Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Úhradové soutěže pouze přesouvají rozhodovací pravomoc jinam, prostor pro marže je velmi limitní

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Švédský regulátor marži lékáren navyšovat nebude, nevidí důvod

Vloženo: 21.11.2018, 06:03 | Čteno: 13808×
FOTO: Apotek Hjärtat

Švédský úřad určující rozsah hrazené péče Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket (TLV) oznámil, že v letošním roce nebude rozhodovat o změně obchodní marže lékáren. Švédská asociace lékáren zastupující provozovatele to považuje za chybné rozhodnutí. Podle jejích výpočtů je každá expedice pro lékárnu ztrátová.

Žádný důvod ke změně

Regulátor ve své nové zprávě uvádí, že vývoj na trhu lékáren vykazuje v roce 2018 celkově dobrou ziskovost a odměnu za lékárenské služby a dostupnost tak považuje za dostačující. Nevidí proto žádný důvod k přehodnocení úrovně obchodní marže.

Rozhodnutí však kritizuje provozovatelská Švédská asociace lékáren, která uvádí, že obchodní marže se od roku 2009 nezvyšuje a byla tak zpomalena inflací. Podle ní každá expedice balení léčivého přípravku způsobuje lékárnám ekonomickou ztrátu, kterou jsou nuceny saturovat prodejem jiného zboží.

Asociace nedávno udělala kalkulaci celkových nákladů a zisku za manipulaci s receptovými léčivými přípravky za roky 2016 a 2017. Odhady šesti největších lékárenských provozovatelů přezkoumaly ještě externí auditoři.

Výpočty ukazují, že lékárny zaznamenaly deficit v tomto segmentu necelých 600 mil. SEK za rok 2016 a 678 mil. SEK za rok 2017. To znamená, že obchodní marže pokrývala jen 89 % odpovídajících nákladů v roce 2016 a 88 % v roce 2017. Tento trend kopíruje i předchozí zjištění z let 2013 a 2012.

Ztráty vykrývá doplňkový sortiment

Ztráty z výdeje léčiv na předpis musejí lékárny pokrývat ziskem z prodeje jiného zboží. Paradoxně toto je předmětem pravidelně se opakující kritiky lékáren, včetně bývalých sociálních ministrů. Nechtějí, aby se lékárny zabývaly prodejem šampónů, drogistického a podobného zboží.

Současně ale nechtějí poskytnout lékárnám finanční podmínky, aby se mohly primárně zaměřit na výdej receptových léčiv či odborných služeb.

Minimální úprava nákladů od roku 2009

Při dvou příležitostech provedl regulátor rozsáhlý přezkum obchodní marže od deregulace trhu v roce 2009. První nevedla k žádným úpravám.

Druhá, v roce 2015, vedla u lékáren pouze částečně k přerozdělení marže tak, aby lékárny dostaly vyšší úhradu za výdej dražších léčiv. Dd 1. dubna 2016 byla horní cenová hranice, od které se odměna odvozuje, navýšena ze 6 tis. SEK na 50 tis. SEK, takže přirážka se zvýšila z dřívějších 167 SEK na maximálně 1046,25 SEK. Současně došlo ke snížení fixní částky o 0,75 SEK.

Pevná obchodní marže se však od roku 2009 nezvýšila a byla tak v průběhu let rozmělněna inflací.

Platba za výkony není řešení

Švédští lékárníci se posledních letech snaží vládu přesvědčit, aby získali, podobně jako v Norsku, nějakou další odměnu z nadstandardních služeb (výkonů) v lékárnách (očkování, poradenství při použití inhalátorů, revize léčiv apod.). Nicméně švédská vláda k tomu zatím nevidí důvod.

Ani norská zkušenost ostatně nepotvrzuje, že je to zcela správná cesta. Norští lékárníci sice získali fixní odměnu za tyto služby, avšak o to jim byla snížena obchodní přirážka. Vzhledem k tomu, že počet hrazených odborných služeb je limitován, fakticky se tak odměna lékáren snížila.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.