Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Dánští lékárníci budou vydávat Rx léčiva i bez receptu

Vloženo: 03.12.2018, 06:10 | Čteno: 15301×
FOTO: Danmarks Apotekerforening

Dánský parlament schválil drtivou většinou zákon, který umožňuje lékárníkům vydat některé receptově vázané léčivé přípravky (Rx) i volně bez receptu na úhradu ze zdravotního pojištění přímo v lékárně. Poslanci si od změny slibují lepší přístup dánských pacientů ke zdravotní péči.

U stabilních a chronických pacientů

Novelou, kterou předložila dánská ministryně zdravotnictví Ellen Trane Nørby, vláda realizuje změny zákona o zdravotnických pracovnících a zdravotní péči, jejichž cílem je posílení právní jistoty pacientů a zdravotnických pracovníků, jakož i podpora pokračujícího rozvoje služeb a dostupnost zdravotnických služeb.

Nově se zavádí certifikační systém pro poskytovatele zdravotní péče a dalších zdravotníků, kteří budou mít tzv. zvláštní oprávnění. Současně zákon zavádí z důvodu zlepšení úrovně a dostupnosti služeb pro občany novou službu poskytování speciální zdravotní péče v lékárnách a pobočkových lékárnách.

V praxi to znamená, že lékárníci nově získají zvláštní kompetenci poskytnout pacientům Rx léčivé přípravky přímo v lékárně na účet zdravotního pojištění i bez předchozího předpisu lékaře.

Pokud například pacient v noci o víkendu zjistí, že mu došla pravidelně užívaná antidiabetika, bude moci jít přímo do lékárny a získat užívaný léčivý přípravek, takže bude moci pokračovat v léčbě, dokud nebude mít příležitost kontaktovat svého lékaře a získat od něj standardní lékařský předpis.

Takový výdej budou moci realizovat speciálně vyškolení lékárníci a to pouze pacientům, kteří jsou ve stabilním léčebném režimu, a u nichž už dříve lékař danou léčbu nastavil a předepsal. Využít pro „lékárnickou“ preskripci bude možné rovněž telemedicínských služeb (videokonzultace s lékárníkem).

Vydat na úhradu ze zdravotního pojištění bude možné pouze nejmenší balení na trhu. Dánská lékárnická komora sice tento bod dříve rozporovala s tím, že je to neekonomické jak pro stát, tak pro pacienty. Nicméně k dohodě nedošlo.

Předmětem sporu byla rovněž povinná registrace lékáren do rejstříku poskytovatelů zdravotních služeb a s tím spojená roční platba. Komora namítala, že již dnes jsou lékárny kontrolovány Dánskou lékovou agenturou a pro další registraci (a především poplatky) a kontrolu tak nevidí důvod. Obě strany nakonec dospěly ke kompromisnímu řešení, kdy poplatek bude rozdělen dle počtu jednotlivých lékáren (pobočkových lékáren).

Elektronická zdravotní karta

O výdeji pacientovi budou muset lékárníci informovat ošetřujícího lékaře. Dlouhodobým argumentem lékařů proti podobné kompetenci lékárníků totiž bylo to, že neznají anamnézu a historii pacientů a nevidí tak, jestli nedošlo v medikaci ke změně.

Nevyhnutelným předpokladem pro dosažení tohoto cíle bude vytvoření společné zdravotní karty (FMK). Ta zajistí, že lékaři, nemocnice, ambulantní sektor péče a lékárny budou pracovat a rozhodovat se na základě stejných informací o léčivých přípravcích a předepsaných receptech pacientů (online databáze).

Lepší adherence

Každopádně schválený vládní návrh vnímá komora celkově jako velmi pozitivní, protože lépe využívá odborné znalosti profesionálů z různých oblastí zdravotnických služeb, včetně lékových a farmaceutických znalostí příslušných lékárníků v lékárnách.

To zvýší kvalitu léčby a zároveň usnadní život pacientům. Návrh vlády podporuje cíl lepší adherence k léčbě v rámci zdravotnických služeb a spojení s léčbou ve prospěch občanů.

Pacienti také pro

Změny vítají také pacienti. Organizace Danske Patienter, zastřešující pacientská sdružení v Dánsku, je potěšena návrhem na přesun úkolů, protože to může lékařům poskytnout více času na potřebnější činnosti.

Pro řadu lidí může být také poměrně obtížné dostat se k lékaři, jen aby dostali oční kapky. Díky lékárníkům navíc bude zajištěna bezpečnost pacientů, protože i oni jsou zdravotníci a budou tak garantovat odbornou péči.

Zkušenosti ze zahraničí

Novela reaguje mj. na dlouhodobobé výzvy lékárnické komory směřované vládě, aby lékárníci mohli ve specifických případech vydat i léčivý přípravek jinak vázaný na recept. Zdravotní sestry mají tuto možnost už od roku 2015.

V případě lékárníků se o ní v Dánsku diskutuje od roku 2016, až letos v červenci však konečně získala reálnou podobu. Dánsko se tak stane další zemí, která umožní lékárníkům za specifických podmínek výdej Rx léčiv i bez receptu (obdobné systémy fungují mj. ve Spojených státech, Kanadě, Spojeném království, Litvě, Švýcarsku, na Novém Zélandu či v sousedním Norsku).

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 19 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.