Irský projekt odhalování hypertenze a fibrilace síní potvrdil přínos veřejných lékáren – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zdeněk Blahuta

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Irský projekt odhalování hypertenze a fibrilace síní potvrdil přínos veřejných lékáren

Vloženo: 28.12.2018, 06:07 | Čteno: 13091×
Screenshot: FB

Z nejnovější zprávy Irské unie lékáren (IPU) vyplývá, že celonárodní rozšíření zdravotních kontrol obyvatel na zjištění hypertenze a fibrilace síní ve veřejných lékárnách by mělo významný přínos. Zavedení služby ve veřejných lékárnách by mohlo zachránit mnoho životů.

Každý čtvrtý má vysoký tlak

Zpráva prezentuje výsledky pilotního projektu pro odhalování osob s rizikem hypertenze a fibrilace síní v široké veřejnosti. Pilotní projekt, provedený během letošního léta v 68 lékárnách v celém Irsku, se zaměřil na vyhledávání lidí ve věku 50 let a více, kteří měli vysoký krevní tlak nebo nepravidelný srdeční tep, nebo obojí.

V období dvou měsíců, kdy projekt probíhal, bylo zkontrolováno více než 1100 osob. Výsledky pilotního programu farmaceutem vedené kontroly zdravotního stavu ukázaly, že u 27 % účastníků byl zjištěn vysoký krevní tlak, zatímco nepravidelný puls byl zjištěn u 5,5 % účastníků, přičemž 2% účastníků vykazovaly známky obou onemocnění.

26 % všech kontrolovaných účastníků pilotního projektu bylo v důsledku studie odkázáno na svého praktického lékaře a u 4 % z nich byla nastavena medikace k léčbě onemocnění.

Pozitivní odezva

Jak uvedl president IPU Dr. Daragh Connolly, tato zjištění jsou obzvláště důležitá, pokud irská zdravotnická data naznačují, že 64 % lidí starších 50 let má vysoký krevní tlak a téměř polovina z nich jej nemá diagnostikovaný. V případě fibrilace síní výzkum naznačuje odhad celkové prevalence 3 % u lidí ve věku nad 50 let.

Služba byla považována za velmi přínosnou jak účastníky pilotního projektu, tak lékárníky a byla snadno realizovatelná v prostředí lékárny. Celkově byla většina účastníků (83 %) spokojena s informacemi, které jim poskytl lékárník, který kontrolu prováděl.

Pilotní projekt také zvýšil povědomí účastníků o krevním tlaku a správném pulsu, neboť 91 % účastníků uvedlo, že v důsledku účasti na pilotním programu získali větší povědomí o krevním tlaku a fibrilaci síní.

Prakticky všichni účastníci (98,5 %) pak uvedli, že doporučí zdravotní prohlídku svým přátelům a 99 % respondentů uvedlo, že byli rádi, že se projektu zúčastnili.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.