Rakouští lékárníci spouštějí tradiční poradenství k odvykání kouření, tentokrát delší – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zdeněk Blahuta

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Rakouští lékárníci spouštějí tradiční poradenství k odvykání kouření, tentokrát delší

Vloženo: 27.12.2018, 07:03 | Čteno: 13065×
FOTO: APATYKÁŘ®

Na Nový rok si lidé dávají řadu předsevzetí. Velká část si mj. stanovuje cíl přestat kouřit. Již po osmnácté se jim v tom snaží poradit, letos nově až do poloviny února 2019, také rakouští lékárníci.

Dlouholetá tradice

U rakouských lékárníků se jedná o dlouholetou tradici, a svým rozsahem o jednu z největších kampaní, kdy vždy na přelomu roku spouštějí masivní kampaň využívající předsevzetí mnohých kuřáků přestat kouřit.

Nejinak je tomu i letos, kdy akce v rakouských lékárnách probíhá od 27. prosince 2017, avšak oproti předchozím letům nekončí v lednu, ale potrvá až do 16. února 2019.

Každý rok se přibližně třetina kuřáků rozhodne přestat kouřit. Kouření není jen „zlozvyk“, ale pro 80 % postižených závislost. Mnoho lidí, kteří chtějí přestat kouřit, již učinilo několik pokusů o odvykání kouření. Více než 26 % Rakušanů pravidelně kouří cigarety, 80 % pacientů s rakovinou plic bylo v době určení diagnózy pravidelnými kuřáky.

Případné poškození zdraví nelze podceňovat ani v případě pasivního kouření u dětí a dospívajících. Kouření poškozuje zdraví, proto lékárníci nabízejí profesionální pomoc a radu, aby kuřákům pomohli najít cestu ze závislosti.

Poradenské týdny do konce února

Lékárny jsou proto již řadu let prvním místem, kde se mnoho kuřáků snaží poradit, jak se vyrovnat s nikotinovou závislostí. Existuje přitom mnoho možností nikotinové substituční terapie.

Od dnešního dne tak začínají znovu v rakouských lékárnách konzultační týdny pro odvykání kouření, nově až do poloviny února 2019. Každý rok vyhledá toto profesionální poradenství více než 40 tis. lidí.

Kromě pevné vůle přestat kouřit a poradenství lékárníků pomáhají při odvykání kouření mj. nikotinové substituční přípravky. Díky této léčbě je možné okamžitě přestat kouřit bez vedlejších účinků souvisejících s absencí nikotinu, jako je nervozita nebo přibývání na váze.

V rámci kampaně se slevou

V posledních letech byla vyvinuta celá řada nikotinových přípravků, jako jsou žvýkačky, náplasti nebo inhalační či ústní sprej. K dispozici tak existuje celá škála individuálních řešení, z nichž si mohou všichni, kteří chtějí s kouřením přestat, vybrat.

Při každoroční kampani rakouských lékáren všem zájemcům lékárníci radí při výběru, dávkování a použití těchto přípravků a poskytnou řadu užitečných tipů, jak přestat kouřit.

Lékárníci však vědí, že ke správné motivaci pomůže i ta finanční. Na základě dohod Rakouské lékárnické komory proto získají navíc kuřáci v rámci kampaně většinu těchto přípravků nejen s příslušným poradenstvím, ale také s výraznou slevou. Podobně, jako je tomu u řady cílených akcí komory v průběhu celého roku, především očkovacích kampaní.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.