Německá spolková země Niedersachsen zavádí od roku 2022 povinně lékárníky na odděleních nemocnic – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Zásilkový obchod s Rx léčivy, regulace sítě lékáren

Pátá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍME PRVNÍ

Německá spolková země Niedersachsen zavádí od roku 2022 povinně lékárníky na odděleních nemocnic

Vloženo: 31.10.2018, 05:46 | Čteno: 11048×
FOTO: APATYKÁŘ®

Parlament německé spolkové země Niedersachsen schválil nový zákon o nemocnicích, o kterém informoval jako jediný portál APATYKÁŘ® již dříve. Novela mj. stanoví, že v budoucnu budou muset být nemocniční lékárníci na všech klinikách v zemi. Jedná se o první spolkovou zemi, která takovou povinnost zavádí. Lékárníci mluví o milníku pro bezpečnost lékové terapie v nemocnici.

Možnosti úhrady

Zemská vláda novelou mj. reaguje na případ nemocničního ošetřovatele, který v severoněmeckých nemocnicích zabil na 100 pacientů a včera začal jeho případ projednávat soud v německém Oldenburgu. Zemský parlament schválil změny minulý týden jednomyslně napříč politickým spektrem.

Současně byla zemská vláda vyzvána, aby prosazovala v Bundesratu možnosti refinancování nemocničních lékárníků prostřednictvím Sociálního zákoníku nebo jakéhokoli jiného právního předpisu. Kromě toho by měla zajistit, aby Spolkový smíšený federální výbor projednal, zda budou nemocniční lékárníci v případě nemocnic považováni za kvalitní kritérium.

Tato spolková země je relativně průkopnickou v ochraně pacientů. Budou vůbec první spolkovou zemí, která povinnou účast nemocničních lékárníků na odděleních prosadila. Povinné zavedení lékárníků ve všech zemských nemocnicích poskytne lepší dozor nad dodávkami léčivých přípravku, takže mohou být rychleji zaznamenány jakékoli nesrovnalosti a je možné na ně adekvátně reagovat.

Do tří let 1 lékárník na 300 lůžek

Nový zákon předpokládá, že nejdéle do tří let od jeho platnosti budou muset nemocnice v této spolkové zemi zajistit nasazení staničních lékárníků (obdoba staničních sester) v odpovídajícím počtu vzhledem k počtu lůžek. Podmínka etablování nemocničních lékárníků na odděleních nemocnic tak bude závazná od 1. ledna 2022, a to z důvodu, že takto dlouho trvá vzdělávání nemocničních lékárníků.

Konkrétně to znamená, že na každých 300 lůžek by měl být k dispozici alespoň jeden lékárník. Tento staniční lékárník musí mít následné specializované vzdělání v oboru klinická farmacie. Lékárníci by měli zodpovídat důležité otázky ve farmakoterapii při hospitalizaci pacientů a při jejich propuštění, užívání a spotřebě léčiv, stejně jako za dodržování předpisů pro léčiva.

Lékárníci nadšeni

Spolkové sdružení německých nemocničních lékárníků (ADKA) je nadšeno a odmítá jakékoli pochybnosti a zajištění lékárníků v nemocnicích považuje za nezbytné. Zisk nemocnic, podle sdružení, nesmí jít na úkor bezpečnosti pacientů.

Nemocniční lékárníci tvrdí, že nikde v Evropě není v nemocnicích tak málo farmaceutů, jako v Německu. Zde z celkového počtu cca 50 tis. lékárníků připadá na nemocnice jen 2 tis. Zatímco ve Spojeném království je připadá na 100 lůžek 4,4 lékárníků, v Německu jen 0,4.

Nemocnice – cíl nereálný

Někteří politici a především provozovatelé nemocnic schválení příliš nadšeně nevítají s odkazem, že jen minimum nemocnic v zemi má své nemocniční lékárny. Bude to tak pro ně znamenat obrovský nárůst výdajů na vybudování lékárenského zázemí.

Asociace nemocnic Niedersachsen varuje, že cíl je nereálný. Podle ní jsou za personální situaci a bezpečnost pacientů zodpovědné samotné nemocnice a není možné jejich managementu ukládat v dobách personální krize obecně všech zdravotnických pracovníků nějaké kvóty.

Nemocnice rovněž nepovažují za vhodné, aby lékárníci získali zákonem oproti jiným profesním skupinám nějaké výsady. V dobách personální krize je takový požadavek nereálný, protože kliničtí farmaceuti nejsou.

Navíc, zákon neřeší ani financování povinného navýšení počtu lékárníků v nemocnicích. To tak bude představovat dodatečnou zátěž výhradně pro nemocnice. Zdravotní pojišťovny rovněž odmítají převzít dodatečné náklady na nemocniční lékárníky.

ADKA žádný problém nevidí

ADKA však argumenty odmítá s tím, že lékárníci přispějí k bezpečnosti. Navíc každý rok, podle vlastních údajů, absolvuje v celém Německu 1600 lékárníků, takže požadavek na získání 180 lékárníků ve třech letech tvoří jen necelá 4 % všech absolventů, kteří mají o další vzdělání zájem.

Nesouhlasí, že by byl lékárníků nedostatek. Navíc, aktivní ochranu pacientů předpokládá i evropské stanovisko nemocničních lékárníků, které představuje široký konsenzus mezi pacienty, ošetřovateli, lékaři a lékárníky.

Navzdory celonárodním údajům o rizicích a problémech lůžkové lékové terapie, jejich eliminace postupuje velmi pomalu. Řešení je přitom, podle sdružení, dlouhodobě známé – uzavřený léčebný proces. Ten sestává ze čtyř po sobě jdoucích prvků – elektronický lékařský předpis, lékový management provedený lékárníkem na oddělení, individuální dávkování pro konkrétní pacienty provedené nemocniční lékárnou a podání a dokumentace podání léčivých přípravků sestrou.

Povinnost udržovat lékárníka na nemocničním oddělení může, zejména v kontextu s aktuálním kriminálním případem, znesnadňovat trestnou činnost, ale především je prospěšné pro všechny pacienty, kteří spoléhají, že v nemocnici obdrží účinnou a bezpečnou farmakoterapii.

ADKA proto vítá povinné zavádění lékárníků na nemocniční oddělení ve spolkové zemi Niedersachsen a bude aktivně podporovat tento proces v příštích třech letech v rámci svých vlastních vzdělávacích akcí. Nový zákon vnímá jako příležitost, aby zesílila své úsilí etablovat nemocniční lékárníky jako důležitý prvek uzavřeného lékového procesu na spolkové úrovni.

Whistleblowing

Zákon také precizuje zcela nově oblast whistleblowingu. V budoucnost budou ve všech nemocnicích k dispozici místa, kde mohou zaměstnanci anonymně nahlásit jakékoli podezření z pochybení nebo dokonce kriminální chování v nemocnici.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 19 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.