Americký průzkum ukázal alarmující nárůst uživatelů e-cigaret mezi mládeží – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Americký průzkum ukázal alarmující nárůst uživatelů e-cigaret mezi mládeží

Vloženo: 19.11.2018, 06:12 | Čteno: 13575×
FOTO: FDA

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zveřejnily nové výsledky Národního průzkumu užívání tabáku u mládeže. Ten ukázal, že více než 3,6 mil. studentů základních a středních škol používalo v roce 2018 aktuálně (v posledních 30 dnech) elektronické cigarety, což je dramatický nárůst o více než 1,5 mil. studentů od minulého roku.

Nebezpečí e-cigaret

Podle publikovaných výsledků mladí, kteří užívají e-cigarety, je používají častěji a používají častěji ochucené produkty než v loňském roce. Prudký nárůst užívání elektronických cigaret způsobil celkové zvýšení užívání tabákových výrobků u mládeže, čímž se zvrátil pokles zaznamenaný v posledních letech, což podněcuje FDA k řadě kroků s cílem omezit trend užívání u mládeže.

Podle zjištění vzrostl počet studentů na amerických středních školách, kteří uváděli, že se stali současnými uživateli e-cigaret, v letech 2017-2018 o 78 % na 3,05 mil. (nebo 20,8 %). Počet studentů základních škol se zvýšil o 48 % na 570 tis. (nebo 4,9 %). Autoři průzkumu naznačují, že nárůst využití e-cigaret v posledním roce pravděpodobně souvisí s aktuální popularitou některých typů e-cigaret, jako je JUUL.

Tyto produkty zahrnují tzv. kazetové formy, které mohou být používány diskrétně, protože vypadají jako tenké USB flash disky, mají vysoký obsah nikotinu a přicházejí na trh v atraktivních příchutích ovoce a cukroví.

Zvýšená popularita e-cigaret mezi mládeží vyvolává řadu dalších zdravotních problémů – riziko závislostí na nikotinu v brzkém mládí; potenciální poškození vyvíjejícího mozku mladého člověka díky expozici účinkům nikotinu; a expozice chemickým látkám spojeným s nepříznivými účinky na zdraví.

Navíc výzkum ukazuje, že ve srovnání s ne-uživateli přecházeli mladí lidé, kteří používají e-cigarety, častěji na konvenční cigarety. Ohrožují tak svůj život závislostí na kouření a následně nemocemi způsobenými kouřením.

Zvýšení užívání e-cigaret vedlo i ke zvýšení celkové spotřeby tabákových výrobků o 38 % u studentů středních škol (na 27,1 %) a o 29 % u studentů základních škol (na 7,2 %) v posledním roce, což zvrátilo pozitivní trend posledních několika let.

Studie navíc také ukázala, že studenti středních škol, kteří uvedli, že jsou současnými uživateli e-cigaret, hlásili častější používání tohoto produktu. V loňském roce vzrostl podíl těch, kteří produkt pravidelně používali (na 20 nebo více v posledních 30 dnech) z 20 % na 27,7 %, což je alarmující meziroční nárůst.

Konečně, studie také zjistila, že mezi uživateli e-cigaret ze středních škol se v uplynulém roce výrazně zvýšil současné užívání ochucených e-cigaret z 60,9 % na 67,8 %. V průzkumu mladí označili chuť jako hlavní příčinu použití e-cigaret.

Kromě toho existují důkazy z nedávné studie populačního vyhodnocení tabáku a zdraví, která uváděla, že u mladých lidí, kteří nejprve vyzkoušeli tabákový výrobek s ochuceným tabákem, je vyšší pravděpodobnost, že současně budou užívat tabák ve srovnání s těmi, kteří nejprve vyzkoušeli neochucený výrobek.

Akce zacílené na ochranu mládeže

FDA stále zastává názor, že nehořlavé formy užívání nikotinu, jako jsou e-cigarety, mohou být méně škodlivé alternativy pro současně závislé dospělé kuřáky. Nicméně ukazuje se, že tato forma může být na úkor návyku celé nové generace dětí na nikotin.

Národní průzkum užívání tabáku u mládeže je průřezový, dobrovolný, školní, samostatně prováděný průzkum u studentů základních a středních škol v USA. Údaje byly shromážděny od března do května 2018.

Jak FDA, tak CDC využívají pro oslovení mládeže řadu možností s preferencí sociálních médií a digitálních zdrojů, které vysvětlují rizika e-cigaret pro mládež a způsoby, jak zabránit mladým používat e-cigarety nebo jim pomoci skončit. Kvůli tomu rozeslala v nedávné době stovky varovných dopisů a rozdala rovněž četné pokuty maloobchodníkům, včetně internetových prodejců.

Agentura také v září rozeslala dopisy pěti největším výrobcům e-cigaret, které vyrábějí JUUL, Vuse, MarkTen, blu e-cigs and Logic, které dohromady tvoří více než 97 % trhu e-cigaret s uzavřeným systémem. Vyzvala v nich společnosti, aby do 60 dnů předložily FDA plány, které popisují, jak se každá firma bude zabývat širokým přístupem a používáním jejich produktů mladými lidmi.

FDA zvažuje řadu kroků, jak omezit přístup mládeže k těmto potenciálně nebezpečným produktům, reklama a prodej ochucených produktů mládeži a jak více působit osvětově na mladé lidi.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.