Studie: Náklady pojišťoven za cefalosporiny by při výrobě v EU stouply o 46 centů, značně by se ale posílila soběstačnost – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zdeněk Blahuta

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Studie: Náklady pojišťoven za cefalosporiny by při výrobě v EU stouply o 46 centů, značně by se ale posílila soběstačnost

Vloženo: 24.12.2018, 07:07 | Čteno: 12871×
FOTO: APATYKÁŘ®

73 % všech Němců se domnívá, že výroba léčiv v rámci Evropské unie je důležitá. Nedávná studie poradenské společnosti Roland Berger zadaná německým sdružením generických farmavýrobců Pro Generika k zabezpečení dodávek antibiotik ukazuje, že zpětné přesunutí výroby antibiotik z Asie do Evropy je možné, ale vyžaduje intenzivní interakci nejrůznějších aktérů a především jasnou politickou vůli.

Až 80 % API mimo EU

Studie mj. ukazuje, že například denní dávka z pohledu péče kritických cefalosporinů z evropské produkce by stála jen o 46 centů více.

Zohlednění evropských léčivých přípravků v rabatových smlouvách a/nebo cílené kompenzace za nedostatečné financování výrobních nákladů v Evropě by výrazně snížilo závislost Německa/ Evropy na dodávkách ze současných výrobních zemí.

Problém s výpadky by mohl být vyřešen až na samou podstatu evropskou výrobou. Úzký trh na úrovni výrobců účinných látek by tak byl účinně potlačen.

Odhaduje se, že přibližně 80 % účinných látek všech léčivých přípravků prodávaných v EU – generika, stejně jako patentované originální léčivé přípravky – se vyrábí mimo EU.

Přenos farmaceutické výroby z Evropy do zemí s nízkými náklady, zejména do Indie a Číny, byl a v neposlední řadě bude také způsoben nepřetržitou státem podporovanou cenovou erozí u generických přípravků.

Za minimální zvýšení jistota

Prostřednictvím hodnotového řetězce jsou nízké prodejní ceny léčiv převedeny až na úroveň výrobců léčiv. Přesun výroby je proto také doprovázen oligopolizací mezi výrobci léčiv.

To ohrožuje bezpečnost dodávek a vede k závislosti na dodávkách v Evropě. Není to jen o účinných látkách, ale také o výrobě tzv. meziproduktů při výrobě léčiva.

Srovnání výrobních nákladů cefalosporinů ve studii ukázalo, že pokud by se farmaceutická výroba realizovala v Evropě místo v Číně jako dosud, výdaje zákonných zdravotních pojišťoven na léčivé přípravky by vzrostly o 0,25 %.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.