Norský pilotní projekt očkování proti chřipce v lékárnách by se mohl stát standardem – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Norský pilotní projekt očkování proti chřipce v lékárnách by se mohl stát standardem

Vloženo: 02.12.2018, 06:58 | Čteno: 14521×
FOTO: Vitusapotek

Bývalý náměstek norského ministra zdravotnictví vyzval vládu, aby podpořila očkování obyvatel proti chřipce a umožnila prodej vakcín v lékárnách bez předpisu s možností jejich následné aplikace. Je totiž velkým propagátorem nadstandardních služeb poskytovaných v lékárnách.

Podpora na ministerstvu

Sveinung Stensland, bývalý náměstek norského ministra zdravotnictví, nyní poslanec a 2. místopředseda parlamentního Výboru pro zdraví a péči a vlivný politik v oblasti zdravotnictví, je současně bývalý lékárník řetězce Apotek 1. Není proto překvapením, že je velkým propagátorem lékárenských služeb dříve na ministerstvu, nyní na parlamentní půdě.

Nejnověji se hodlá zasadit o to, aby lékárník v jakékoli lékárně mohl podat očkovací látku proti chřipce, podobně jako je tomu ve Spojených státech. Tak bude možné zvýšit proočkovanost obyvatel, což potvrzuje i řada mezinárodních průzkumů.

Na podporu svého plánu se přišel demostrativně osobně naočkovat proti chřipce do lékárny v Oslo. Již dnes na 260 norských lékáren očkování umožňuje, nicméně pouze na základě lékařského předpisu. Požaduje proto úplné odstranění těchto omezení.

Podle údajů norského Ministerstva zdravotnictví postihuje každou sezónu chřipka 5-10 % populace, což odpovídá až 500 tis. obyvatel. Cca 5000 lidí je následně pro komplikace hospitalizováno.

Cílem ministerstva v rizikové skupině obyvatel je 75% proočkovanost. V roce 2016/17 byla hlášena 28% proočkovanost, což výrazně zaostává za dosažením tohoto cíle.

V průzkumu společnosti Norstat pro Norskou asociaci lékáren odpovědělo 71 % lidí, že by se chtěli nechat očkovat v lékárně a polovina odpověděla, že by se chtěla nechat očkovat v práci.

Pilotní očkování

Jak dříve exkluzivně informoval portál APATYKÁŘ®, dostupnost očkování proti chřipce se letos v norských lékárnách dále zvýší. Loňský pilotní projekt ve dvacítce lékáren měl úspěšnou odezvu, proto se lékárny rozhodly nabídku výrazně rozšířit.

Očkování proti chřipce pilotně testovalo 23 lékáren řetězce Vitusapotek a Dittapotek. Služba byla lidmi velmi pozitivně přijata, přičemž zájemci oceňovali především velmi dobrou dostupnost lékáren, dlouhou otevírací dobu a dobře vyškolený personál se zázemím připraveným i na případnou alergickou reakci.

Očkování v lékárně

Služba funguje tak, že si zájemci vakcínu objednají prostřednictvím webové stránky. Lékař rozhodne, zda jim může být podána a do vybrané lékárny zašle elektronický recept. Pro očkování není nutné žádné předběžné objednání.

Samotné očkování trvá pět minut. Lékárník nejprve vyhodnotí se zájemcem některé kontraindikace a informuje jej o vedlejších účincích. Pak postupuje podle předem schválených pokynů pro očkování.

Poté sedí naočkovaná osoba ještě nejméně 30 minut v lékárně, aby se lékárník ujistil, že nedošlo k žádné alergické reakci. Oproti očkování u lékaře je doba po očkování o 10 minut delší z důvodu vyšší bezpečnosti. Cena služby včetně e-receptu, vakcíny a očkování je 350 NOK.

Od září 2017 do konce ledna 2018 využilo nabídku očkování proti chřipce ve 23 lékárnách celkem více než 1300 lidí. Jediný problém někteří viděli v tom, že vakcínu nedostali hned, ale až po 24 hodinách po objednání. Řada lidí by si dokázala představit, že by dostali vakcínu už po odsouhlasení lékařem a bez čekání. Nikdo si nestěžoval na cenu služby.

Řetězce nezaznamenaly žádné kritické ohlasy na pilotní službu. Neobjevil se rovněž ani v jednom případě anafylaktický šok či jiná závažnější reakce po očkování. Lékárny jsou i přesto na tyto situace proškoleny, mají k dispozici adrenalinový autoinjektor, popř. volají rychlou zdravotnickou pomoc.

Spolupráce s lékaři

Podobně jako ve Švédsku nemohou vakcínu podle zákona lékárníci přímo aplikovat, to je vyhrazeno pouze lékařům. Nicméně pod dohledem lékařů ji může podat i další zdravotnický pracovník, ať již zdravotní sestry, ošetřovatelé či právě lékárníci.

Např. řetězec Vitusapotek spolupracoval v rámci pilotního projektu se dvěma lékaři, kteří předtím, než vystaví pro lékárnu elektronický předpis posoudí, zda může být vakcína podána. Za certifikaci lékárníků pro očkování jsou zodpovědní lékaři.

Lékárníci musejí projít edukačním kurzem, který se kromě výuky aplikace injekce skládá z teoretických poznatků a praktické části a poskytnutí první pomoci pro případ nutnosti či alergické reakce. Pro očkování jsou v rámci řetězce školeni jak lékárníci tak i farmaceutičtí asistenti.

Rozšíření služby

Lékárny jsou obecně nejlépe etablovány pro poskytování rozšířené primární péče vzhledem k tomu, že řada z nich má dlouhou otevírací dobu. Řetězec loňský pilotní projekt vyhodnotil jako úspěšný a rozhodl se jej v tomto roce rozšířit. V současné době už proto očkování proti chřipce, po úspěšném loňském pilotu, nabízí 260 lékáren lékáren řetězců Apotek1, Vitusapotek a Dittapotek.

Podobně jako v dalších zemích ale nechtějí zůstat jen u očkování proti chřipce a chtějí naopak tuto službu rozšířit o nabídku očkování na cesty, proti HPV a klíšťové encefalitidě, popř. o vakcíny proti meningokokům a pneumokokům.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.