Actelion zaplatí 360 mil. USD za urovnání obvinění z korupce přes fiktivní neziskovou nadaci – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Actelion zaplatí 360 mil. USD za urovnání obvinění z korupce přes fiktivní neziskovou nadaci

Vloženo: 08.12.2018, 05:17 | Čteno: 13980×
FOTO: Actelion Pharmaceuticals

Farmaceutická společnost Actelion Pharmaceuticals (nyní součást Johnson & Johnson) souhlasila, že zaplatí 360 mil. USD za urovnání obvinění, že nelegálně používala fiktivní nadaci jako prostředek pro uplácení tisíců pacientů formou úhrady spoluúčasti užívajících její přípravky proti arteriální hypertenzi, v rozporu se zákonem o nepravdivých nárocích.

Protikorupční statut

Pokud příjemce programu Medicare obdrží léčivý přípravek na lékařský předpis, který je z tohoto programu hrazen, může být od něj požadována částečná platba, obecně nazývaná jako spoluúčast. Ta může být u drahých léčivých přípravků významná.

Americký Kongres spoluúčast v rámci programu Medicare definoval v zákoně, mj. zčásti proto, aby sloužila jako kontrola nákladů na zdravotní péči, včetně cen, které farmaceutičtí výrobci požadují za pro své přípravky.

V souladu s protikorupčním zákonem je zakázáno farmaceutickým společnostem nabízet nebo platit, přímo či nepřímo, jakoukoli odměnu – ať již zahrnuje peněžní či nepeněžní plnění – aby motivovaly pojištěnce programu Medicare k nákupu jejich přípravků. Tento zákaz se vztahuje i na povinnost pacientů platit spoluúčast.

Nadace jako forma korupce

Společnost Actelion prodává řadu léčivých přípravků na léčbu plicní arteriální hypertenze, včetně Tracleer, Ventavis, Veletri a Opsumit.

Vláda ve své žalobě tvrdila, že společnost využívala neziskovou nadaci se zvláštním zvýhodněným daňovým režimem jako nelegální prostředek k úhradě spoluúčasti za tisíce pacientů programu Medicare užívajících tyto léčivé přípravky. Tím je motivovala k nákupu přípravků, protože věděla, že ceny přípravků by pro ně jinak mohly představovat zásadní překážku.

Od roku 2014 do roku 2015 společnost Actelion poskytovala nadaci dary, ta zase využila dary na zaplacení spoluúčasti pacientů za tyto přípravky. Podle žaloby Actelion rutinně získávala od nadace údaje, kolik peněz vynaložila pro pacienty na každý dotčený přípravek.

Tyto informace pak využila k tomu, aby rozhodla, kolik peněz má nadaci darovat a potvrdila si, že její příspěvky stačí na pokrytí spoluúčasti pouze u pacientů užívajících léčivé přípravky.

Společnost se angažovala v této praxi, i když ji nadace varovala, že takové informace nesmí zjišťovat. Podle žaloby společnost zastávala postoj nepovolit pacientům programu Medicare, aby se účastnili jejich bezplatného lékového programu, který byl otevřen jiným finančně potřebným pacientům, a to i v případě, že si pacienti Medicare nemohli dovolit platit takovou spoluúčast na dotčené přípravky.

Místo toho, aby generovala zisky z Medicare a přiměla je k nákupu předmětných léčivých přípravků, odkazovala společnost tyto pacienty na nadaci, která jim umožnila spoluúčast zaplatit a současně byly z programu Medicare uhrazeny zbývající náklady.

Obvinění urovnaná touto dohodou jsou pouze tvrzení, nedošlo k určení žádné odpovědnosti.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.