Rusko chce speciální registrace pro vojenskou medicínu a léčiva – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Rusko chce speciální registrace pro vojenskou medicínu a léčiva

Vloženo: 28.11.2018, 06:02 | Čteno: 14233×
FOTO: APATYKÁŘ®

Ve Státní dumě, dolní komora Federálního shromáždění Ruské federace, byl předložen návrh novely stávající legislativy, která umožňuje Ministerstvu obrany nezávisle registrovat léčivé přípravky pro ozbrojené síly, stejně jako činnost vojenských zdravotnických jednotek bez licence. Návrh zákona byl podpořen vládou.

Nouzové situace

Možnost jednat bez kontroly ze strany Ministerstva zdravotnictví může Ministerstvo obrany využít při vyhlášení válečného stavu, při provádění vojenských operací, při plnění vojenských a bojových výcvikových prací, jakož i při likvidaci následků mimořádných událostí a katastrof způsobených člověkem.

Nyní, podle zákona, musí všechny vojenské zdravotnické organizace stejně jako civilisty získat licenci od Ministerstva zdravotnictví. Je to dlouhá interdisciplinární procedura, při níž se kontroluje kvalifikace zdravotnických pracovníků, dostupnost vhodné materiální základny a mnoho dalších záležitostí.

Výjimky pro trvalá zařízení

V důvodové zprávě k novele se uvádí, že v nouzových situacích musí proběhnout rozmístění nových nemocnic v řádech hodin. Novela tak poskytne právní základ pro tuto činnost.

Současně ale změna zákona nijak neovlivní vojenské nemocnice, sanatoria a zdravotnická střediska, které působí trvale. Stejně jako dříve obdrží a obnoví si licenci na Ministerstvu zdravotnictví.

Speciální registrace léčiv

Ministerstvo obrany rovněž obdrží právo registrovat léčivé přípravky a zdravotnické pomůcky, které jsou určeny k prevenci a léčbě nemocí a úrazů, které vznikají „v důsledku zbraní a vojenského vybavení“, stejně jako „nepříznivých chemických, biologických nebo radiačních faktorů“.

Předpokládá se, že pokud bude zákon přijat, vojenští lékaři budou moci používat i léčivé přípravky, které byly vytvořeny v rámci zvláštních programů zahraničními státy a již tam byly registrovány.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.