Dánsko má nejlevnější generika v Evropě, i díky lékárníkům – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Dánsko má nejlevnější generika v Evropě, i díky lékárníkům

Vloženo: 23.11.2018, 07:02 | Čteno: 14299×
FOTO: APATYKÁŘ®

Dánské lékárny mají nejnižší ceny generických léčiv mezi 26 evropskými zeměmi. Ukazuje to nová studie mezinárodní analytického společnosti IQVIA provedená jménem Dánské lékárnické komory. Nízké ceny přispívají k tomu, že země vynakládá o 1,8 mld. DKK méně na financování zdravotnických služeb než v roce 2007.

1,8 mld. DKK úspor ročně

Zatímco pět dánských regionů utrácí stále více peněz za nemocniční péči, jejich náklady na léčivé přípravky naopak klesají. V prvních třech čtvrtletích roku 2018 vydaly o 3 mil. DKK méně na úhradu lékárnám, než v roce 2017 – a to navzdory skutečnosti, že lékárny vydaly o 2 % více hrazených léčivých přípravků.

Od roku 2007 tak veřejné výdaje na léčivé přípravky klesly o 24 %, ačkoli lékárny vydaly ve stejném období o 33 % více hrazených léčivých přípravků. Dánsko tak celkově ročně v tomto časovém období ušetřilo na zdravotních výdajích 1,8 mld. DKK.

Tvrdá konkurence, 14-denní záruka trhu

Ceny léčiv podléhají volné soutěži mezi výrobci a jsou stanovovány na základě tendru vyhlašovaného Dánskou lékovou agenturou.

Dodavatel, který nabídne nejlevnější cenu získá na 14 dní prakticky celý lékový trh, protože lékárníci musejí nabídnout přednostně tuto nejlevnější alternativu. Jen ta je totiž pacientům plně hrazena systémem.

Tento systém zaručuje poměrně tvrdou konkurenci výrobců a dodavatelů na trhu a rovněž zlomkové ceny generik oproti původním originálním přípravkům. Ceny jsou každých 14 dní zveřejňovány v ceníku agentury.

Ceny léčiv klesají

Díky ostré konkurenci je cena léčivých přípravků v Dánsku více než o polovinu nižší v porovnání s cenou v roce 2000. Ve stejném období ceny léčivých přípravků, jejichž prodej byl uvolněn také do maloobchodu (cenově neregulované), v průměru vzrostly o 28 %.

Nejnovější údaje z průzkumu IQVIA ukazují, že dánský občan vydá průměrně 0,92 DKK ročně za denní dávku svého léčiva v rámci sedmi hlavních léčebných oblastí kde funguje generická konkurence, což je o 41 % méně než průměrný občan EU. Němec vydá za stejné léčivo 1,89 DKK, zatímco Švéd 1,09 DKK, tj. o 18 % více než v Dánsku.

Čísla tak podle komory jasně ukazují, že liberalizace nevede k nižším cenám. Paradoxně přísně regulované lékárny nabízejí léčivé přípravky, jejichž ceny stále klesají.

Povinnost záměny

Když lékař předepíše recept na léčivý přípravek, často napíše název originálního léčivého přípravku, který byl s danou účinnou látkou dostupný jako první na trhu. Jakmile však vyprší u takového přípravku patentová ochrana, brzy se na trhu objeví řada alternativních, generických léčivých přípravků, které stojí většinou jen zlomek původní ceny.

Lékárníci proto nabízejí svým pacientům nejlevnější balení se stejnou léčivou látkou. Díky tvrdé konkurenci na trhu se daří snížit cenu, dokonce tak, že ceny generických léčivých přípravků v Dánsku jsou nejnižší v Evropě.

V Dánsku mají lékárníci zákonnou povinnost vydávat nejlevnější léčivé přípravky. Pokud je tedy předepsán drahý originál a existuje jeho levnější generická alternativa, provedou jeho náhradu.

Lékárníci generickou substituci podporují, protože při ní mohou uplatnit své odborné znalosti a současně jsou za ni odměňováni. Nicméně uvědomují si velké riziko, které s ní souvisí. Časté záměny mohou vést ke zmatení pacientů (zejména starších a užívajících více přípravků) a následně zvýšit riziko chybné medikace.

Generická preskripce

Presidentka komory Anne Kahns proto již dříve v tomto měsíci vyzvala zákonodárce ke zvážení zavedení tzv. generické preskripce, což znamená, že by lékaři mohli na recept psát pouze účinnou látku, jakou pacient potřebuje, namísto konkrétního brandu. Současně by měla být účinná látka zvýrazněna na obalu.

V případě generické preskripce a výraznějšího uvedení účinné látky na obalu obdrží pacienti stejný předpis a léčivo a tím budou lépe vnímat, že berou danou účinnou látku, která bude vždy stejná a nebudou mateni různými názvy.

Taková změna, podle komory, přinese pacientům větší bezpečnost a jistotu správné léčby a tím se sníží riziko nesprávného užívání a léčby.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.