Farmafirmy vyvíjející léčiva na území Ruské federace obdrží státní podporu – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Farmafirmy vyvíjející léčiva na území Ruské federace obdrží státní podporu

Vloženo: 17.11.2018, 05:36 | Čteno: 13163×
FOTO: APATYKÁŘ®

Farmaceutické společnosti zabývající se vývojem nových léčiv na území Ruské federace získají státní podporu. Uvedlo to ruské Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Podpora vývoje v Rusku

Priorita tohoto úkolu je zmíněna v dokončeném návrhu prováděcího vládního předpisu vlády o schválení strategie rozvoje farmaceutického průmyslu Ruské federace na období do roku 2030.

Podle návrhu je hlavním úkolem strategie podpořit ruský inovativní farmaceutický výzkum. Předpokládá, že se stát bude aktivně podílet jak na regulačním rámci, tak na přímé podpoře výzkumu v Ruské federaci.

Konkrétně programový dokument nastiňuje cíle rozvoje lokální chemické a biologické syntézy účinných látek a farmaceutických pomocných látek s cílem zajistit farmaceutickou výrobu s potřebným množstvím surovin. Autoři strategie také věnovali zvláštní pozornost exportnímu potenciálu farmaceutických produktů.

Podle ruského ministra obchodu a průmyslu Denise Valentinoviče Manturova se má vývoz ruských léčivých přípravků a dalších farmaceutických produktů v příštích letech zvýšit několikanásobně a za pět let dosáhne 3-4 mld. USD ročně právě díky zavedení inovativních léčiv.

Rusko chce vlastní léky

Ministryně zdravotnictví Ruské federace dr. Veronika Igorevna Skvorcová loni ve Státní dumě uvedla, že se podíl ruských léčivých přípravků na ruském trhu zvýšil z 61 % v roce 2012 na 84 % v roce 2017. Během tohoto období bylo registrováno více než 2 tis. ruských přípravků.

Aktuálně je do státního registru léčiv zařazeno cca 2600 mezinárodních nechráněných názvů (více než 14400 obchodních názvů léčivých přípravků), přičemž v případě 63,7 % všech INN se celý proces výroby realizuje v Rusku v 91,4 %, pouze 9,1 % obnáší finalizaci do obalu.

Rusko si stanovilo ambiciózní plán uvést v krátké době na trh průlomové léčivé přípravky pro léčbu dosud neléčitelných nebo život ohrožujících onemocnění. Chce kvůli tomu mj. zrychlit registrační proceduru a těsnější postregistrační farmakovigilanční spolupráci v rámci Euroasijské hospodářské unie.

Nucené licence (zatím) ne

Rusko původně zvažovalo i zavedení systému nucených licencí prosazovaný Federální antimonopolní službou, což by, obdobně jako v některých rozvojových zemích, znamenalo povinné poskytnutí licence v rámci mimořádné situace i u léčiv dosud chráněných patenty.

Nucená licence by se vztahovala na výrobce, který je držitelem patentu a nechce do Ruska daný inovativní nenahraditelný léčivý přípravek dovážet, nebo je nabízí za vysoce nepřiměřenou cenu.

Před dvěma lety však rozhodla, že zavedení nucených licencí není vhodné. Důvodem je především to, že řada zahraničních farmaceutických společností podepsala s ruskou vládu investiční dohody o přesunu výroby řady léčiv do Ruska.

Tento krok by tedy mohl být vnímán jako porušení dohod a naopak vláda chce jít cestou podpory inovací přímo v Rusku. Antimonopolní služba nicméně na návrhu stále trvá.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.