Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

E-zdravotnictví, benchmarking lékáren na uplatňování generické substituce

Druhá část pravidelného podcastu s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem nejen o emergentním systému, povinné lékárenské pohotovostní službě či benchmarkingu lékáren o využití generické substituce.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍME PRVNÍ

Švýcarsko podpořilo hrazení služeb lékáren ze zdravotního pojištění

Vloženo: 03.01.2019, 06:00 | Čteno: 13652×
Foto: APATYKÁŘ®

Služby švýcarských lékáren by měly být odměňovány ze základního zdravotního pojištění i v případě, že v průběhu poskytnutí zdravotní péče nevydají žádné léčivé přípravky. Příslušnou změnu zákona o zdravotním pojištění schválila na svém prosincovém zasedání menší komora švýcarského parlamentu Ständerat. Od změny si slibuje především úsporu nákladů.

Lékárny pomáhají i bez výdeje

Návrh křesťansko-demokratického poslance Ericha Ettlina podpořili bez výhrad zákonodárci napříč politickým spektrem. Jak uvedl tento původní profesí ekonom a daňový expert, dnes jsou konzultace a poradenství lékáren hrazeny pouze v případě, že je současně vydán lékařem předepsaný léčivý přípravek.

Podle něj však lékárny mohou v rámci poskytování zdravotní péče přinést úspory také při poskytnutí služeb bez výdeje léčiv. Jako příklad uvedl farmaceutickou péči o nemocné v domech s pečovatelskou službou v kantonu Freiburg a tzv. lékovou revizi při propuštění z nemocnice.

Podpora prevence a očkování

Ettlin chce také lékárnám platit za jejich participaci na národních a kantonálních preventivních programech. Stejně tak by měly být lékárny odměňovány i za očkování, které je hrazeno ze základního pojištění. Jak uvedl, v tomto případě jsou lékárny blíže lidem a především zdravým, kteří nechodí k lékaři.

Švýcarská vláda s návrhem souhlasí, i když se obává, že zdravotní pojišťovny budou muset hradit podstatně více služeb, jak popsal ministr zdravotnictví Dr. Alain Berset. Mohlo by tak dojít k nekontrolovanému zvýšení nákladů.

Ministr však ujišťuje, že vláda by chtěla vyhodnotit, zda by se lékárny mohly více podílet na screeningových a preventivních programech, stejně jako na péči o chronicky nemocné pacienty.

Očkování, léčba banálních nemocí, prevence

Už nyní lékárny ve většině švýcarských kantonů očkují proti chřipce a řada dalších, kde je to legitimní, i proti dalším nemocem (klíšťové encefalitidě, hepatitidě A a B). Službu si plně hradí zájemce, nicméně vzhledem k výrazně lepší dostupnosti lékáren než lékařských ordinací, je o ni poměrně zájem a zvyšuje se tak proočkovanost populace.

Očkování v lékárnách umožnila novela zákona o zdravotnických povoláních z počátku roku 2015, která upravila nezbytné předpoklady pro další vzdělání v oblasti očkování, aby mohli lékárníci očkovat zájemce přímo v lékárně.

Vzhledem k tomu, zdravotní péče ve Švýcarsku je upravena kantonálně, kantonální orgány rozhodnou na základě revize národní legislativy, zda a která očkování budou v každém kantonu povolena přímo v lékárně.

Již dříve portál APATYKÁŘ® rovněž informoval, že švýcarský parlament schválil počátkem roku 2016 novelu zákona o léčivech. Ta přinesla poměrně zásadní revoluci v rozdělení léčivých přípravků do jednotlivých skupin, kdy byla zcela zrušena kategorie C (výdej pouze v lékárnách) a přípravky z ní byly rekategorizací přesunuty z větší části do kategorie D (výdej na základě odborného poradenství i mimo lékárny), anebo kategorie B (výdej na recept).

Kromě toho ale novela přinesla také možnost výdeje některých dosud receptově vázaných léčiv lékárníky bez receptu a posílila jejich roli při léčbě banálních onemocnění, stejně jako v oblasti prevence. Cílem změn je odlehčit nemocničním pohotovostem a řešit nedostatek rodinných lékařů.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se bezmála 20 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.