Průzkum regulátora: Finské lékárny v poradenství při samoléčbě obstály – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Průzkum regulátora: Finské lékárny v poradenství při samoléčbě obstály

Vloženo: 05.12.2018, 07:07 | Čteno: 7799×
FOTO: Fimea

Podle finského regulátora Fimea je poradenství v lékárnách v případě samoléčby zcela uspokojivé. Kvalita v jednotlivých oblastech se však liší. Rezervy mají lékárny především v oblasti správného poradenství u analgetik.

Rezervy u analgetik

Rozšířené zdravotní poradenství, stejně jako posouzení potřeby a vhodnosti dané léčby, je zvláště nutné v případě, kdy klient požaduje analgetikum pod obchodním názvem, který slyšel v reklamě.

Navíc jsou někdy doporučována dražší analgetika (konkrétně uvádí příklad ibuprofenu) a téměř vždy se prodávají ve dvou baleních po 30 tabletách (400 mg), aniž by zákazníci odůvodnili potřebu dvou balení.

Fimea se ve svém průzkumu zaměřila pouze na tři konkrétní případy ve vybraných lékárnách. Zdůrazňuje proto, že výsledky nelze generalizovat na poradenství všech finských lékáren.

Podle regulátora by speciálně poradenství u zákazníků, kteří žádají o léčivé přípravky pod konkrétním obchodním názvem, mělo být předmětem dalšího rozvoje jak v rámci interního výcviku lékáren, tak i v oblasti celonárodního pregraduálního a kontinuálního vzdělávání.

Lékárny rozvíjejí interní poradenství

Finská lékárnická komora využije výsledky výzkumu Fimea k rozvoji lékárenského poradenství v oblasti samoléčby. Podle jejích interních průzkumů doporučují lékárníci bezpečné použití OTC léčiv.

Zejména OTC léčiva prodávaná samoobslužným způsobem prodeje a u klientů, kteří vyhledávají symptomatickou léčbu se vyžaduje rozsáhlejší konzultace.

V tomto segmentu je poradenství na velmi vysoké odborné úrovni. Vzhledem k tomu by, podle komory, mohla být kategorie těchto léčiv ve Finsku bezpečně rozšířena.

Komora nicméně připouští, že pro lékárníky je náročná situace, když zákazník požaduje analgetikum pod konkrétním brandem (typicky po reklamní masáži). I proto během loňského roku věnovaly lékárny zvláštní pozornost poradenství při použití ibuprofenu.

Pravidelné kontroly lékáren

Výzkum lékové agentury byl prováděn ve 146 lékárnách během podzimu 2016 a znovu na jaře 2018. Mystery shopping provedla specializovaná společnost, jejíž pracovníci navštívili náhodně vybrané lékárny dvakrát během uvedeného období.

V obou případech v jednotlivých lékárnách provedli utajený nákup ve třech oblastech – nákup ibuprofenu pod konkrétním obchodním brandem, kontrola poskytnutých informací u samoléčby vyžadující podrobnější poradenství a nákup volně prodejného nosního spreje.

Dohled nad lékovým poradenstvím je součástí inspekcí lékáren ze strany regulátora. Fimea bude proto i nadále náhodně provádět utajené nákupy. Ty vyplývají z povinností týkajích se léčiv uvedených ve farmaceutickém právu, kde je kromě farmakovigilančních inspekcí definována i povinnost shromažďovat celostátní informace o kvalitě lékárenského poradenství.

Bezpečná samoléčba totiž vyžaduje, aby zákazník dostal správnou léčbu dle symptomů, znal instrukce k použití a znal i dobu bezpečné samoléčby. A právě lékárny a lékárníci hrají při výběru a správném provádění samoléčby klíčovou roli.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.