Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Udělali jsme hluboký audit činností komory a to, co dříve šlo do neefektivních lidí a prostor vracíme členům

Druhá část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Krka v pozitivním listu VZP dále posiluje, Zentiva ztrácí

Vloženo: 02.11.2018, 06:24 | Čteno: 12123×
FOTO: APATYKÁŘ®

Do pozitivního listu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) přibyl od října desloratadin (Dasselta) společnosti Krka, čímž za poslední rok u VZP výrazně posílila. Počet látek zůstává oproti předchozímu období stabilní, stejně jako počet zastoupených firem. Stále není zalistováno žádné biosimilar.

Krka posiluje, Zentiva ztrácí

Oproti pozitivnímu listu SZP ČR je Zentiva výrazně úspěšnější v pozitivním listu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), který aktuálně obsahuje 25 účinných látek (140 přípravků).

Má v něm zalistovaných 10 látek (společnost Sanofi po prodeji generické divize počítána samostatně, 2 látky). Už od srpna nefiguruje na seznamu valsartan z důvodu aktuální kauzy kontaminovaných sartanů – otázkou do budoucna zůstává zařazení losartanu a kandesartanu, také tyto látky jsou EMA vyšetřovány pro možnou kontaminaci.

U VZP dále posiluje společnost Krka, která má nyní zalistováno už 8 látek (nejnověji od října přibyl desloratadin).

U VZP se oproti SZP ČR více uplatňuje firma Actavis a také Sandoz, obě mají aktuálně u VZP stabilně zalistovaných 5 látek. Po 4 látkách má Stada a jednu pak Teva.

I nadále nemá VZP na svém pozitivním listu oproti SZP ČR zařazená žádná biosimilars (etanercept a infliximab), přičemž biosimilars mají u biologické léčby poměrně zásadní úsporný potenciál.

Povinnost dostupnosti

Pozitivní list VZP obsahuje terapeuticky zaměnitelné přípravky s obsahem stejné léčivé látky, ve stejné lékové formě a síle, se schválenou a doložitelnou registrační dokumentací.

Jednou z podmínek pro zařazení léčivé látky na pozitivní list je trh v ČR obsazený nejméně třemi zaměnitelnými přípravky od třech různých držitelů registračního rozhodnutí.

Potenciální zájemce o zařazení léčivého přípravku na pozitivní list musí nabídnout minimálně 15% snížení ze stávajícího nejnižšího úhradového ekvivalentu za ODTD, v případě nabídky nižší než 15 % musí generovat úsporu minimálně 50 mil Kč ročně ve skupině terapeuticky zaměnitelných léčiv.

Před zařazením na pozitivní list je posouzen tržní podíl přípravku na českém trhu, který by měl činit minimálně 3 % u již obchodovaných přípravků dle souhrnných informací o dodávkách distributorům a provozovatelům oprávněným k výdeji v ČR a v zahraničí dostupných na SÚKL.

Nižší pokrytí trhu může být kritériem pro nezařazení léčivého přípravku na pozitivní list. Nové přípravky se posuzují individuálně.

Kromě dostupnosti bez doplatku pro pacienty je jednou z podmínek zařazení i garance dostupnosti a smluvní závazek o sankcích při jejím nesplnění.

Doporučeně „povinně“

Pozitivní list je sice pro lékaře pouze doporučeným institutem, nicméně zdravotní pojišťovna preskripci léčivých přípravků v něm zařazených zohledňuje při případném uplatňování individuální regulace.

VZP v rámci svého bonifikačního programu podpoří každého praktického lékaře a ambulantního specialistu, který dosáhne za určité kalendářní čtvrtletí alespoň 50 % objemu úhrady preskripce léčiv z Pozitivního listu pojišťovny ve srovnání s celkovou preskripcí napříč ATC/7 skupinou léčiv na úrovni IČZ/ODBORNOST/ATC.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.