Otevírací doba finských lékáren vzrostla na 58 hodin týdně, jsou pro pacienty nejdostupnější zdravotní službou – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zdeněk Blahuta

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Otevírací doba finských lékáren vzrostla na 58 hodin týdně, jsou pro pacienty nejdostupnější zdravotní službou

Vloženo: 22.12.2018, 07:16 | Čteno: 13132×
FOTO: Yliopiston Apteekki

Podle nedávného průzkumu Finské lékárnické komory mají lékárny v průměru otevřeno 57,6 hodin týdně, což je více než jiné veřejné zdravotnické služby. Otevírací doba lékáren se prodloužila od počátku roku 2016, kdy byla ve Finsku zákonnou změnou uvolněna otevírací doba obchodů.

58 hodin týdně

Lékárny jsou v průměru ve všední dny otevřené 10 hodin, v sobotu 6,5 hodin a v neděli 5 hodin. Průměrná otevírací doba lékáren, které poskytují služby zákazníkům a pacientům každý den, je více než 61 hodin týdně.

Pokud se do průměru započítají lékárny, které nejsou otevřené každý den v týdnu, průměrná týdenní otevírací doba činí 57,6 hodin. V sobotu má otevřeno 96 % finských lékáren a v neděli 37 %.

Pobočkové lékárny k mateřské lékárně (podobně jako v ČR odloučené oddělení výdeje léčiv mají volnější požadavky na provoz) mají v průměru otevřeno více než 40 hodin týdně. V sobotu má otevřeno každá pátá a v neděli téměř každá desátá. Pobočkové lékárny, které mají otevřeno po celý týden, jsou otevřeny více než 48 hodin týdně.

Rozvolnění otevírací doby

Uvolnění otevírací doby všech obchodů ve Finsku se odrazilo také v lékárnách, které nebyly dotčeny zákonnou úpravou. I jejich otevírací doba se od počátku roku 2016 rozšířila.

Nejvíce a nejdéle během týdne mají otevřeno lékárny umístěné v obchodních centrech a in-store lékárny. Otevírací dobu prodloužila každá pátá.

Malé lékárny (za malou se ve Finsku považuje lékárna, která má méně než 40 tis. receptů za rok, pod 25 tis. není ekonomické lékárnu provozovat) pak mají nejlepší otevírací dobu v centrech měst a na pěších zónách.

Nejširší dostupnost péče

Komora provedla průzkum k otevírací době lékáren online ve dnech 24. října až 7. listopadu. Data byla získána od 542 lékárníků a 128 lékárníků z pobočkových lékáren. Míra odpovědi u hlavních lékáren byla 89 %, u pobočkových 72 %. Vzorek je tak reprezentativní jak z hlediska velikosti tak i umístění lékárny.

Podle průzkumu komory z letošního léta nabízejí jiné služby veřejného zdravotnictví méně přívětivou otevírací dobu než lékárny. 70 % lékáren uvedlo, že jejich otevírací doba je delší než v blízkém zdravotním středisku.

Ostatně nabídka rozšířené otevírací doby je i předmětem jednání mezi komorou a regulátorem o finanční dotaci pro ty lékárny, které ji nabízejí. Lékárny jsou totiž jednoznačně nejdostupnějším místem primární zdravotní péče.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.