporučení k naloxonu u těch pacientů, u kterých může hrozit riziko předávkování v souladu s pokyny CDC.

Domácí likvidace

Tyto kroky jsou následné vedle již existujících opatření, která řetězec zavedl jako součást řešení opiátové epidemie v zemi. Lékárníci pacientům jednak poskytují cílené poradenství k léčbě opioidy, ale ti, kteří si vyzvedávají jakýkoli nový předpis na návykové látky, obdrží při vyzvednutí zdarma balíček DisposeRx a bezpečnostní informace o opioidech.

Jedná se o možnost zlikvidovat bezpečně opiáty i další léčiva přímo doma bez nutnosti navštívit lékárnu. Poskytnutá prášková směs vytvoří po smíchání s vodou s léčivy biodegradovatelné polymery, z nichž nelze ani vodou ani alkoholem získat návykovou látku pro potřebu zneužívání.

Pacientům s recepty na dlouhodobou opioidní léčbu je zdarma nabízen balíček každých šest měsíců a stávající pacienti si mohou o balíček požádat kdykoli v lékárně.

Řetězce obecně mění přístup k opiátové problematice. Vnímají to jako aktuální trend ve společnosti a chtějí se ztotožnit s pozitivní změnou. V minulosti totiž některé měly právě naopak s výdejem návykových látek, zejména pak největší řetězec CVS, který za neoprávněnou manipulaci a neevidenci opiátů platil mnohamiliónová odškodnění.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.