Litvou se šíří tendenční informace zpochybňující kvalitu generik – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Litvou se šíří tendenční informace zpochybňující kvalitu generik

Vloženo: 29.11.2018, 06:42 | Čteno: 14272×
FOTO: APATYKÁŘ®

Litevské Ministerstvo zdravotnictví (SAM) a Státní úřad pro kontrolu léčiv (VVKT) jsou zneklidněni falešnými a úmyslně zavádějícími informacemi, které se šíří farmaceutickým sektorem a před veřejností zpochybňují kvalitu generických kvality léčiv.

Zpochybňování kvality generik

Podle těchto informací jsou generické léčivé přípravky údajně nekvalitní a pacienti by měli volit pouze dražší originální. Oba úřady tyto zprávy považují za silně zavádějící a podobné aktivity v rozporu se zájmy státu.

Jak uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Dr. Kristina Garuolienėsi, Litva, stejně jako všechny ostatní země Evropské unie, umožňuje pacientům získat pouze vysoce kvalitní léčivé přípravky, které splňují všechny bezpečnostní požadavky.

Velmi ostře se proto ohradila proti informacím, že stát dlouhodobě z rozpočtu nehradí drahé kvalitní originály a namísto toho upřednostňuje levná generika, která nejsou vyráběna s požadavky na kvalitu a bezpečnosti, které považuje za pomluvu.

Různé země mohou vyrábět jak originální, tak generické léčivé přípravky, které podléhají stejným požadavkům při schvalování na trh Evropské unie. Řada západních či severských zemí generika preferuje a nikdo jejich kvalitu přitom nezpochybňuje.

Naprosto nechápe, proč v Litvě někdo zpochybňuje generika, která se běžně používají ve Švédsku či Norsku a odmítla, že by lidé v těchto zemích byli léčeni jinými, „lepšími“ generiky než Litevci a proč se někdo snaží přesvědčit obyvatele, že je chce vláda oklamat horšími léčivými přípravky.

Podle ní výrobci generických léčiv, stejně jako originálních, dodržují zákony a vyrábějí je v souladu se všemi požadavky. Proto by neměly vznikat pochybnosti o jejich účinnosti a kvalitě.

Účelová kampaň?

Jak dodal i ředitel Dr. Gintautas Barcys, všechny léčivé přípravky v Litvě jsou registrovány v souladu s právními předpisy Evropské unie a podléhají jednotným normám pro kvalitu, bezpečnost a účinnost a jsou průběžně sledovány.

Jakákoli nežádoucí reakce na léčivo je analyzována a hodnocena. A takové reakce mohou nastat jak u originálního, tak u generického přípravku.

Podle něj je nedůvěra pacientů a lékařů v generická léčiva umělá a neopodstatněná. To je způsobeno nedostatečnými informacemi a nízkou zdravotní gramotností obyvatel. Nezřídka jsou však informace v médiích i zjevně tendenční, neboť regulátor neměl možnost na řadu příspěvků vůbec reagovat.

Řada pochybností se navíc objevila ve vyšší intenzitě zejména v předcházejících měsících poté, co v Litvě začal platit nový číselník hrazených léčiv, který snížil spoluúčast pacientů právě využitím generik. Litevská lékárnická komora při této příležitosti vyzvala pacienty, aby se obraceli na své lékárníky a využívali více generické substituce.

Současně informace o nižší kvalitě generik dávají média do souvislosti s kauzou kontaminovaného valsartanu, kdy od léta země po celém světě stahují léčivé přípravky s touto účinnou látkou. To vše naznačuje spíše účelový postup, než objektivní zájem médií.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.