Bývalí ředitelé Valeant a Philidor odsouzeni za úplatkářství – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Emergentní systém, změna kompetencí odborného zástupce, povinné pohotovostní služby

První část pravidelného podcastu s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem nejen o emergentním systému, povinné lékárenské pohotovostní službě či benchmarkingu lékáren o využití generické substituce.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Bývalí ředitelé Valeant a Philidor odsouzeni za úplatkářství

Vloženo: 07.11.2018, 06:02 | Čteno: 11172×
FOTO: APATYKÁŘ®

Bývalý výkonný ředitel společnosti Valeant Pharmaceuticals International byl odsouzen na 1 rok a 1 den ve vězení, stejně jako bývalý generální ředitel společnosti Philidor Rx Services poté, co byli uznáni vinnými federální porotou z účasti v systému uplácení za více než milion dolarů.

Malá domů

Philidor byla specializovaná zásilková lékárna, která vznikla v lednu 2013 s pomocí kanadské farmaceutické společnosti Valeant. Během její existence tvořily přinejmenším 90 % vydaných léčivých přípravků Philidor přípravky společnosti Valeant.

Bývalý výkonný ředitel společnosti Valeant byl primárně zodpovědný za řízení vztahu Valeant s Philidor a byl také šířeji zodpovědný za tzv. program alternativního plnění společnosti Valeant.

Prostřednictvím tohoto programu se společnost Valeant snažila zvýšit lékařskou preskripci a nákup svých léčiv pacienty místo generických alternativ nebo jiných alternativ, a to tím, že jim pomůže získat úhradu z pojištění za tyto přípravky nebo jim poskytne jiné pobídky pro preskripci a nákup přípravků Valeant.

V rámci svých aktivit spolupracoval ředitel přímo s generálním ředitelem lékárny Philidor, včetně dalších vedoucích zaměstnanců společnosti Valeant.

Společnosti Valeant a Philidor začaly jednání o koupi Philidor a Valeant nakonec koupil opci na nákup společnosti Philidor za 133 mil. USD určených majitelům společnosti Philidor a příslib dalších 100 mil. USD na základě dalších milníků a při splnění určitých prodejních cílů.

Navzdory povinnosti loajality oba obvinění tajně připravovali výplatu mnohamilionového úplatku z peněz, které Valeant zaplatí majitelům společnosti Philidor za opci. Oba mj. založili bankovní účty spřízeněné společnosti, aby úplatky vyprali.

Zatímco probíhaly přípravy, ředitel Valeant tajně předával informace svému komplici o svých jednáních s Valeant. Dělal to přitom v rozporu se svými povinnostmi vůči Valeant a navzdory skutečnosti, že také interně radil společnosti při jednáních o opci s ředitelem Philidor.

Kromě toho podnikl ředitel Valeant i další kroky, které by pomohly společnosti Philidor a jejímu řediteli osobně a proti vlastním lidem. Například ho vedoucí zaměstnanci nasměrovali i na další lékárny, které by mohl Valeant použít k distribuci svých léčivých přípravků tak, aby se minimalizovala rizika nadměrné závislosti na společnosti Philidor.

Podvedl přitom své nadřízené, kteří věřili, že jedná ve vedení společnosti s dobrým úmyslem, ačkoli ve skutečnosti lhal o tom, že se účastní schůzek a vynakládá náležitou péči vůči jednání s potenciálními konkurenty společnosti Philidor.

Aby utajil svůj systém podvodů, používal ředitel Valeant často pro komunikaci fiktivní e-mailový účet společnosti Philidor a také se vydával za smyšlenou osobu minimálně na jednom jednání, kterého se účastnil společně s ředitelem lékárny jménem Philidor.

V prosinci 2014 společnost Valeant tuto opci získala a ředitel Philidor obdržel prostřednictvím dvou různých subjektů, které ovládal, přibližně 50 mil. USD ze 133 mil. USD, které Valeant zaplatila. Do společností ovládaných ředitelem Valeant pak přesunul částku 9,7 mil. USD. Tajil přitom získání těchto peněz od společnosti Valeant v rozporu se svými důvěrnými povinnostmi vůči ní a v rozporu s její politikou o střetu zájmů.

I po dokončení nákupu opce ředitel dál zneužíval své pozice ve společnosti, aby prosazoval zájmy Philidor a jejího ředitele a to i tím, že ubránil snahu společnosti Valeant vybírat platby od Philidor a plnit milníkové platby za podmínek opce, protože tajně očekával, že z nich bude profitovat.

Kromě trestu odnětí svobody odsoudil soudce oba ke dvouleté probační lhůtě a nařídil propadnutí majetku každého z nich ve výši zhruba 9,7 mil. USD.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.