Dánská lékárnická komora prosazuje generickou preskripci – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Spuštění online systému ověřování léčiv, dopady Brexitu na dostupnost léčiv

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Dánská lékárnická komora prosazuje generickou preskripci

Vloženo: 01.11.2018, 06:15 | Čteno: 10326×
FOTO: Danmarks Apotekerforening

V loňském roce nahradily dánské lékárny v rámci generické substituce v téměř 23 milionech případů předepsaný léčivý přípravek jiným se stejnou účinnou látkou, ale za nižší cenu. Ušetřily tak pacientům i zdravotnímu systému celkem 2,6 mld. DKK. Vyplývá to z nových údajů zveřejněných v každoroční výroční zprávě Dánské lékárnické komory.

Povinnost záměny

Když lékař předepíše recept na léčivý přípravek, často napíše název originálního léčivého přípravku, který byl s danou účinnou látkou dostupný jako první na trhu. Jakmile však vyprší u takového přípravku patentová ochrana, brzy se na trhu objeví řada alternativních, generických léčivých přípravků, které stojí většinou jen zlomek původní ceny.

Lékárníci proto nabízejí svým pacientům nejlevnější balení se stejnou léčivou látkou. Díky tvrdé konkurenci na trhu se daří snížit cenu, dokonce tak, že ceny generických léčivých přípravků v Dánsku jsou nejnižší v Evropě.

V Dánsku mají lékárníci zákonnou povinnost vydávat nejlevnější léčivé přípravky. Pokud je tedy předepsán drahý originál a existuje jeho levnější generická alternativa, provedou jeho náhradu.

Ceny léčiv přitom podléhají volné soutěži mezi výrobci a jsou stanovovány na základě tendru vyhlašovanému Dánskou lékovou agenturou.

Tvrdá konkurence, 14-denní záruka trhu

Dodavatel, který nabídne nejlevnější cenu získá na 14 dní prakticky celý lékový trh, protože lékárníci musejí nabídnout přednostně tuto nejlevnější alternativu. Jen ta je totiž pacientům plně hrazena systémem.

Tento systém zaručuje poměrně tvrdou konkurenci výrobců a dodavatelů na dánském trhu a rovněž zlomkové ceny generik oproti původním originálním přípravkům. Ceny jsou každých 14 dní zveřejňovány v ceníku agentury.

Tři kategorie léčiv

Ten rozděluje léčiva do tří kategorií A, B a C (od nejlevnějších po nejdražší). Největší úspory se realizují pří záměně léčiv z kategorie C. Dalších 451 DKK se ušetří náhradou léčiv z kategorie B.

Lékárníci chtějí generickou preskripci

V roce 2017 lékárny nahradily v téměř 23 milionech případů předepsaný přípravek za jiný, levnější. 45 % balení předepsaných lékaři v roce 2017 představovalo dražší balení z tzv. skupiny C. Ale pouze 7 % bylo v lékárnách skutečně vydáno ze skupiny C.

Lékárníci generickou substituci podporují, protože při ní mohou uplatnit své odborné znalosti. Nicméně uvědomují si velké riziko, které s ní souvisí. Časté záměny mohou vést ke zmatení pacientů (zejména starších a užívajících více přípravků) a následně zvýšit riziko chybné medikace.

Typickým příkladem je např. u pacientů s kardiovaskulárním onemocnění látka enalapril, kdy na receptu mají předepsaný originální Corodil, ale jeden týden obdrží tuto látku pod názvem Enacodan a další týden je na obalu např. Enalapril. Obě balení přitom obsahují stejnou účinnou látku jako předepsaný přípravek a měly by být používány stejně.

Presidentka komory Anne Kahns proto vyzývá ke zvážení zavedení tzv. generické preskripce, což znamená, že by lékaři mohli na recept psát pouze účinnou látku, jakou pacient potřebuje, namísto konkrétního brandu. Současně by měla být účinná látka zvýrazněna na obalu.

V případě generické preskripce a výraznějšího uvedení účinné látky na obalu obdrží pacienti stejný předpis a léčivo a tím budou lépe vnímat, že berou danou účinnou látku, která bude vždy stejná a nebudou mateni různými názvy.

Taková změna, podle komory, přinese pacientům větší bezpečnost a jistotu správné léčby a tím se sníží riziko nesprávného užívání a léčby.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.